Schronisko dla… roślin

schronisko dla roślin 2Od połowy listopada, na terenie Trójmiasta oraz Bydgoszczy, działa bardzo oryginalna inicjatywa. Dzięki niej żadne kwiaty czy byliny, nie muszą już być zaniedbane. W zamian mogą zdrowo rosnąć, w specjalnie przygotowanym dla nich Schronisku dla Roślin.

Od leczenia do adopcji

Inicjatywa wystartowała w połowie listopada, i od tamtej pory wciąż nabiera tempa. Już w tej chwili, ma na Facebooku ponad 200 fanów. To pierwsza taka akcja na terenie Trójmiasta i w Bydgoszczy, dlatego liczba ta, na szczęście dla zaniedbanych roślinek, z dnia na dzień się powiększa.

Schronisko ma być azylem dla niechcianych, porzuconych lub zaniedbanych roślin. Każdy, kto nie ma czasu zajmować się kwiatkiem w domu, może oddać go do Schroniska. Znajdzie w nim schronienie każdy ich rodzaj, zarówno te zdrowe jak i chore, a w razie potrzeby zostaną one poddane odpowiedniej kuracji.

Często bywa tak, że rośliny w domu nie mają odpowiedniej opieki, i w szybkim czasie chorują, a potem całkiem usychają. Co silniejsze osobniki, wytrzymują po kilka miesięcy bez odpowiedniej ilości wody. Jednak nawet kaktus czasami musi się napić : ) Dlatego zamiast pozwolić na to, by ta niczemu niewinna roślinka na parapecie uschła, można skorzystać z usług Schroniska. Tam kwiat na pewno znów odżyje, a z czasem być może znajdzie nowego właściciela.

Gdańsko-bydgoski azyl dla roślin powoli się rozkręca i szuka darczyńców, a jego twórczynie – Milena i Monika – mają nadzieję, że już niedługo pod ich opieką znajdzie się cała kolekcja kwiatów. Wtedy w działaniach Schroniska, przewidziane jest też organizowanie adopcji dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą poszukiwać dla siebie jakiejś roślinki.

Pigułka wiedzy z przyrody

To, że rola roślin jest ogromna, wiedzą już małe dzieci na etapie szkoły podstawowej. W miarę upływu lat niestety się o tym zapomina, a że paprotka czy aloes na parapecie same nie umieją dopomnieć się o wodę, czasem w natłoku obowiązków, może być trudno regularnie o nie dbać.

Zakładając Schronisko, dziewczyny chcą zwrócić uwagę na to, jak rośliny są dla ludzi ważne. Każdy, kto może nawet nie mieć na co dzień do czynienia z biologią, na pewno kojarzy ze szkoły takie pojęcia, jak fotosynteza, chloroplasty czy ekosystem. Wszystko to dotyczy naszych kochanych roślin, które dzięki cudownym właściwościom, są fundamentalną częścią życia na Ziemi, również życia człowieka.

schronisko dla roślin wizytówkaRośliny są nie tylko podstawowym ogniwem łańcucha pokarmowego. Dzięki fotosyntezie, czyli procesowi wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, dostarczają wszystkim organizmom, niezbędnego do życia tlenu. W tym procesie niezbędne są chloroplasty, które poprzez zawarte w nich zielone barwniki, pochłaniają energię słoneczną, potrzebną do procesu fotosyntezy.

Stąd już niedaleko do pojęcia ekosystemu. Rośliny są w nim producentami, które warunkują istnienie wszelkich procesów w świecie przyrody, a co za tym idzie – życie kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego. Mało kto też pamięta, że, pomagają znacznie oczyścić powietrze z toksyn i szkodliwych substancji.

Nie ulega zatem wątpliwości, że Schronisko dla Roślin to słuszna inicjatywa. Oprócz oddawania niechcianych kwiatów na dłużej, będzie można zostawić je też na kilka dni. Gdy ktoś wyjeżdża na dłuższy czas, będzie miał pewność, że zastanie swoją własność w świetnym stanie.

 

Zatem – czy ktoś z Was ma w domu jakąś niepotrzebną roślinkę? A może wyjeżdża na parę dni i nie chce zaniedbać swojego ulubionego kwiatka? Kierujcie wiadomość za pośrednictwem Facebooka Schroniska dla Roślin! Dziewczyny z pewnością pomogą w tego typu sytuacjach, po wcześniejszym ustaleniu szczegółów. : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =