Metropolia Jest Okey – edycja 2015

metropolia jest okeyTaniec, teatr, literatura, muzyka, improwizacje, wystawa fotografii, dyskusja oraz pokaz filmu – tak w telegraficznym skrócie wygląda program tegorocznej edycji! Kolejne spotkanie z trójmiejską sztuką pod szyldem festiwalu Metropolia Jest Okey potrwa od 26 grudnia do 30 grudnia.

Jak zwykle dominować będzie muzyka. Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego, w towarzystwie kilku jazzowych muzyków przygotowała program, który wpisuje w się atmosferę końca roku. Zespół Bielizna zagra w Klubie Parlament przekrojowy koncert, który będzie rejestrowany i wydany w przyszłości na płycie DVD (realizowany wspólnie z Radiem Gdańsk). Kluby Sfinks 700 i Ucho oddadzą swoje sceny znanym i mniej znanym trójmiejskim zespołom.

Impro to wydarzenie, które zawsze przyciąga widzów. W tym roku oprócz dorosłych, mile widziane są także dzieci (oczywiście z rodzicami, bo to rozrywka dla wszystkich).

Dzień Teatrów Tańca stał się Dniem Teatrów – obok spektakli Sopockiego Teatru Tańca i DzikiStyl Company, w programie znalazł się także spektakl „Być jak Charlie Chaplin”, przygotowany przez Fundację Pomysłodalnia.

Literatura to kolejne „Spotkanie z jedną książką” – Iwona Zając, ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojeciech Termiszewski (+ gość niespodzianka) opowiedzą o swoich ulubionych książkach. Spotkanie poprowadzi Andrzej Żak.

Ostatni dzień przeniesie imprezę do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy zdjęć Michała Bilińskiego (wykonanych podczas koncertów z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk) oraz na premierę filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej zrealizowanego przez Yacha Paszkiewicza (Centrum św. Jana). Tuż po projekcji filmu rozpocznie się debata na temat trójmiejskiej muzyki którą poprowadzi Przemek Gulda.

Program:

START: 12.00

SPOTKANIE Z JEDNĄ KSIĄŻKĄ

Prowadzenie Andrzej Żak
Iwona Zając, Ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojciech Tremiszewski oraz Gość Niespodzianka.
START: 16.00

Klub Parlament, ul. Świętego Ducha 2, Gdańsk

Mrs Marshall
Kciuk & The Fingers
Oslo Kill City
Bielizna – koncert retrospektywny (transmisja radiowa na antenie Radia Gdańsk i on line)
Nawrocki Folk Computer Band

„Dwie Twarze” – Sopocki Teatr Tańca
„Radio Żelaza” – DzikiStyl Company
„Być jak Charlie Chaplin” – Fundacja Pomysłodalnia

Wstęp: bezpłatne wejściówki (do odebrania w NCK i TnP po 17 grudnia oraz przed spektaklem).

29 XII
METROPOLIA KLASYCZNIE

Centrum św. Jana, ul Świętojańska 50, Gdańsk
Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury
Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
z towarzyszeniem Joanny Knitter, Wojciecha Staroniewicza
oraz Tria Jazzowego (Artur Jurek – fortepian, Roman Ślefarski – perkusja, Janusz Macek Mackiewicz – kontrabas)
w programie: „Zima” z „Czterech pór roku” Antoniego Vivaldiego oraz piosenki świąteczne z Polski i ze świata

Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik
Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

IMPRO
„Sztafeta”
Prowadzenie: Wojciech Tremiszewski
START: 19.00
Wstęp: bezpłatne wejściówki (przed spektaklem, ilość miejsc ograniczona)

30 XII
Wernisaż wystawy fotografii Michała Bilińskiego
Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 50, Gdańsk
Wystawa czynna do 17 stycznia 2016

Premiera filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej (lata 80′). Po projekcji filmu debata „Czy trójmiejska muzyka jest wyjątkowa?”
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Prowadzenie Przemek Gulda
Wstęp: bezpłatne wejściówki (przed spektaklem) – ilość miejsc ograniczona!

Polecamy!