Nowy rok, nowe postanowienia – nauka języków obcych

źródło: 123RF

Rok 2020 zaskoczył chyba każdego, a na pewno niejednej osobie pokrzyżował plany. Jednak nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Zapewne każdy choć raz, wraz z pierwszym stycznia, wprowadzał w swoje życie postanowienia noworoczne. Tylko ilu osobom, rzeczywiście udało się je spełnić? Aby zwalczyć słomiany zapał, a chęci zamienić w działanie, przychodzimy do Was z propozycjami postanowień, a także sposobami na ich realizację. Na pierwszy ogień idzie nauka języków obcych.

Znajomość języków obcych jest obecnie postrzegana jako standard. Jest ona przydatna nie tylko w sferze zawodowej, ale również ułatwia porozumiewanie się podczas zagranicznych podróży czy oglądanie obcojęzycznych filmów. W dobie Internetu ich nauka wydaję się banalnie prosta i możliwa do samodzielnej realizacji. Gdzie jednak szukać? Pytanie tylko, gdzie szukać sposobów?

Filmy na YouTube

YouTube jest ogromnym źródłem filmów edukacyjnych, w tym tych oferujących lekcje językowe. Jest to świetna alternatywa dla osób, które lubią, gdy inni je uczą. Autor zwraca się bezpośrednio do obserwatorów, co stwarza poczucie prawdziwej interakcji.

Dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z językiem francuskim, przydatny może okazać się Feenzy – Ekspresowa Nauka Języków Obcych, który uczy zupełnych podstaw.

Wartą uwagi polską youtuberką uczącą języka angielskiego jest Arlena Witt. W bardzo przystępny sposób tłumaczy niuanse języka. Natomiast osobom, które znają angielski na wyższym poziomie lub wolą uczyć się od native speakera, spodoba się kanał English with Lucy. Autorka uczy pięknej brytyjskiej angielszczyzny. Na jej kanale znajdziemy przede wszystkim zagadnienia gramatyczne, porady językowe oraz lekcje prawidłowej wymowy brytyjskiej.

Blogi

Osobom bardziej samodzielnym i lubiącym naukę ze źródeł pisanych można polecić blogi. Są one o tyle wygodne, że wszystkie informacje czy ćwiczenia są zapisane i łatwo między nimi operować.

Blog.tyczkowski.com jest prowadzony przez Łukasza Tyczkowskiego. Autor z cierpliwością godną najlepszych nauczycieli tłumaczy wszystkie zawiłości języka niemieckiego. Jeśli jednak okaże się on niewystarczający z pomocą przychodzi Ola Jakubowska i jej blog Niemiecka Sofa. Znajdziemy na nim wiele ciekawych materiałów dotyczących nauki języka, a także będziemy mogli wspólnie z autorką podejmować wyzwania językowe.

Blog o języku rosyjskim, prowadzony przez Dagę Bożek, jak sama nazwa mówi, pomoże nam w nauce mowy naszych sąsiadów. Podobny kontent oferuje strona rosyjski.pro – idealna dla początkujących. Dzięki niej poznamy nie tylko słownictwo i gramatykę, ale przede wszystkim samą cyrylicę.

Osoby niebanalne, które chciałyby poznać unikatowy język, może zainteresować blog kirgiski.pl. Jego autorka, Jolanta Piaseczna, jest miłośniczką Azji Środkowej, a swoją pasję do języka pragnie przekazać innym.

źródło: pixabay.com

Podcasty

Prowadząc samochód często słuchamy radia, a tymczasem świetną alternatywą są podcasty. Zyskują one coraz większą popularność, więc warto zapoznać się również z tymi, które uczą języków obcych. Agata uczy – hiszpański online to podcast, w którym znajdziemy wszelkie podstawy oraz przydatne słownictwo w sam raz dla początkujących. Innym autorem jest Kamil Kaszubski #ZapytajPoliglote, który tworzy aż trzy podcasty uczące języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Jeśli chodzi o naukę języka włoskiego warto pomyśleć o przesłuchaniu Podcast Italiano. Jedną z jego największych zalet jest podział na poziomy, dlatego nada się nawet dla absolutnie początkujących, i dołączane transkrypcje. Porusza zarówno tematy gramatyczne, jak i kulturowe. Kolejnym podcastem jest Coffee Break Italian. Również jest podzielony na poziomy, z czego na tych niższych można usłyszeć dużo angielskiego. Dzięki temu można do niego sięgać już na poziomie A1.

Aplikacje na telefon

W dzisiejszych czasach spędzamy masę czasu z nosami przyklejonymi do ekranów. Czemu więc nie pobrać na smartfona aplikacji, która pomoże nam w nauce języka obcego?

Busuu oferuje bogaty pakiet językowy, co ciekawe, nie brakuje nawet nauki języka polskiego. Dużym plusem jest fakt, że do nauki dowolnego z języków nie jest konieczna znajomość angielskiego.

Kolejną wartą uwagi aplikacja jest Duolingo. Od lat trzyma się czołówki. Aplikacja oferuje szeroki pakiet od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Angielskiego możemy się uczyć przy pomocy naszego ojczystego języka, natomiast pozostałych języków – wyłącznie po angielsku. Doulingo pozwala również wybrać czas, jaki chcemy dziennie poświęcić na naukę.

Ale co jeśli słówka to nie wszystko, a nam zależy na rozmowie? Tu z pomocą przychodzi HelloTalk. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mogą się ze sobą komunikować, ucząc się przy tym danego języka. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla początkujących. Aby przeprowadzić dialog, trzeba znać podstawowe zwroty i słownictwo. Dużym plusem jest natomiast możliwość rozmowy z native speakerami. Rozmówcy mogą poprawiać nasze pomyłki i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Klucz do sukcesu tkwi w znalezieniu właściwego rozmówcy, a wtedy będziemy w stanie nauczyć się właściwie każdego języka, jaki tylko istnieje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *