Open’erowe czwartki – Radiohead

opener1Radiohead to angielski zespół rockowy założony przez piątkę kolegów ze szkoły. Po wielu próbach zdobyli wyczekiwaną sławę. 28 czerwca znów zagrają dla swoich fanów na tegorocznym Open’erze.

Grupa Radiohead powstała w 1986 roku w Abingdon. Thom Yorke, Ed O’Brien, Phil Selway, Colin i Jonny Greenwoodowie poznali się w szkole Abingdon School, do której uczęszczali. Pierwsza nazwa zespołu brzmiała On A Friday. Członkowie wybrali taką nazwę, bo tylko w piątki mieli czas na spotkania i granie razem. Pod koniec 1986 roku dali swój pierwszy koncert w klubie Jericho Tavern. W tym samym czasie Jonny Greenwood, który początkowo grał na keyboardzie, został głównym gitarzystą.

Rok później wszyscy, oprócz Jonny’ego opuścili rodzinne miasto i wyjechali na studia. W tym czasie spotykali się w wakacje i weekendy. Podczas studiów wydali trzy dema: Wormwood Demo, Dungeon Demo i Shindig Demo. W 1991 roku ukończyli studia i zaczęli występować w Oxfordzie.  Liczba koncertów rosła, a zespołem On A Friday zaczęły interesować się wytwornie filmowe i producenci muzyczni. Chris Hufford, współzałożyciel Oxford’s Courtyard Studios, uczestniczył w koncercie w klubie Jericho Tavern. Zespół zaimponował mu i wraz z drugim właścicielem studia, Brycem Edge, został producentem ostatniego dema zespołu i zarazem menadżerem grupy. Formacja do dziś nie zmieniła swojego składu i tak samo nie zmieniła swoich menadżerów, którzy jako pierwsi zdecydowali się wyprodukować ich demo.  Pod koniec 1991 roku pojawiła się nowa propozycja kontraktu płytowego dla zespołu. Złożył ją Keith Wozencroft w sklepie, w którym pracował  Colin Greenwood. Grupa podpisała z wytwórnią umowę na wydanie sześciu albumów. Za prośbą EMI On A Friday zmienił swoją nazwę. Od tego momentu zespół przyjął nazwę Radiohead, którą zaczerpnęli od tytułu piosenki Talking Heads „Radio Head”.

Debiutancka epka zespołu „Drill” została wydana w marcu 1992 roku. Choć grupa się rozwijała to publiczność na koncertach nadal była niewielka. Formacja domagała się nagrania swojego debiutanckiego albumu. Udało im się to pod koniec roku. Po wydaniu „Creep” coś pękło i Radiohead zaczął zdobywać uwagę brytyjskiej prasy muzycznej. Nieoczekiwanie krążek zaczął rządzić na listach przebojów całego świata. Na początku 1993 roku Radiohead zaczął swoją pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, a teledysk do „Creep” był często pokazywany w MTV. Utwór stał się wkrótce numerem dwa na liście Modern Rock Track, a po ponownym wydaniu, który nastąpił rok później, został numerem siedem na brytyjskiej liście najpopularniejszych singli. Duża popularność zespołu była przyczyną nieporozumień między jego członkami i Radiohead był bliski rozwiązaniu. Jednak udało im się doprowadzić do zgody i grupa koncertowała przez następny rok. Z czasem zaczęli występować również w Australii i na Bliskim Wschodzie.

Do ich najważniejszych dzieł można zaliczyć „OK Computer” i „Kid A”. Pierwszy z tych albumów został nagrany w czerwcu 1997 roku. Płyta zgromadziła w sobie różne gatunki muzyczne sprowadzające się jednak nadal do alternatywnego rocka. Zespół lubił eksperymentować ze strukturą piosenek. Umieszczał w nich elementy muzyki elektronicznej i awangardy. Album „OK Computer” doprowadził do komercjalnego sukcesu Radiohead na całym świecie, po tym jak został umieszczony na pierwszym miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Pomimo że najwyższym miejscem, jakie zanotował longplay w Stanach Zjednoczonych była 21. pozycja, to płyta i tak zyskała bardzo duże uznanie mainstreamowych mediów i niedługo potem otrzymała Nagrodę Grammy za najlepszy album muzyki alternatywnej i nominację do Albumu Roku 1997. „Kid A” natomiast był czwartą płytą zespołu, która została wydana w 2000 roku. Krążek nie był kontynuacją stylu „OK Computer”. Zawierała ona nowatorskie brzmienia i była dużo bardziej eksperymentalna od poprzedniczki. Partie gitarowe zostały odsunięte na dalszy plan, a najważniejsze stały się Fale Martenota. „Kid A” było największym komercyjnym sukcesem grupy. Płyta osiągała pierwsze miejsca na listach przebojów w wielu państwach, w tym Stanach Zjednoczonych. Kilka miesięcy po wydaniu otrzymała nagrodę Grammy za najlepszy alternatywny album roku i nominację w kategorii najlepszy album roku.

Obecnie zespół wydał swój dziewiąty album w karierze. „A Moon Shaped Pool” był oczekiwany od dwóch lat, a jego premiera została poprzedzona dwoma singlami: „Burn The Witch” i „Daydreaming”.

Radiohead 28 czerwca zagrają dla swoich fanów na tegorocznym Open’erze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *