Anegdoty i piosenki Tymona Tymańskiego w Spółdzielni

tymonTymon Tymański zawita do Spółdzielni. I będzie to spotkanie inne niż wszystkie – Tymon będzie gawędzić, opowiadać, a także śpiewać piosenki z akustycznym akompaniamentem, a do tego, zaprezentuje film z jego udziałem – „Polskie Gówno”. Tego wszystkiego będzie można doświadczyć w czwartkowy (10 września) wieczór. 

Tymona Tymańskiego, a właściwie Ryszarda Tymańskiego, nie trzeba, szczególnie trójmiejskiej publiczności przedstawiać. W latach 1986-1991 udzielał się jako muzyk i poeta w performerskiej formacji TotArt.W TotArcie współpracował m.in. z poetami Zbigniewem Sajnogiem, Pawłem “Końjo” Konnakiem, Pawłem “Paulusem” Mazurem, Arturem “Kudłatym” Kozdrowskim, Wojciechem “Lopezem” Stammem oraz Dariuszem “Brzóską” Brzóskiewiczem, w telewizyjnym kabarecie “Dzyndzylyndzy”, a także grał i gra w szeregu zespołów.

Zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu (a zarazem twórca yassu) w zespole Miłość. Sporą popularność przyniosła Tymańskiemu również współpraca z zespołem Kury, w którym śpiewał i grał na gitarze basowej. Kury, skład których uzupełniali Piotr Pawlak oraz perkusista Jacek Olter – nagrały cztery płyty, z których najgłośniejsza, P.O.L.O.V.I.R.U.S., zdobyła nagrody Fryderyka ’98 oraz Machinera ’98. W roku 1995 Tymański powołał do życia yassowo-rockową grupę Trupy, która w 1998 roku zmieniła nazwę na Czan. Przy okazji udzielał się jako członek zespołów Masło, The Users, Dyliżans i Poganie.

Tymański od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie. Jednym z nich jest założona w 2002 roku formacja Tymon & The Transistors. Tymański Yass Ensemble to grupa złożona z trzech pokoleń polskiego alternatywnego jazzu; z kolei Polish Brass Ensemble to sekstet, który powstał przy okazji współpracy z Dave’em Douglasem. Od lutego 2012 roku wraz z Piotrem “Kędziorem” Kędzierskim Tymański prowadzi codzienną audycję “Ranne Kakao” w Radiu Roxy FM.

Film „Polskie Gówno” natomiast jednych bawi, innych oburza. I tyczy się to zarówno odbiorców, jak i przedstawicieli showbiznesowego półświatka. Z pewnością odsłania realia polskiego przemysłu rozrywkowego, kąśliwie bawiąc widzów. A wszystko to artystyczny śmiech przez łzy i opary absurdu.

Takiej gratki więc, jak połączenie projekcji filmu i akustycznego koncertu nie można przegapić. Wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem, więc zainteresowanym polecamy usilne starania o bilety. A w zamian, Tymon zdradzi zakulisowe co nieco.

Gdzie: Pub Spółdzielnia, ul. Abrahama 7, Gdańsk

Kiedy: 10 września (czwartek) o 20.00

Bilety: 10 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *