Etnobotanika – zależności między ludźmi i roślinami

11050230_949761058376677_9194734377179744751_n Czy rośliny kryją w sobie właściwości, o których nie mamy pojęcia? Co może nam dać etnobotanika? Czy etnobotanik zajmuje się tylko roślinami halucynogennymi?  Jak w mieście uprawiać ziołowy ogródek? Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedź już w najbliższą środę, 18 marca.

Kolejny wykład z cyklu „Ścieżki Antropologii Współczesności” poświęcony będzie etnobotanice i związkach między roślinami i kulturą społeczeństw ludzkich. O jej początkach oraz o współcześnie prowadzonych badaniach, kierunkach rozwoju a także o podstawowych narzędziach badawczych z zakresu badań nad etnofarmacją, etnomedycyną i dzikimi roślinami jadalnymi opowie mgr Klaudyna Hebda. Celem wykładu będzie przedstawienie historii i podstawowych założeń etnobotaniki: interdyscyplinarnej dziedziny, łączącej nauki społeczne oraz biologiczne. Klaudyna Hebda z wykształcenia jest socjologiem i kulturoznawcą. Ukończyła studia zielarskie na Uniwersytecie Rolniczym. Jest również doktorantką Uniwersytetu Jagiellońskiego i naukowo  zajmuje się etnobiologią. Od kilku lat prowadzi bloga Ziołowy Zakątek, jest fotografką, publicystką, wydała książkę „Ziołowy Zakątek, kosmetyki, które zrobisz w domu”.

„Ścieżki Antropologii Współczesności” to organizowany przez  Koło Naukowe Etnologów przy Uniwersytecie Gdańskim cykl spotkań z antropologami i podróżnikami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem na temat innych kultur i etnologii w szerokim tego słowa znaczeniu. Celem projektu jest przybliżenie studentom i mieszkańcom Trójmiasta nauki, jaką jest antropologia oraz ukazanie sylwetki etnologa jako badacza kulturowej różnorodności i odmienności.

Spotkanie odbędzie się 18 marca (środa), o godzinie 17.00, w Instytucie Archeologii i Etnologii UG przy ul. Bielańskiej 5 (za Krewetką, vis a vis Ratusza Staromiejskiego). Wstęp wolny!

Szczegóły spotkania dostępne na stronie Facebooka.
O innych wydarzeniach organizowanych przez SKNE można przeczytać tutaj.
Serdecznie polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =