Startują mistrzostwa świata w piłce ręcznej

puchar-maskotka-mistrzostwa-swiata-pilka-reczna-2023

fot. Marcin Bulanda / Press Focus (Na zdjęciu maskotka oraz puchar dla mistrzów świata)

W środę 11 stycznia rusza najważniejsza impreza sportowa tego roku w Polsce, czyli mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które współorganizujemy wraz ze Szwecją. W zeszłym roku w naszym kraju gościli najlepsi siatkarze świata, a teraz  czas na najlepszych szczypiornistów. Dwudziesta ósma edycja handballowego mundialu odbędzie się w dniach 11-29 stycznia. W mistrzostwach udział wezmą trzydzieści dwie najlepsze reprezentacje globu.

Turniej niezmiennie od kilku edycji rozgrywany jest w tym samym formacie podziału na kilka faz. Pierwszą z nich jest faza wstępna, gdzie drużyny narodowe podzielone zostały na osiem czterozespołowych grup. Do fazy zasadniczej wychodzą trzy najlepsze, a ostatnia z nich zagra o miejsca 25-32. W głównej fazie turnieju 24 zespoły trafią do czterech sześciozespołowych zbiorów. Wszystkie punkty zdobyte w rundzie wstępnej przeciwko zespołom, które również awansowały, zostają przeniesione na fazę zasadniczą. Z każdej grupy dwie najlepsze ekipy grają w ćwierćfinałach, a dla pozostałych to koniec turnieju. W piłce ręcznej w przeciwieństwie do piłki nożnej każda reprezentacja klasyfikowana jest na konkretnym miejscu, więc z tego też tytułu rozgrywa się dodatkowe spotkania o miejsca 25-32 oraz 5-8, aby poznać cały ranking mistrzostw.

Podział na grupy fazy wstępnej

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H
Hiszpania Francja Szwecja Islandia Niemcy Norwegia Egipt Dania
Czarnogóra Polska Brazylia Portugalia Katar Macedonia Północna Chorwacja Belgia
Chile Arabia Saudyjska Republika Zielonego Przylądka Węgry Serbia Argentyna Maroko Bahrajn
Iran Słowenia Urugwaj Korea Południowa Algieria Holandia Stany Zjednoczone Tunezja

Impreza odbędzie się w siedmiu miastach — czterech w Polsce oraz w trzech w Szwecji. W naszym kraju będą to Katowice, Kraków, Gdańsk i Płock. W Małopolsce oraz na Śląsku rozegrana zostanie faza wstępna, oraz zasadnicza. Mazowsze ugości za to uczestników President’s Cup, czyli spotkań o miejsca 25-32. Zaś na Pomorzu oglądać będziemy mogli trzy starcia — pierwszy oraz trzeci ćwierćfinał i jeden z półfinałów. Ceremonia otwarcia przypadła Polsce, kiedy to już w środę nasza reprezentacja podejmie Trójkolorowych. Finał odbędzie się w Tele2 Arena w Sztokholmie.

Polacy turniej rangi mistrzostw świata organizują po raz pierwszy, a dla Szwedów będzie to już czwarta tego typu impreza. Oprócz duetu organizatorów pewna występu na polsko-skandynawskich parkietach była również Dania jako obecny mistrz świata z 2019 oraz 2021 roku. Wtedy też ograli oni w meczu finałowym naszych współgospodarzy. Pozostałe drużyny kwalifikowały się poprzez mistrzostwa każdego kontynentu. Dla Europy zorganizowano również specjalny turniej play-off, z którego kolejnych dziewięć reprezentacji otrzymały bilety na MŚ. Dwa brakujące miejsca standardowo uzupełnione zostały poprzez przyznanie przez IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej) “dzikich kart”. Dzięki temu udział w poprzedniej edycji mistrzostw świata uzyskała Polska.

W Polsce prawa transmisyjne do całego turnieju uzyskało Viaplay. Wybrane mecze oraz spotkania polskiej kadry oglądać będzie można na otwartym kanale Telewizji Polskiej. Nasi szczypiorniści zagrają w środę 11 stycznia o 21:00 z Francją, następnie w sobotę o 20:30 ze Słowenią, a fazę wstępną zakończymy w poniedziałek 16 stycznia meczem z Arabią Saudyjską również o 20:30. Wszystkie z wymienionych spotkań odbędą się w katowickim Spodku. W przypadku awansu do fazy zasadniczej Polacy swoje mecze rozgrywać będą w krakowskiej Tauron Arenie w dniach 18, 20 oraz 22 stycznia. Zwycięzca turnieju otrzyma automatyczny awans na kolejną edycję w 2025 roku, którego współgospodarzami będą aż trzy państwa — Chorwacja, Norwegia i Dania, oraz pojedzie na letnie igrzyska olimpijskie w 2024 w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *