Jaki jest Far Cry 5 i dlaczego warto go kupić

Uwaga, uwaga fani game’ingowej rzezi! 27 marca to dzień, który powinien być zaznaczony w Waszych kalendarzach na czerwono! Ubisoft wypuścił kolejną część z kultowej serii sandboxowych FPS-ów. Przed Wami Far Cry 5 w świecie  malowniczych krajobrazów i nieustającego rozlewu krwi. O jakie elementy twórcy wzbogacili rozgrywkę? Co z fabułą i bohaterami? Jakie są wymagania sprzętowe? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Poprzednia część serii (Primal) zdawała się występować nieco z Far Cry’owego szeregu. Stała się bardziej survivalem, niż znaną z niemal nieograniczonych możliwości strzelanką. Zamieniliśmy się w człowieka pierwotnego, potężnego, mającego mistyczne umiejętności, który jednak często stawał się zwierzyną łowną. Primal zapewnił unikalny klimat, jednak brakowało beztroski i wystrzeliwania magazynku w co popadnie. Far Cry 5 powraca z tym co lubimy najbardziej – z karabinem, bazooką, wybuchami i dobrą zabawą.

Akcja piątki rozgrywa się w stanie Montana, na granicy USA i Kanady. Naprawdę piękne widoczki, góry, jeziora, lasy. Drewniane domki, niedźwiedzie, bizony i sarenki. Scenerię jak z bajki burzy działalność sekty religijnej, krzewiącej przekonanie o rychłym końcu świata. Projektowi u Bram Edenu przewodniczy krwawy Joseph Seed. Konwencja poprzednich części utrzymana, bo w Far Cry’u zmagaliśmy się z rozpoznawalnym czarnym charakterem. Walczymy o wolność w hrabstwie Hope, tym razem wcielając się w rolę dobrego gliny. Z pomocą sojuszników rozpracowujemy sektę, kończąc na jej rozwiązaniu. Rozwiązanie w Far Cry’u oznacza wystrzelanie, spalenie, nadzianie na widły lub skręcenie karku przeciwnikom. Możliwości jest wiele, bo macie do wyboru cały arsenał, od różnego typu broni palnej, przez białą, po miotacze ognia. Gra prowadzi się sama i zaskakuje na każdym kroku. Przewidziany czas na ukończenie kampanii to ok. 25 godzin, jeżeli robicie fabułę quest po queście. W świecie piątki nie brakuje jednak elementów, które rozkojarzą i przedłużą rozgrywkę o przynajmniej kilka kolejnych godzin. Tym bardziej, że Far Cry to sandbox, czyli otwarty świat, mający naprawdę wiele do zaoferowania.

W tworzeniu świata Far Cry 5 graficy wykorzystali innowacyjną technologię fotogrametrię, która polega na odtworzeniu zdjęć obiektów/ludzi/budynków wykonanych pod wieloma kątami. Te później są skanowane, a następnie zamieniane na obiekty 3D. Możemy zatem spodziewać się fantastycznie dopracowanych szczegółów i świetnie oddanego klimatu Montany. Widoki rzeczywiście zapierają dech w piersi, szczególnie te widziane z góry. Z góry, czyli z samolotu lub helikoptera, których prowadzenie, po obejrzeniu pre-gameplay’u, zapowiada się bardzo przyjemne. Jest oczywiście o wiele więcej środków transportu, bez których eksplorowanie tak wielkiego świata byłoby męczące. Z samolotu możecie wyskoczyć na spadochronie, przesiąść się w ciężarówkę, pick-upa, Chevroleta, a potem przeskoczyć na motor, quada czy motorówkę. Do wyboru do koloru. W grze istnieją także sojusznicze postaci, posiadające unikalne maszyny. Oto jedna z nich, zobaczcie sami.

Kolejnym powodem do radości jest możliwość przejścia fabuły i misji pobocznych z waszym gamebuddy’m w trybie multiplayer. Zapowiada się naprawdę udana zabawa, w której Wy decydujecie, jak i z kim przejdziecie grę. Dodatkowo do rozgrywki dodano tryb Arcade, czyli edytor mapy, umożliwiający tworzenie własnych plansz i modyfikowania już istniejących, zarówno w trybie single, jak i multi. Miłym zaskoczeniem, jest możliwość stworzenia spersonalizowanej postaci na początku gry.

Piątka to powrót do korzeni, ale jeśli chcecie, możecie wcielić się w rolę Ezio Auditore, przechodząc całą grę po cichu. Zostaniecie za to dodatkowo nagrodzeni. W piątce znajdziecie mnóstwo smaczków nawiązujących do Amerykańskiej kultury i usłyszycie zabawne dialogi rednecków. Podczas rozgrywki macie okazję spotkać, aż 65 bohaterów, z których każdy opowiada indywidualną historię.

W piątce nie mogło zabraknąć także zbieractwa i polowań do crafting’u, dzięki, któremu upgrade’ujecie ekwipunek i naprawicie broń. Nowością w grze jest łowienie ryb – ulubione zajęcie rekreacyjne mieszkańców stanu Montana. Pamiętacie wieże odkrywające teren? W tej części zniknęły, a eksploracja będzie bardziej naturalne. Wracając do broni, możecie ją oczywiście dostosowywać według uznania, a możliwości jest naprawdę dużo. W ekwipunku pojawią się też nowe narzędzia. Interface jest przejrzysty, podzielony na 6 zakładek. Jedną z nich są challeng’e na zabójstwa. Za ukończenie dostajecie nagrody, aczkolwiek lista jest tak długa, a niektóre z zadań tak wymyślne, że będzie to pracochłonne zajęcie. Jeśli chodzi o drzewko umiejętności, jest rozbudowane, podzielone na 5 sekcji, odblokowuje aktywne i pasywne bonusy ułatwiające rozgrywkę.

Easteregg

Pamiętacie początek czwartej części? Czarny charakter Pagan Min zaprowadził Was do swojej siedziby, zasiedliście przy stole, a potem powiedział, że wróci za 15 minut. W tym momencie rzucaliście się do ucieczki i pierwszy raz spotykaliście rebeliantów. Jednak jeżeli grzecznie zaczekaliście, wrócił i po kilku dialogach kończyła się gra z zupełnie innym skutkiem. „Ubisoft znowu to zrobił!”.

Dostępna na platformach: PlayStation 4, Xbox One i Microsoft Windows.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Wersja językowa: EN napisy i dialogi, PL napisy

Wymagania sprzętowe PC: (inf. Ze strony https://www.eurogamer.pl/articles/2018-01-22-far-cry-5-wymagania-sprztowe-pc)

Minimalne wymagania Far Cry 5 na ustawieniach niskich:

Procesor Intel Core i5-2400 3,1 GHz lub AMD FX-6300 3,5 GHz, 8 GB RAM-u i karta graficzna Nvidia GeForce GTX 670/AMD R9 270 (2GB VRAM)

Rekomendowane wymagania Far Cry 5 na ustawieniach wysokich:

Procesor Intel Core i7-4770 3,4 GHz lub AMD Ryzen 5 1600 3,2 GHz, 8 GB RAM-u i karta graficzna Nvidia GeForce GTX 970/AMD R9 290X (4GB VRAM)

fot. www.x-kom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *