Zmarła Kane Tanaka, najstarsza osoba na świecie. Jaki był jej przepis na długie życie?

    fot. Guinness World Records

Według badań Japonia jest krajem, w którym ludzie żyją najdłużej. Dowodem na to jest Kane Tanaka – kobieta, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza na świecie. Odeszła w wieku 119 lat, 19 kwietnia 2022 roku.

Zakłada się, że średnia długość życia Polaków wynosi 77 lat, Japończyków – 84. Szczególnie rekordowa w tej kwestii jest wyspa Okinawa, na której żyje największy w kraju odsetek mieszkańców powyżej 100 roku życia. Jaki jest ich klucz do długowieczności?

Po pierwsze, znajdź ikigai. Sama nazwa to połączenie znaków „żyć” oraz „powód” – a więc powód do życia. Japońska filozofia ikigai zachęca do poszukiwania szczęścia w nawet najdrobniejszych kwestiach, przy jednoczesnym utrzymywaniu zdrowej równowagi między pracą a przyjemnością. Zaleca się porzucenie pośpiechu i utrzymanie aktywności zarówno fizycznej, jak i tej w życiu towarzyskim.

Po drugie, hara hachi bu. Powszechnie wiadomo, że Japończycy utrzymują głównie zdrową dietę, opartą na warzywach. Niektórzy z nich traktują ciało jak świątynię, której należy się szacunek. Nie piją więc alkoholu ani nie spożywają tego, co uznają za szkodliwe. Znają zasadę hara hachi bu – najadania się tylko na 80%.

Kane Tanaka nie pochodziła z Okinawy, a z wyspy Kiusu, ale również miała swoje sposoby na długowieczność. Zapytana o to, odpowiedziała: rodzina, sen oraz nadzieja. Faktycznie, całe życie otaczała się bliskimi. Miała męża, piątkę dzieci i poświęcała się pracy w rodzinnym biznesie. Do ostatniej chwili pielęgnowała umysł ulubioną, planszową grą strategiczną oraz rozwiązywaniem zadań matematycznych, ciało zaś spacerami. Pomimo słabości do słodyczy, utrzymywała również zdrową dietę. Twierdziła, że wiodła dobre i spokojne życie.

Do Księgi Rekordów Guinnessa została wpisana w roku 2019. Była najdłużej żyjącą osobą w Azji i w czasie rzeczywistym – w historii ubiegła ją 122 letnia Jeanne Calment. Zmarła 19 kwietnia w wieku 119 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =