Jak będzie wyglądała Noc muzeów 2021?

fot. unsplash.com

Międzynarodowy Dzień Muzeów — coroczne święto obchodzone 18 maja. W tym roku pomorska Noc Muzeów zamieniła się w Weekend Muzeów odbędzie się 15 i 16 maja. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Akademia Sztuk Pięknych

Zbrojownia – Wydział Malarstwa: Wystawa stacjonarna twórczości prof. Marka Modela, artysty-malarza zmarłego w 2020 roku, natomiast  Aula Wielkiej Zbrojowni zaprezentuje wystawę stacjonarną: „Rzeźba niepublicznych  przestrzeni” autorstwa pedagogów Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie i Uniwersytetu Śląskiego.

Także ASP zaprezentuje w internecie m.in. plenerowy wypał ceramiki w technice RAKU, wykład oraz warsztaty online Camera Obscura — wprowadzenie w temat fotografii otworkowej, webinar: „Diagnoza predyspozycji zawodowych jako element otwarcia na zmiany”.

Europejskie Centrum Solidarności

W ECS odbędzie się wyjątkowa wystawa stała do obejrzenia za złotówkę. Dodatkową atrakcją będą cztery krótkie filmiki, każdy trwający ok. dwie minuty, pod zbiorczym tytułem „Zagadki archiwalne”. Filmy będą pokazywane w ogrodzie zimowym ECS oraz online — na stronie na Facebooku. Każdy z nich ukazuje nieznaną szerzej i nieoczekiwaną historię wybranych eksponatów z bardzo bogatych zbiorów ECS.

Centrum przygotowało także wiele atrakcji online. W internecie będzie można zobaczyć „Zagadki Archiwalne”, film dokumentalny „Zenon Mirota — Portrety Stoczni” czy wirtualną wystawą zdjęć „Impresje skupione.”

Gdański Archipelag Kultury

Do najciekawszych wydarzeń offline, zorganizowanych specjalnie na tę okoliczność, zaliczyć można m.in. Rozmowę budynków — Gmachy Inteligencja Miasta.

Kolonia Artystów we Wrzeszczu

Tutaj zapowiada się ciekawa instalacja ultradźwiękowa Soundproof w Kolonii Artystów we Wrzeszczu.

Na nietypowy spacer po fragmentach dzieł Williama Szekspira czytanych przez pryzmat siedmiu grzechów głównych zaprasza z kolei Gdański Teatr Szekspirowski — Nocne Spacery w GTS.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Łaźnia 1 Dolne Miasto — wystawa „Strange Days” (Italy)

Łaźnia 2 NOWY PORT — wystawa ONLINE:  ZNIKAJĄC/Rekonstrukcja

Muzeum Narodowe

Muzeum przygotowało wydarzenia online oraz stacjonarne. Poza tym, co standardowe, czyli możliwością bezpłatnego oglądania wystaw stałych i czasowych, muzeum oferuje swoim gościom kilka dodatkowych atrakcji. W Ogrodzie Oddziału Etnografii 15 maja 2021 (sobota) o godz. 21 odbędzie się „Etnomatograf. Kino przed muzeum”. Jest to wydarzenie plenerowe. Wstęp bezpłatny.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej, który ze względu na prace modernizacyjne został wyłączony z działalności we wrześniu 2019 r. 15 maja — w pierwszym dniu Weekendu Muzeów (15-16 maja 2021) — tego dnia będzie można zobaczyć zupełnie nową wystawę stałą: „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, na której zostaną zaprezentowane dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII w.

Muzeum Gdańska

Tutaj zobaczymy z kolei trzy nowe wystawy czasowe: „Dalekie światy — bliskie strony”, wystawa prac z kolekcji Andrzeja Walasa w Galerii Palowej, „W głębi odbicia” Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena oraz Optikum Nowego Świata. Ponadto za złotówkę zwiedzimy pięć oddziałów muzeum.

Gdańska Galeria Güntera Grassa

Gdańska Galeria Güntera Grassa zaprasza podczas Nocy Muzeów do zwiedzania wystawy „Krew i cukier. 2000–2021”. Wystawa to największy dotychczasowy pokaz prac Bogny Burskiej, zestawiający najnowsze realizacje, prace dotąd niepokazywane oraz dzieła charakterystyczne dla różnych okresów twórczości artystki.

Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie

W Sopocie w Państwowej Galerii Sztuki 15 maja w godz. 14-16 odbędzie się spotkanie z artystką Martą Rynkiewicz na wystawie „Gdzie wszystko można, nic nie trzeba”.

SOPOT — Muzeum Sopotu

Oprowadzanie po wystawie o Johnie Faltilnie — „fotografie Sopotu”, podchody w muzealnym ogrodzie, konkurs o Sopocie.

Wstęp do obiektów będzie możliwy wyłącznie z zachowaniem wytycznych sanitarnych, czyli: w środku będzie przebywać ograniczona liczba osób; wszyscy wchodzący muszą być w maseczkach; odwiedzający powinni, w miarę możliwości, zachować dystans od innych osób. Część atrakcji odbywa się jednak w konkretnym terminie i jest objęta zapisami, dlatego warto uważnie czytać program oraz informacje na stronach poszczególnych muzeów czy galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *