Znamy zwycięzców 19. edycji Millennium Docs Against Gravity

źródło: facebook Millennium Docs Against Gravity

Poznaliśmy laureatów 19. edycji Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix – Nagroda Banku Milennium trafiła do twórców filmu „Lombard” (The Pawnshop) w reżyserii Łukasza Kowalskiego.

Krótko o Millennium Docs Against Gravity

To największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych oraz jedyne takie wydarzenie w Europie, które odbywa się w 7 miastach naraz: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Po dwóch latach pandemii festiwal powraca do swoich tradycyjnych dni majowych, by po raz kolejny zapewnić oglądającym niezapomniane przygody oraz głębię inspiracji.

Tak jak w ostatnich latach i teraz MDAG odbywa się w formie hybrydowej. Część stacjonarna odbywała się w dniach 13-22 maja, teraz nadszedł czas na część online, która będzie trwać do 5 czerwca. Jak zawsze podczas festiwalu poza seansami filmowymi będzie możliwość spotkania się z twórcami czy bohaterami dokumentów oraz uczestnictwo w debacie wokół obejrzanych filmów.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono Konkurs Filmów Krótkometrażowych, czyli filmów dokumentalnych z całego świata nieprzekraczających 45 minut. Do tego na widzów czeka również program retrospektywy mistrza. W trakcie festiwalu zorganizowano pierwszą w Polsce retrospektywę filmów Susan Sontag oraz przybliżenie twórczości Billa Morrisona.

Laureaci 19. edycji festiwalu

W Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium Grand Prix i 8000 euro walczyło 12 filmów dokumentalnych. Najlepszy z nich wyłoniła komisja w składzie: Milenia Fiedler – rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, montażystka filmowa; David France – reżyser filmowy nominowany do Oscara za film „Jak przetrwać zarazę”; Tamara Kotevska – reżyserka filmowa nominowana do Oscara za film „Kraina miodu”, który wyreżyserowała z Ljubomirem Stefanovem.

            W tym roku nagroda główna trafiła do twórców filmu „Lombard” (The Pawnshop) w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Jury tak uzasadniają swoją decyzję:

Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak „rzemieślników” kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach, które na co dzień ignorujemy. Ten film, w wyjątkowo naturalny sposób, śledzi losy kilku niepozornych osób w pozornie codziennych sytuacjach. Tak naprawdę oglądamy jednak niesamowitych bohaterów, którzy próbują ratować innych przed „utonięciem”, mimo że sami znajdują się na „tonącym statku”.  Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. Uwięzieni we własnych smutkach i nieszczęściach, nie zdają sobie sprawy ze swojej wyjątkowości. Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. „Lombard” dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie „zakamarki” naszej rzeczywistości…

Nagrodę Banku Millennium dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego otrzymał Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana”. Natomiast Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego wygrał film „Silent Love”, którego reżyserem był Marek Kozakiewicz.

Pierwszą nagrodę przyznawaną za Konkurs Najlepszego Filmu Krótkometrażowego otrzymał film „Brzeg wolności” w reżyserii Olivii Martin-McGuire. Film „Silent Love” otrzymał również nagrodę dla Najlepszego Debiutu, którą przyznało międzypokoleniowe jury, składające się z nastolatków oraz osób wieku 55+. Dokładną listę laureatów można zobaczyć tutaj.

Podróż po ważnych tematach

Organizatorzy, przygotowując ten festiwal, kierowali się chęcią wzbudzenia w odbiorcy chwili refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Kończąca się pandemia, wojna Rosji z Ukrainą, nieodchodząca niepewność wymaga od nas siły i poczucia wspólnoty. Tylko wspólnie możemy coś zmienić, a ten festiwal miał być impulsem do działania. Dzięki tak ogromnej widowni (w 2020 roku w festiwalu wzięło udział ponad 170 tys. osób) organizatorzy zachęcają do ponownego przemyślenia aktualnych wydarzeń, czego świadectwem jest tematyka festiwalu: Rethink Everything. Weź udział w festiwalu i oglądaj online na mdag.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =