Razem zbierzmy historię

Muzeum Gdańska postanowiło zgromadzić transparenty i dokumentację dotyczącą Strajku Kobiet. W przyszłości materiały te mogą stać się elementem wystawy.

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, orzekającego, iż funkcjonujące w Polsce prawo aborcyjne jest niezgodne z konstytucją, kraj zalała fala protestów. Na ulice wyszli nie tylko przeciwnicy wydanego wyroku, lecz również krytycy działań partii rządzącej. Od 22 października nieprzerwanie trwają manifestacje zarówno w dużych miastach, jak i tych najmniejszych. Protesty przybierają formy mobilnych blokad ulic, a także pieszych marszy.  

Hasła tworzone na manifestacje to wyraz złości, żalu do obecnej władzy, a po za tym, przejaw niezwykłej pomysłowości. W związku z tym Muzeum Gdańska postanowiło zebrać materiały związane ze Strajkiem Kobiet. Ich zdaniem za kilkadziesiąt lat może to być niezwykle cenny materiał, gdyż mało kto zwraca uwagę, iż na naszych oczach tworzy się historia. Instytucja poinformowała, że chętnie przyjmie transparenty, flagi, zdjęcia, afisze i filmy. Rozmiar przyniesionych materiałów nie ma tu znaczenia. Nieważne również jak krzykliwy czy wulgarny jest ich przekaz. Treść hasła zależy bowiem wyłącznie od pomysłu twórcy. Czasem jest to wykorzystanie cytatu lub nawiązanie do jakiegoś dzieła kultury. Innym razem transparenty przybierają formy memów z zawierające nazwy partii, imiona i nazwiska poszczególnych polityków, a nawet ich wizerunki. Najchętniej wykorzystywane są jednak główne hasła protestu, tj. „Piekło kobiet”, „Rewolucja jest kobietą” czy charakterystycznie ułożone 8 gwiazdek.

Poza ogłoszeniem o zbieraniu materiałów z protestów muzeum poinformowało o organizacji konkursu fotograficznego „Mój Gdańsk”. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 grudnia bieżącego roku. Biorące w nim udział zdjęcia mają ukazywać zabytki miasta lub bieżące wydarzenia. Może to być zatem dobra okazja, by zdobyć nagrodę, jednocześnie przekazując fotografie, które w przyszłości mogą wzbogacić historyczną wystawę. By przekazać Muzeum Gdańska wykorzystywane transparenty lub filmy i fotografie wykonane podczas manifestacji wystarczy skontaktować się z nim mailowo, pisząc na adres historia@muzeumgdansk.pl. Można także zadzwonić pod numer +48 519 486 653 lub +48 512 418 757. Muzeum zachęca i sugeruje, iż będzie być może jedynym, posiadającym w przyszłości tak duże zbiory materiałów z bieżących wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =