Muzeum UG. Online o historii uczelni i nie tylko

Wszyscy, którzy chcą poznać historię uczelni, zobaczyć różnorodne zbiory czy też zapoznać się z wystawami czasowymi Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, mogą to zrobić za pośrednictwem nowej strony internetowej. Do dyspozycji odwiedzających pozostają także materiały wideo. Niebawem pojawią się dodatkowe informacje.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego powstało w 2018 roku. Instytucja ma na celu przede wszystkim gromadzenie, opracowywanie oraz przechowywanie i udostępnianie zbiorów mających związek z historią uczelni. Jak czytamy na stronie Muzeum, jego założenie wpisuje się bezpośrednio w program obchodów 50-lecia uczelni, która w 1970 powstała z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wśród zbiorów muzeum znajdują się: instrumenty naukowe, numizmaty, fotografie, kroniki, insygnia władzy, zbiory oceanograficzne, sportowe, przyrodnicze i techniczne, związane  także z historią nauki na pomorzu.

Poprzez stronę Muzeum UG poznać można historię instytucji, oraz samego Uniwersytetu Gdańskiego, obejrzeć galerię eksponatów, zobaczyć cztery publikacje filmowe, a także zapoznać się z wystawami czasowymi. Ostatnia, Wszyscy tworzymy wspólną historię, przez wzgląd na sytuację epidemiczną dostępna była jedynie dla pracowników UG. Każdy, kto chciałby ją zobaczyć, może przejrzeć przygotowany w formie elektronicznej katalog na stronie https://muzeum.ug.edu.pl/wystawy_czasowe.

– Wystawa jest okazją do przyjrzenia się jakie materiały pozostają po codziennej pracy, działalności i staraniach pracowników Uczelni. Prezentujemy na niej indywidualne historie będące odzwierciedleniem poszczególnych etapów ich drogi zawodowej: od rekrutacji, przyjęcia do pracy, poprzez rozwój kariery, aż do zakończenia pracy na Uczelni – czytamy na stronie instytucji.

Odwiedzający stronę mogą zapoznać się z projektem realizowanym od marca 2019 przez Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG – „Zatrzymane w kadrze, utrwalone w słowie”. Przedsięwzięcie skupione jest wokół dziedzictwa naukowego UG.

Wkrótce na stronie MUG pojawią się także informacje dotyczące wystawy stałej oraz Uniwersopedii UG. Osoby, które chcą pomóc w tworzeniu muzeum, mogą przekazać na jego rzecz pamiątkę lub podzielić się swoją historią. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://muzeum.ug.edu.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 15 =