Blisko chorego, blisko opiekuna

Każda osoba – przez sam fakt bycia osobą, nieważne: przed narodzeniem, śmiertelnie chora czy w stanie agonii – jest podmiotem naszych działań, a nie przedmiotem. (…) Człowiekiem w żadnym wypadku nie wolno posługiwać się użytkowo, ponieważ to uderza w jego godność. Wolność i godność to dla mnie kluczowe pojęcia. (ks. Jan Kaczkowski, doktor nauk teologicznych, bioetyk, twórca Puckiego Hospicjum)

Bardzo rzadko myślimy o chorobie. Zostawiamy ją gdzieś na marginesie życia jako zjawisko niepożądane, nieprzyjemne, niewygodne. Jest to oczywiście zrozumiałe – nikt z nas nie chce doświadczać cierpienia – czy to własnego, czy bliskich. Przedmiotem codziennych rozważań zapewne nie są pytania w stylu: „Co zrobię, kiedy ktoś z rodziny poważnie zachoruje?”. Pod pojęciem „poważnie zachoruje” mam na myśli chorobę, która zmusza do rezygnacji z leczenia przyczynowego i przejścia na leczenie objawowe, będące podstawą opieki paliatywno-hospicyjnej.

Każdy z nas na pewnym etapie życia może stać się opiekunem osoby chorej: rodziców w podeszłym wieku, partnera w sile wieku, który doznał udaru, albo rodzeństwa, które zmaga się z nowotworem – mówi Pani Beata Wilichnowska, pielęgniarka epidemiologiczna, specjalista ds. komunikacji portalu bliskochorego.pl.

Opieka paliatywna – czyli jaka?

Opieka paliatywna ma na celu poprawę jakości życia chorego i jego bliskich poprzez łagodzenie bólu i innych objawów choroby oraz cierpienia psychicznego. Stosuje się ją w przypadku pacjentów, dotkniętych chorobą nieuleczalną, niepoddającą się leczeniu przyczynowemu (skupiającemu się na eliminacji choroby z organizmu człowieka, przy zastosowaniu środków i leków stosowanych przez medycynę). Świadczenia zdrowotne w opiece paliatywnej udzielane są przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę, psychologa, dietetyka, opiekuna medycznego, a często także kapelana oraz wolontariuszy. Koncentrują się oni na walce z bólem i dusznością, poprawieniu komfortu życia, ulżeniu w miarę możliwości w cierpieniu fizycznym i psychicznym. W Polsce opieka paliatywna realizowana jest w poradniach medycyny paliatywnej, w hospicjach stacjonarnych lub na oddziale medycyny paliatywnej, a także w opiece domowej – i to właśnie na niej skupiają się specjaliści, tworzący stronę internetową bliskochorego.pl.

Czym jest portal bliskochorego.pl?

Portal bliskochorego.pl powstał w trosce o domowych opiekunów osób chorych. Można tutaj znaleźć szereg informacji związanych z pielęgnacją chorego, kupnem potrzebnych sprzętów, dbaniem o odpowiednią dietę, a także o stan zdrowia psychicznego: zarówno chorego, jak i opiekuna. Eksperci zapewniają także pomoc z formalnościami oraz poprawnym skonstruowaniem i prowadzeniem dokumentacji medycznej.

Pani Beata Wilichnowska: Portal jest bezpłatną odpowiedzią na zapotrzebowanie na profesjonalną wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem oraz ekspertyzą. (…) Cały czas uzyskujemy rekomendacje różnych organizacji zajmujących się opieką nad osobą chorą i niesamodzielną, a także przychylne opinie użytkowników zlecających zdobywanie wiedzy na tematy opieki nad chorym. Jesteśmy jednym z niewielu portali (jeżeli nie jedynym), na którym mówimy o śmierci i odchodzeniu.

Serwis bliskochorego.pl nie jest komercyjny (brak reklam), a jego rozwój umożliwiają własne środki pieniężne Puckiego Hospicjum, które pochodzą głównie od darczyńców. Współtwórcy serwisu są również otwarci na kontakt mailowy w przypadku wszelkich wątpliwości lub problemów ze znalezieniem potrzebnych informacji. Chętnie przyjmą też do swojego grona innych ekspertów z dziedziny opieki paliatywnej, którzy wyrażą chęć współpracy z portalem.

Wolność i godność to dla mnie kluczowe pojęcia. (ks. Jan Kaczkowski)

Z Puckim Hospicjum związana jestem od początku jego istnienia. Lubię pracować z ludźmi i dla ludzi. Równolegle z rozwojem placówki postępowała także moja ścieżka zawodowa. Jestem z wykształcenia pielęgniarką, a praca z portalem to dla mnie nowe wyzwanie. Sam fakt przybliżania ludziom wiedzy i wskazywanie, w jaki sposób mogą się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej, jest dla mnie budujące – opowiada Pani Beata Wilichnowska.

Muszę przyznać, że nie każdy potrafi dzielić się wiedzą, tak jak czyni to zespół ekspertów z portalu bliskochorego.pl. Oprócz świetnego przygotowania merytorycznego (zachęcam do zapoznania się z treścią zakładki „eksperci”), posiadają oni niezwykle rzadką umiejętność podchodzenia do osoby chorej oraz opiekuna z empatią, spokojem i zrozumieniem, szanując przy tym wolność, godność i komfort psychiczny tychże osób. Nauka podmiotowego, a nie – przedmiotowego traktowania chorego, z poszanowaniem jego prawa do intymności, wpływu na własną dietę czy otrzymywania informacji na temat własnego stanu zdrowia, jest dla nich priorytetem. Oby jak najwięcej podobnych przedsięwzięć w przyszłości! A póki co – warto zapoznać się i wesprzeć inicjatywę już zrealizowaną i odwiedzić portal bliskochorego.pl.

***

Portal bliskochorego.pl

Strona internetowa Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *