Wyścig o Europę, czyli pasjonująca walka o 4. miejsce na koniec sezonu Ekstraklasy

fot. pixnio.com

Znamy już ostateczny skład podium. Walka o utrzymanie rozegra się między beniaminkami z Mielca i Bielsko-Białej. Natomiast dalej nie wiemy, kto zajmie 4. miejsce na koniec sezonu PKO Ekstraklasy 2020/2021.

O pozycję, która premiuje grą w eliminacjach do nowych, europejskich rozgrywek – UEFA Conference League, walczy aż pięć ekip. Są to: Piast Gliwice, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, KGHM Zagłębie Lubin i Warta Poznań. Co musi się wydarzyć, by dany zespół mógł cieszyć się w niedzielę z możliwości gry w europejskich pucharach? Tutaj przedstawię wszystkie możliwe scenariusze na ostatnią, 30. kolejkę Ekstraklasy.

Na początku zacznę od przedstawienia trzech rzeczy:

 • Aktualnej tabeli PKO Ekstraklasy (miejsca 4-8)
 • Wyników spotkań pomiędzy zainteresowanymi zespołami
 • Terminarz spotkań 30. kolejki drużyn walczących o 4. miejsce

Tabela PKO Ekstraklasy przed 30. kolejką:

Pozycja Drużyna Ilość spotkań Gole strzelone Gole stracone Punkty Zwycięstwa Remisy Porażki
4 Piast Gliwice 29 37 29 42 11 9 9
5 Lechia Gdańsk 29 39 35 42 12 6 11
6 Śląsk Wrocław 29 35 31 42 11 9 9
7 Zagłębie Lubin 29 38 36 41 11 8 10
8 Warta Poznań 29 32 32 40 12 4 13

Wyniki spotkań pomiędzy zainteresowanymi zespołami w PKO Ekstraklasie:

Piast Lechia Śląsk Zagłębie Warta
Piast X  2:0  2:0  1:1  0:1
Lechia  2:2 X  3:2  3:1  1:1
Śląsk  2:0  1:1 X  0:0  2:1
Zagłębie  2:2  1:1  1:1 X  1:0
Warta  0:0  0:1  2:3  1:0 X

Terminarz ostatniej serii gier (wszystkie mecze odbędą się w niedzielę o tej samej porze – 16 maja, o 17:30):

 • Piast Gliwice – Wisła Kraków
 • Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk
 • Śląsk Wrocław – PGE Stal Mielec
 • Wisła Płock – KGHM Zagłębie Lubin
 • Cracovia – Warta Poznań

Piast Gliwice

Gliwiczanie pomimo poniedziałkowej porażki w Częstochowie z Rakowem (0:1) wciąż są w najlepszej sytuacji w kontekście zajęcia czwartego miejsca na koniec sezonu. Piast jest jedyną drużyną, która awans do europejskich pucharów może wywalczyć nawet w przypadku porażki w starciu z Wisłą Kraków. Co się musi stać, by podopieczni Waldemara Fornalika zagrali w eliminacjach do UEFA Conference League?

Piast awansuje, jeśli:

 1. Wygra z Wisłą Kraków, a Śląsk Wrocław nie będzie miał lepszego bilansu bramkowego (w przypadku wygranej Śląska ze Stalą).
 2. Zremisuje z Wisłą Kraków, a Lechia i Śląsk przegrają, natomiast Zagłębie i Warta zremisują bądź przegrają swój mecz.
 3. Przegra z Wisłą Kraków, Lechia, Śląsk i Zagłębie przegrają, a Warta zremisuje bądź przegra.

Lechia Gdańsk

Podopieczni trenera Piotra Stokowca mogli być w zdecydowanie lepszej sytuacji przed tą kolejką, niż są obecnie. W ostatni weekend tylko zremisowali z Cracovią 1:1. Mimo to gdańszczanie i tak mają spore szanse, by w niedzielę cieszyć się z czwartego miejsca w lidze. Jednak nie wszystko będzie zależeć od nich.

Lechia awansuje, jeśli:

 1. Wygra z Jagiellonią, a Piast zremisuje bądź przegra.
 2. Zremisuje z Jagiellonią, Piast przegra, a z kolei Śląsk i Zagłębie nie wygrają.

Jacek Magiera | Fot. Getty Images

Śląsk Wrocław

Śląsk w ostatniej kolejce odniósł ważną, wyjazdową wygraną z Wartą (3:2), która dała im jeszcze nadzieję na europejskie puchary. Podopieczni trenera Jacka Magiery na koniec sezonu zmierzą się ze Stalą Mielec, która walczy o utrzymanie. Z pewnością Śląsk będzie chciał zdobyć 3 punkty w starciu z beniaminkiem, ale i tak może im to nie zagwarantować pucharów. Będą musieli liczyć też na to, że Piast i Lechia zgubią punkty w swoich meczach.

Śląsk awansuje, jeśli:

 1. Wygra ze Stalą, a Piast i Lechia zremisują bądź przegrają.
 2. Zremisuje ze Stalą, Piast i Lechia przegrają, a Zagłębie zremisuje bądź przegra.

KGHM Zagłębie Lubin

Jeszcze niedawno mało kto w Lubinie, patrząc na grę zespołu, powiedziałby, że w 30. kolejce Zagłębię ma szansę na awans do europejskich pucharów. Jednak, żeby do tego doszło, musi w ostatniej kolejce wydarzyć się wiele. Po pierwsze, podopieczni Martina Seveli muszą zgarnąć 3 punkty w starciu z Wisłą Płock. Po drugie – trzy ekipy przed nimi (Piast, Lechia i Śląsk) nie mogą wygrać w niedzielę.

Zagłębie awansuje, jeśli:

 1. Wygra z Wisłą Płock, a Piast, Lechia i Śląsk zremisują bądź przegrają swoje spotkania.

Warta Poznań

Po rundzie jesiennej wszystko wskazywało na to, że piłkarze Warty Poznań będą walczyć o utrzymanie. Jednak m.in. za sprawą transferów Makany Baku i Macieja Żurawskiego oraz fenomenalnej postawy drużyny wiosną, w Poznaniu zaczęto śnić o europejskich pucharach. Jednak porażka w ostatnią niedzielę ze Śląskiem (2:3) bardzo oddaliła tę wizję. Mimo to podopieczni trenera Piotra Tworka mają szansę na puchary, ale obowiązkowo muszą wygrać z Cracovią. Wszyscy bezpośredni rywale w walce o 4. miejsce nie mogą wygrać swoich spotkań. Mimo wszystko Warta naprawdę może być zadowolona z tego sezonu – jako beniaminek do końca walczy o europejskie puchary i są lepsi od innego, poznańskiego zespołu – Lecha.

Warta awansuje, jeśli:

 1. Wygra z Cracovią, Piast, Lechia, Śląsk przegrają, a Zagłębie zremisuje bądź przegra.

Niedzielny Wyścig o Europę, o możliwość walki o UEFA Conference League będzie bardzo interesująca od początku do samego końca. Pięć ekip wciąż jest w grze. Ostateczne rozstrzygnięcia już w tę niedzielę. Wszystkie mecze w ramach 38. kolejki zaczną się o godzinie 17:30. Każde spotkanie można śledzić w ramach Multiligi+ od godziny 16:30 w Canal + Sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *