Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego ma powstać Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Uniwersytet Gdański to nowoczesna uczelnia, która cały czas się rozwija. Jednym z najnowszych, rewolucyjnych projektów UG jest powstające Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Będzie to przestrzeń, która ułatwi działania naukowców i stworzy nowe perspektywy na rozwój w zakresie STS (z ang. Science Technology Society). Do jego głównych zadań będzie należeć m.in. szerzenie wiedzy z obszaru polityki klimatycznej.

 

Zespół Prasowy UG oficjalnie poinformował o nadchodzących zmianach na stronie uczelni 19 stycznia. Dowiedzieliśmy się, że Centrum powołane przez Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego pozwoli na sprawniejsze podejmowanie działań przez naukowców działających na uniwersytecie.

 

„Zadania nowo powołanego Centrum będą koncentrowały się wokół trzech obszarów:

 

 

  1. Upowszechniania Agendy Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 wśród społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu oraz w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
  2. Inicjowania badań interdyscyplinarnych zorientowanych przyszłościowo w obszarze STS (ang. Science – Technology – Society) Nauka  – Technologia – Społeczeństwo.
  3. Intensyfikacji współpracy z instytucjami publicznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami i instytucjami edukacyjnymi w zakresie szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.”

Centrum będzie również miejscem, gdzie odbywać się będą liczne warsztaty i szkolenia. Umożliwi to studentom pogłębianie wiedzy z obszaru zmian klimatu i transformacji energetycznych. Według Rektora UG pozwoli to na włączenie naszej uczelni do sieci uniwersytetów, które realizują cele zrównoważonego rozwoju.

18 stycznia na stanowisko Dyrektora Centrum została powołana dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, według której projekt ten będzie realizować tzw. „trzecią misję” uczelni. Będzie to m.in. rozwój społeczny i gospodarczy, nie tylko uniwersytetu, ale również najbliższego regionu oraz państwa, w którym żyjemy i spełniamy swoje naukowe marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =