W restauracji klient jest królem

gordon-ramsay-1Jest niczym 50-letnia szkocka whisky. Tak samo wyśmienity, dojrzały i… ostry. Ale tylko w swoich programach. Gordon Ramsay – znienawidzony, kochany, krytykowany, wychwalany – jakich by epitetów nie używać, jedno jest pewne: gotować, to ten pan potrafi!

Szkot z urodzenia. Z powodu kontuzji przedwcześnie kładącej kres obiecującej kariery w futbolu, wrócił na studia, aby zakończyć kurs hotelarstwa. Jego pracowitość i naturalny talent umożliwiły mu praktykę pod okiem największych kucharzy świata, takich jak: Albert Roux i Marco Pierre White w Londynie, Guy Savoy, czy Joel Robuchon we Francji.

W 1993 roku Gordon został kucharzem londyńskiej restauracji „Aubergine”, która w ciągu trzech lat otrzymała dwie gwiazdki Michelin – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie kulinarnym. W 1998 roku, w wieku 31 lat, Ramsay otworzył swoją pierwszą restaurację: Restaurant Gordon Ramsay, która szybko otrzymała trzy gwiazdki. Ramsay jest jednym z zaledwie czterech szefów kuchni w Wielkiej Brytanii, będących posiadaczami tego wyróżnienia. Za swoje zasługi w 2006 roku z rąk królowej Elżbiety II otrzymał OBE (Order Imperium Brytyjskiego). Ramsay swoje restauracje otworzył już w: Katarze, Doha, Las Vegas, Paryżu i Londynie, w sumie będąc posiadaczem siedmiu gwiazdek Michelin.

Ramsay podkreśla, że bycie szefem kuchni to wyczerpująca fizycznie i psychicznie praca, ale dająca ogrom satysfakcji. Szkocki kucharz powtarza, że to klient jest w restauracji królem. A żeby mu dogodzić należy otoczyć się niezawodnymi pracownikami. Po setkach spotkań z debiutującymi kucharzami Gordon doszedł do wniosku, że wytrwalsze są kobiety – „Uczą się szybciej i są tak cierpliwe, jak żaden koleś, z którym zdarzyło mi się pracować”.

W brytyjskiej kuchni kręci go proste jedzenie. Cieszy go fakt, że Brytyjczycy na nowo odkrywają tradycyjne dania, takie jak: Toad-in-the-Hole, czyli kiełbaski zapiekane w cieście, pie z wołowiną i nerkami albo morszczuka smażonego w piwnym cieście, którego podaje się z purée z zielonego groszku.

fot. FotoosVanRobin

fot. FotoosVanRobin

Ramsay nie ukrywa, że kuchnia wegetariańska była mu obca, ponieważ duża część menu szefa kuchni to mięso przyrządzane na różne sposoby. Swoje podejście do wege potraw zmienił po podróży do Azji, gdzie w Wietnamie, Kambodży, Malezji i Tajlandii poznał nowe kultury i techniki gotowania.

Gordon stał się również gwiazdą małego ekranu, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i za granicą. Cztery programy z jego udziałem pokazywane są w ponad 200 krajach na całym świecie: „Kitchen nightmares”, „Hell’s kitchen”, „Masterchef US” i „Hotel hell”. W Wielkiej Brytanii występuje w: „Gordon behind bars”, „Ultimate cookery course”, „Gordon’s great escapes” i „Gordon Ramsay: shark bait”.

W poniższym filmiku Ramsay pokazuje jak usmażyć prawdziwą jajecznicę (to nie takie banalne, wbrew pozorom!):

Opublikował również wiele książek , z których duża część jest bestsellerami na całym świecie, zwłaszcza jego autobiografia „Roasting in Hell’s Kitchen”.

W życiu prywatnym Ramsay to człowiek spokojny, wyluzowany i uśmiechnięty. Mieszka z żoną, czwórką dzieci, buldogiem Rumpolem i dwoma kotami. Dzieli swój czas między Los Angeles i południowym Londynem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − cztery =