Listy do Mikołaja napisane? Historia Świętego Mikołaja

Mikołajki – dzień kojarzony z butami i skarpetkami pełnymi słodkości i upominków. To czas, kiedy należy zastanowić się, czy listy do świętego Mikołaja zostały już napisane i wysłane. Właśnie… Święty Mikołaj. Kim był i dlaczego 6 grudnia jest dniem jego czci?

Tego dnia przypadają imieniny Mikołaja i według kalendarza katolickiego szósty dzień grudnia jest wspomnieniem biskupa Miry, Mikołaja. Według najbardziej znanej legendy w IX wieku ksiądz, zanim został mianowany biskupem, żył obok człowieka, który szydził z jego pobożności. Majętnego sąsiada spotkała kara boska za niestosowne czyny. Zbiedniał do tego stopnia, że postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, ponieważ nie miał już posagu, aby wydać je za mąż. Mikołaj, chcąc uratować kobiety, przez okno w domu sąsiada wrzucał w nocy pieniądze. Gdy ten uzbierał już odpowiednią kwotę, aby wyprawić wesele dwóm z córek, zaczął zastanawiać się, kto jest tak cudownym darczyńcą. Gdy odkrył, że podarunki są od przyszłego biskupa, zawstydzony podziękował i obiecał żyć zgodnie z przykazaniami.

Od tamtego czasu w kościele katolickim i prawosławnym, dzięki innym cudom poświadczonym przez kościół, 6 grudnia był dniem oddania czci świętemu Mikołajowi. Około 100 lat później zaczęto wystawiać przedstawienia liturgiczne dla dzieci opowiadające historię świętego. Niektórzy te wydarzenia wiążą z początkiem zwyczaju wręczania w nocy 6 grudnia prezentów. Inna wersja mówi, że tradycja ta pochodzi od podarunków rozdawanym w XII wieku przez zakonnice.

Fakt istnienia Świętego Mikołaja został jednak zakwestionowany i w XX wieku na Soborze Watykańskim uznano, że należy usunąć święta dla czci postaci, których istnienie nie jest całkowicie udowodnione. W ten sposób Mikołajki stały się wspomnieniem dowolnym, co oznacza, że dzień ten obchodzi się wobec własnego uznania. Tradycja ta, mimo tak wielu lat i zakwestionowania istnienia świętego, dalej pozostała w wielu domach i krajach, chociaż nie wszędzie już nazywana jest tak samo. Przykładowo w Belgii i Holandii dzieci otrzymują prezenty 5 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dwa =