Teatr z bliska. Kwiecień z teatrem

teatr-z-bliska-plakat-a3-webDobra wiadomość dla wszystkich miłośników teatru. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, zmierzyć się z czytaniem dramatów albo nauczyć mówić i pisać o sztukach, Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji wychodzi wam naprzeciw. Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie Teatr z Bliska i prezentuje kwietniowe wydarzenia.

Projekt jest skierowany do wszystkich zainteresowanych tą dziedziną sztuki i ma charakter otwarty. Realizuje go Gdyńska Strefa Kultury we współpracy z Teatrem Gdynia Główna i Cafe Księgarnią Vademecum i przy wsparciu miasta Gdyni. Potrwa od marca do grudnia tego roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale niektóre wymagają wcześniejszej rejestracji uczestników.

Kwietniową odsłonę rozpoczynają Warsztaty pisania o teatrze. To cykl pięciu spotkań, podczas których odbywać się będą pięciogodzinne zajęcia. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym już w tę niedzielę, 12 kwietnia o 10.00. Uczestnicy poznają na zajęciach tajniki redagowania tekstów i publikowania ich w internecie. Zajęcia poprowadzą praktycy: recenzenci i krytycy teatralni. W programie m.in. publikowanie treści w internecie przy użyciu systemu zarządzania treścią WordPress, podstawowe zasady edycji tekstu, optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek internetowych. Pierwsze zajęcia poprowadzi Katarzyna Gajewska. Warsztaty są darmowe, ale wymagana jest internetowa rejestracja, a wszelkie informacje z tym związane znajdziecie tutaj.

GSK_logo_1Z kolei w poniedziałek, 13 kwietnia o 17.30 w Cafe Księgarni Vademecum odbędzie się drugie spotkanie Czytelni dramatu polskiego w Cafe Księgarni Vademecum. Tematem rozmów dramaty Gabrieli Zapolskiej. Na warsztacie m.in. „Skiz” i „Ich czworo”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zadrożna.

W czwartek, 16 kwietnia o 18.00 Dr Joanna Puzyna-Chojka (teatrolog, krytyk teatralny, animator kultury oraz nauczyciel akademicki, była kierownikiem literackim Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni) wygłosi wykład pt. „Przemiany dramaturgii współczesnej”. Tematem wykładu będzie kryzys tradycyjnego modelu dramatyczności, którego fundamentem jest zasada reprezentacji mimetycznej. Wyczerpanie się tej formuły dramatu uderza w ideę teatru jako sztuki stwarzania iluzji rzeczywistości, prowokując nowe zjawiska w jego obszarze, ujęte w formułę „zwrotu performatywnego”. Wykład odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna.

Piątkowe spotkanie 24 kwietnia  o 17.30 w Cafe Księgarni Vademecum organizatorzy poświęcają dramatowi „Dowód na istnienie drugiego” Macieja Wojtyszki.  Będzie to pretekst do dyskusji nad twórczością Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka.

Polecamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *