Nie możemy pójść do kina, to kino przychodzi do nas

Twitter/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji ogłasza kolejną zatrważającą nowinę. Tym razem wcale-nie-lockdown objął branżę kulturalną, a dokładniej jej ośrodki, w tym oczywiście kina. Poprzednim razem te przybytki ledwo utrzymały się na powierzchni wody, teraz zapowiada się na jeszcze gorszą sytuację. Sprawa jest trudna nie tylko dla osób zajmujących się kinami, ale również i dla widzów, czyli nas. Zostaliśmy oddzieleni grubą kreską od filmowych premier. Z pomocą przychodzą kina internetowe.

Czym są owe kina internetowe? Nie są to dosłownie kina przeniesione do sieci. Po zakupie biletu nie odpali się nam kamerka z sali, nie będziemy mogli obejrzeć przeciekawych reklam, namawiających do wypożyczenia weselnej limuzyny i nie kupimy stanowczo za drogiego popcornu (chyba że zrobimy to na własną rękę). W takim razie, co to ma wspólnego z kinem? Ano fakt, iż dzięki takiej działalności mamy często dostęp do najnowszych premier, szczególnie tych festiwalowych, do tego możemy często wesprzeć nasze ulubione miejsca.

Niestety stron prowadzących takie akcje nie ma za dużo. Tak szczerze mówiąc, to w Polsce są tylko dwie. Swego czasu WP Pilot umieścił we własnej ofercie Kino WP Pilot, które działało na zasadzie typowych seansów – kupowało się bilet na daną godzinę. Sęk w tym, że puszczane były dzieła długo po premierze, które dawało się znaleźć taniej i można je było wtedy obejrzeć w dowolnym momencie. Wirtualna Polska szybko się wycofała, a na scenie pozostała dwójka graczy, czyli E-Kino pod Baranami oraz MOJEeKINO.

E-Kino pod Baranami

https://www.e-kinopodbaranami.pl/

www.kinopodbaranami.pl

12 kwietnia krakowskie Kino pod Baranami wystartowało ze swoją niezwykle ciekawą ideą. Zdecydowano się stworzyć platformę mającą być namiastką realnego kina, a jednocześnie jego swoistym uzupełnieniem. Obecnie działalność strony lekko wyhamowała, ale spokojnie, z pewnością wraz z obostrzeniami i e-kino ruszy z kopyta. Co oferuje internetowa wersja kina z Krakowa? Przede wszystkim dostęp do niezwykle ciekawych i niekoniecznie znanych produkcji. Muszę przyznać, że twórcy nie spieszą się z dodawaniem nowszych produkcji, ale tak jak już wspominałem – to kwestia czasu. Co oprócz tego? W czasie zamknięcia ośrodków kultury można się spodziewać wszelakich cyklów dyskusyjnych, jak chociażby Studencki Nocny Klub Filmowy, czy SMAK – Spotkania Młodych Amatorów Kina. Sam pomysł krakowian jest dosyć rewolucyjny, gdyż trudno znaleźć na całym świecie kina online oferujące seanse na żywo. W tym przypadku jest to możliwe, czy to podczas cyklów, czy podczas jednorazowych pokazów, o których informacje można znaleźć na profilu Facebook Kina pod Baranami.

MOJEeKINO

https://www.mojeekino.pl/

www.mojeekino.pl

Twór Stowarzyszenia Kin Studyjnych to jedno z największych wirtualnych kin na świecie. Nie jest to co prawda jakieś szczególnie osiągnięcie, wszakże dużo to ich nie ma, no ale ładnie brzmi, prawda? Z tym ładnym brzmieniem idzie naprawdę szeroka biblioteka filmów, pokazy specjalne dostępne tylko w wyznaczonym czasie i do tego zdarzające się co jakiś czas festiwale. Na MOJEeKINO zawitał festiwal filmowy „Ukraina!”. Można być jego widzami przez tydzień, od 2 do 9 listopada. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ten skupia się na kinie naszych wschodnich niebiesko-żółtych sąsiadów. Od 5 do 8 listopada trwa również festiwal „Przeźrocza”. Codziennie wieczorem odbywają się 2 seanse filmów dokumentalnych. Warto wspomnieć o możliwości wsparcia jednego z gdańskich kin, mianowicie Kina Kameralnego Cafe. Da się to zrobić dzięki możliwości wyboru miejsca, w którym chcemy obejrzeć film. Do wyboru jest również wiele innych kin. Polecam gorąco, plac zabaw dla zainteresowanych kinematografią spoza głównego nurtu.

MFF Nowe Horyzonty

https://www.nowehoryzonty.pl/index.do

www.nowehoryzonty.pl

Nie jest to stricte kino internetowe, ale grzechem byłoby o Nowych Horyzontach nie wspomnieć. Tegoroczny wrocławski festiwal jest specjalny nie tylko z powodu wymuszonego przejścia na tryb online. Dzięki platformie Nowe Horyzonty Video będziemy mogli być również świadkami 11. edycji American Film Festival, co da łącznie 170 możliwych dzieł do obejrzenia! Trzeba się spieszyć, albowiem kinowe święto potrwa jedynie od 5 do 15 listopada. Część filmów będzie prezentowana jedynie w określonych godzinach, ale w większości przypadków można dowolnie zaplanować oglądanie. Dostęp do kopalni złota, jaką jest NH i AFF, nigdy nie był tak prosty. Kino artystyczne w pełnej krasie, na wyciągnięcie ręki twórczość z każdego zakątka świata.

Namawiam do zajrzenia na wszystkie z podanych stron i przejrzenia znajdujących się na nich repertuarów. Wszelaka pomoc dla osób związanych w jakiś sposób z kinem jest obecnie nieoceniona. Ludzie tracą pracę, ośrodki kultury bankrutują, a pomóc im możemy tylko my, wierni widzowie. Nic nie zastąpi doznań z sali kinowej, ale spróbujmy przyłożyć rękę do tego, aby na te sale można było jeszcze kiedyś wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *