Teatr buntu i wspólnoty: Teatr Krzyk w Sopocie

teatr KrzykJakim jest teatr na nowe czasy? Wydaje się, że w końcu przyszedł czas na intensywne poszukiwanie odpowiedzi. Czy jest to teatr instytucjonalny czerpiący z alternatywy czy oddolne inicjatywy pasjonatów? Jako pierwszy wypowie się w tej kwestii w Sopocie Teatr Krzyk. Spotkać się z twórcami będzie można 27 i 28 listopada w Teatrze Na Plaży.

„Konteksty i preteksty – Spotkanie I: Teatr buntu i wspólnoty, czyli po co nam off?”. Tak brzmi temat rozpoczynający cykl rozważań nad nowym teatrem. Impulsem do jego powstania stał się felieton Piotra Wyszomirskiego na wortalu e-teatr.pl, w którym autor wieści śmierć polskiego offu (felieton można przeczytać tutaj). W kontrapunkcie stanął lider Teatru Krzyk, Marek Kościółek. Jego tekst pojawił się na tym samym wortalu. Kościółek na przykładzie swojego teatru udowadnia, że off nie zdycha, ale działa, wypowiada się w kwestiach dla niego ważnych i staje się teatrem mocno społecznie zaangażowanym. Pojawia się więc okazja do zderzenia dwóch przeciwnych poglądów i ważnej dyskusji na temat nie tylko kondycji polskiego teatru, ale w ogóle twórców kultury.

Teatr Krzyk to teatr alternatywny, założony w 2002 roku przez Marka Kościółka (m.in. byłego aktora Teatru Brama i absolwenta Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”) w Maszewie. Obecnie rdzeniem teatru są: Marek Kościółek, Marcin Pławski, Mateusz Zadala i Anna Giniewska. Krzyk w ciągu ponad dekady swojego istnienia zrealizował spektakle, które ukształtowały jego charakterystyczny, bezkompromisowy styl. Stał się teatrem odważnym, mówiącym wprost o ważnych kwestiach społecznych. Jego aktorzy prowadzą również warsztaty teatralne – oparte głównie na budowaniu grupowości, której filarami są zaangażowanie i zaufanie. Krzyk współpracuje m.in. z artystami z Ukrainy, Czech, Niemiec, Norwegii, Rosji, Azerbejdżanu oraz Albanii. Inicjuje wyprawy teatralne do krajów bałkańskich oraz Europy Wschodniej. Pod jego skrzydłami odbywały się również w Maszewie takie wydarzenia jak Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru „Krzykowisko” i Ogólnopolska Biesiada Teatralna „Wejrzenia”.

W ramach spotkania Teatr Na Nowe Czasy zostaną zaprezentowane dwa spektakle teatru Krzyk: „Wydech”, 27 listopada (czwartek), godz.19.00 i „EksPLoracja”, 28 listopada (piątek), godz.18.00. Po piątkowym spektaklu odbędzie się debata (o 19.15), w której wezmą udział Marek Kościółek, dr Katarzyna Pastuszak, dr Barbara Świąder-Puchowska i Romuald Wicza-Pokojski. Także w piątek, w godz. 10.00-15.00 odbędą się warsztaty: Master class: Praca zespołowa w teatrze zaangażowanym. Poprowadzi je Marek Kościółek. Więcej informacji znajduje się pod adresem: teatrnanoweczasy.pl i na Facebooku.

Wstęp wolny: warsztaty – po wypełnieniu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego, spektakle i debata – na zaproszenia, które można uzyskać wysyłając e-mail na adres: pomyslodalnia@gmail.com.

Teatr Na Nowe Czasy to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Teatru Boto i Fundacji Pomysłodalnia. Ma ono stworzyć atrakcyjny model edukacji kulturalnej, skierowany głównie do młodzieży licealnej, studentów, nauczycieli, ale otwarty także dla wszystkich zainteresowanych tematyką. Na projekt składają się m. in.: ogólnopolskie seminarium, warsztaty mistrzowskie, prezentacje spektakli teatralnych, otwarte debaty z panelistami z kraju i lokalnego środowiska krytycznego i artystycznego i spotkania z realizatorami prezentowanych spektakli. Celem przedsięwzięcia jest wszechstronne przygotowanie do świadomego odbioru wydarzeń na styku teatru offowego i teatru głównego nurtu, podjęcie dyskusji na temat kondycji polskiego i lokalnego offu.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *