Jak będzie wyglądała Noc muzeów 2021?

fot. unsplash.com

Międzynarodowy Dzień Muzeów — coroczne święto obchodzone 18 maja. W tym roku pomorska Noc Muzeów zamieniła się w Weekend Muzeów odbędzie się 15 i 16 maja. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Akademia Sztuk Pięknych

Zbrojownia – Wydział Malarstwa: Wystawa stacjonarna twórczości prof. Marka Modela, artysty-malarza zmarłego w 2020 roku, natomiast  Aula Wielkiej Zbrojowni zaprezentuje wystawę stacjonarną: „Rzeźba niepublicznych  przestrzeni” autorstwa pedagogów Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie i Uniwersytetu Śląskiego.

Także ASP zaprezentuje w internecie m.in. plenerowy wypał ceramiki w technice RAKU, wykład oraz warsztaty online Camera Obscura — wprowadzenie w temat fotografii otworkowej, webinar: „Diagnoza predyspozycji zawodowych jako element otwarcia na zmiany”.

Europejskie Centrum Solidarności

W ECS odbędzie się wyjątkowa wystawa stała do obejrzenia za złotówkę. Dodatkową atrakcją będą cztery krótkie filmiki, każdy trwający ok. dwie minuty, pod zbiorczym tytułem „Zagadki archiwalne”. Filmy będą pokazywane w ogrodzie zimowym ECS oraz online — na stronie na Facebooku. Każdy z nich ukazuje nieznaną szerzej i nieoczekiwaną historię wybranych eksponatów z bardzo bogatych zbiorów ECS.

Centrum przygotowało także wiele atrakcji online. W internecie będzie można zobaczyć „Zagadki Archiwalne”, film dokumentalny „Zenon Mirota — Portrety Stoczni” czy wirtualną wystawą zdjęć „Impresje skupione.”

Gdański Archipelag Kultury

Do najciekawszych wydarzeń offline, zorganizowanych specjalnie na tę okoliczność, zaliczyć można m.in. Rozmowę budynków — Gmachy Inteligencja Miasta.

Kolonia Artystów we Wrzeszczu

Tutaj zapowiada się ciekawa instalacja ultradźwiękowa Soundproof w Kolonii Artystów we Wrzeszczu.

Na nietypowy spacer po fragmentach dzieł Williama Szekspira czytanych przez pryzmat siedmiu grzechów głównych zaprasza z kolei Gdański Teatr Szekspirowski — Nocne Spacery w GTS.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Łaźnia 1 Dolne Miasto — wystawa „Strange Days” (Italy)

Łaźnia 2 NOWY PORT — wystawa ONLINE:  ZNIKAJĄC/Rekonstrukcja

Muzeum Narodowe

Muzeum przygotowało wydarzenia online oraz stacjonarne. Poza tym, co standardowe, czyli możliwością bezpłatnego oglądania wystaw stałych i czasowych, muzeum oferuje swoim gościom kilka dodatkowych atrakcji. W Ogrodzie Oddziału Etnografii 15 maja 2021 (sobota) o godz. 21 odbędzie się „Etnomatograf. Kino przed muzeum”. Jest to wydarzenie plenerowe. Wstęp bezpłatny.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej, który ze względu na prace modernizacyjne został wyłączony z działalności we wrześniu 2019 r. 15 maja — w pierwszym dniu Weekendu Muzeów (15-16 maja 2021) — tego dnia będzie można zobaczyć zupełnie nową wystawę stałą: „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, na której zostaną zaprezentowane dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII w.

Muzeum Gdańska

Tutaj zobaczymy z kolei trzy nowe wystawy czasowe: „Dalekie światy — bliskie strony”, wystawa prac z kolekcji Andrzeja Walasa w Galerii Palowej, „W głębi odbicia” Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena oraz Optikum Nowego Świata. Ponadto za złotówkę zwiedzimy pięć oddziałów muzeum.

Gdańska Galeria Güntera Grassa

Gdańska Galeria Güntera Grassa zaprasza podczas Nocy Muzeów do zwiedzania wystawy „Krew i cukier. 2000–2021”. Wystawa to największy dotychczasowy pokaz prac Bogny Burskiej, zestawiający najnowsze realizacje, prace dotąd niepokazywane oraz dzieła charakterystyczne dla różnych okresów twórczości artystki.

Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie

W Sopocie w Państwowej Galerii Sztuki 15 maja w godz. 14-16 odbędzie się spotkanie z artystką Martą Rynkiewicz na wystawie „Gdzie wszystko można, nic nie trzeba”.

SOPOT — Muzeum Sopotu

Oprowadzanie po wystawie o Johnie Faltilnie — „fotografie Sopotu”, podchody w muzealnym ogrodzie, konkurs o Sopocie.

Wstęp do obiektów będzie możliwy wyłącznie z zachowaniem wytycznych sanitarnych, czyli: w środku będzie przebywać ograniczona liczba osób; wszyscy wchodzący muszą być w maseczkach; odwiedzający powinni, w miarę możliwości, zachować dystans od innych osób. Część atrakcji odbywa się jednak w konkretnym terminie i jest objęta zapisami, dlatego warto uważnie czytać program oraz informacje na stronach poszczególnych muzeów czy galerii.