Nowy rok, nowe postanowienia – rozwój osobisty

pixabay.com

Nowy rok to idealny moment, żeby zrobić sobie solidny rachunek sumienia. Co było dobre, z czego jesteśmy zadowoleni, a o czym wolelibyśmy zapomnieć. Być może byliśmy dla siebie zbyt srodzy. Czasem należy być egoistą i zadbać o własny spokój psychiczny. Warto pomyśleć, co takiego zrobiliśmy tylko dla siebie. A jeśli okaże się, że niewiele? To znak, żeby w nowym roku zainwestować w siebie trochę czasu, w swój rozwój osobisty. Przy okazji jest to dobra okazja do sięgnięcia po ciekawą lekturę.

Kiedy stawiamy na swój rozwój osobisty, często przychodzą nam na myśl książki. Jedną z najbardziej znanych jest Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi autorstwa Dale’a Carnegiego. Wiele osób nazywa ją Biblia relacji międzyludzkich. Rzeczywiście w bardzo prosty i jasny sposób mówi, jak najlepiej wykorzystać interakcję z innymi ludźmi. Wiele innych książek na temat rozwoju osobistego i relacji, które powstały później, jest wyraźnie opartych na pojęciach zawartych w tej książce.

źródło prywatne

Kolejną pozycją wartą uwagi tego samego autora jest Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Czytelnicy dowiedzą się, jak poradzić sobie z częstym problemem negatywnego nawyku martwienia się na zapas. Książka jest pełna praktycznych przykładów, zasad i strategii do naśladowania, które pomogą prowadzić spokojniejsze życie. Polecana szczególnie osobom narażonych na spory stres.

Wysoko wrażliwi napisana przez Elaine N. Aron to propozycja, jak sam tytuł wskazuje, dla osób wrażliwych. Książka odpowiada na pytanie, czy zaliczasz się do typu osobowości tzw. wrażliwców. Jako psychoterapeutka i jednocześnie osoba wysoko wrażliwa autorka ma kompetencje, by wypowiadać się w kwestiach skomplikowanej natury ludzkiej. Lektura uczy, w jaki sposób postrzegać swoją przeszłość pozytywnie, umacniając wiarę we własne możliwości. Osobom wysoko wrażliwym często może brakować pewności siebie. Pozycja ta dostarczy wiedzy na temat wpływu takiego typu osobowości na sferę zawodową i osobistą.

Potęga Podświadomości autorstwa Josepha Murphy’ego to jeden z najlepszych poradników, ponieważ mówi o wielkim wpływie psychologii na nasz rozwój osobisty. Pomógł on milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele, jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i zdołasz sobie to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością. Na początek można zwizualizować sobie naszą przemianę i pozytywne nastawienie do nadchodzącego nowego roku.

źródło prywatne

Zjedz tę żabę to dzieło Briana Tracy’ego, które uczy, jak przestać zwlekać i robić więcej rzeczy w krótszym czasie. Jest takie stare powiedzenie: jeśli z samego rana zjesz żywą żabę, będziesz miał satysfakcję, wiedząc, że prawdopodobnie zrobiłeś już najgorszą rzecz w ciągu całego dnia. Jest to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób, które chcą poprawić swoją umiejętność zarządzania czasem.

Rozwój osobisty często wiąże się również z umiejętnością sprawnego zarządzania finansami. Tu z pomocą przychodzi książka Roberta Kiyosaki i Sharon Lechter – Bogaty ojciec, biedny ojciec. Większość z nas, stosując się do porad naszego biednego ojca, żyje jak chomik, który codziennie biega w swoim kołowrotku, nie osiągając niczego. Rozwiązaniem jest wyjście z kołowrotka, żeby móc cieszyć się życiem, a jest to możliwe poprzez przyjęcie nowego nastawienia mentalnego, które Robert próbuje przekazać. Mężczyzna w tej książce opisuje to, czego bogaci ojcowie uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, a o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia. Uczy także, jak sprawić, aby pieniądze pracowały na ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =