40. Festiwal Filmowy w Gdyni

JubilePLAKAT_40_FFG_B5uszowa 40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się w dniach 14 – 19 września. W Konkursie Głównym znalazło się osiemnaście filmów pełnometrażowych, w tym dziesięć zostanie pokazanych premierowo. Co więcej czeka nas na tegorocznym święcie polskiego kina?

Z okazji okrągłej rocznicy festiwalu wyświetlony zostanie dokument Michała Bielawskiego „W mgnieniu oka”, który podsumowuje historię tej najważniejszej imprezy filmowej w Polsce. W produkcji wystąpili między innymi: Jacek Bromski, Robert Gliński, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski i Krzysztof Zanussi. Natomiast ci, którzy są związani z Uniwersytetem Gdańskim, z pewnością zainteresują się pokazem „Miłość do blondynki – kino, ludzie, pasja”, który jest nostalgiczną podróżą przez lata działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

W Konkursie Głównym rywalizuje osiemnaście filmów, w tym między innymi „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Demon” Marcina Wrony i „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza. W jury tego konkursu znalazło się ośmioro twórców (m. in. Jolanta Dylewska, Waldemar Krzystek, Grażyna Szapołowska), a przewodniczy im laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera”, Allan Starski.

Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych oceniać będzie jury w składzie Sonia Bohosiewicz, Monika Lenczewska, Marcin Kot Bastkowski, Paweł Maślona oraz przewodniczący Piotr Trzaskalski. W ramach pierwszej sekcji, gdzie startują etiudy ze szkół filmowych, zostanie pokazany, wyróżniony na Sopot Film Festiwal, „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego.

W tym roku po raz pierwszy w formie konkursowej organizowana jest sekcja Inne Spojrzenia, gdzie znalazło się 6 filmów – 2 premierowe i 3 debiuty. Powalczą one o statuetkę Złotego Pazura, a zadecyduje o tym Bogdan Dziworski, Ewa Puszczyńska i Adrian Panek.

Podczas festiwalu odbędą się również pokazy specjalne, spotkania, konferencje i debaty. Nie zabraknie także koncertów, tym razem na Placu Grunwaldzkim wystąpi Trupa Trupa, Rimbaud i Enchanted Hunters. Ponadto, Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotuje szereg wydarzeń w ramach Filmoteki Szkolnej.

Kiedy: 14 – 19 września 2015

Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny w Gdyni, Multikino w Gdyni…

Bilety: na pojedyncze seanse 19 zł, 15 zł, karnety 200 zł, 150 zł. Do nabycia w kasach festiwalowych lub na stronie www.system.festiwalgdynia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *