Złote momenty chwały. TOP 5 momentów w polskiej siatkówce reprezentacyjnej

Rozgrywki PlusLigi zakończone, odwołany finałowy turniej Pucharu Polski, a Liga Narodów stoi pod wielkim znakiem zapytania. Co robić w sytuacji, gdy w siatkarskim świecie, póki co dzieje się niewiele? To czas, aby przypomnieć sobie najważniejsze momenty w polskiej siatkówce reprezentacyjnej. Przed wami ranking TOP 5 wydarzeń w historii męskich rozgrywek międzynarodowych.

#1 Igrzyska Olimpijskie 1976

Polska w finale w Montrealu pokonała ZSRR 3:2 | fot. PAP

Niemal 44 lata temu reprezentacja mężczyzn osiągnęła największy sukces w historii polskiej siatkówki. Wówczas w finałowym starciu Igrzysk nasza kadra pokonała faworytów turnieju — ZSRR. Ówczesny trener — Hubert Jerzy Wagner już przed wylotem na IO obiecywał, że do kraju wróci ze złotym medalem. Słowa dotrzymał. Polacy jechali do Montrealu jako mistrzowie świata. Tytuł ten wywalczyli bowiem dwa lata wcześniej w Meksyku. Mimo to niewielu poważnie traktowało obietnicę naszego szkoleniowca. Pierwszy horror biało-czerwoni zaserwowali kibicom już na początku turnieju. W grupowym spotkaniu z Koreą Płd. przegrywali 2:0. W trzecim secie wrócili jednak do dobrej gry i zdobyli 10 oczek z rzędu, wygrywając tą i dwie kolejne partie. W pozostałych meczach grupowych reprezentacja Polski pokonała Czechosłowację (3:1) i Kanadę (3:0). W półfinale rozprawili się natomiast z Japonią — ówczesnymi obrońcami tytułu. 31 lipca Polacy rozegrali wielki finał. Jednak po trzech setach to podopieczni Jurija Czesnokowa prowadzili 2:1. Niesamowity był przebieg kolejnej partii. Polska miała przed sobą piłki setowe, a później ZSRR miał szansę zakończyć mecz na swoją korzyść. Nie wykorzystał jednak dwóch setboli i o złocie olimpijskim zadecydował piąty set. W tie-breaku od stanu 7:7 Polacy nie oddali rywalom żadnego punktu, zaskakując przeciwnika i cały siatkarski świat. Hubert Jerzy Wagner stał się bohaterem, który kadrę objął zaledwie w wieku 32 lat. Dwa lata później na koncie miał już mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie. Reprezentacja Polski od tej pory nie zbliżyła się do historycznego sukcesu, kończąc udział w turniejach olimpijskich najwyżej na ćwierćfinale.

Polska: Włodzimierz Stefański, Bronisław Bebel, Lech Łasko, Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Wiesław Gawłowski, Mirosław Rybaczewski, Zbigniew Lubiejewski, Ryszard Bosek, Włodzimierz Sadalski, Zbigniew Zarzycki, Marek Karbarz.

#2 Mistrzostwa Europy 2009

Polacy zdobyli medal po 26 latach od ostatniego sukcesu na Starym Kontynencie | fot. Jakub Piasecki/Cyfrasport

Ponad dekadę temu Polacy osiągnęli wielki sukces na mistrzostwach Starego Kontynentu. Stanęli wówczas na najwyższym stopniu podium. W turnieju pod wodzą Daniela Castellaniego nie brakowało emocjonujących momentów. Reprezentacja Polski udział w tamtych ME musiała wywalczyć w kwalifikacjach. Na turniej kadra pojechała natomiast bez kluczowych zawodników — Mariusza Wlazłego i Michała Winiarskiego. Premierowe spotkanie mistrzostw nasza reprezentacja rozegrała przeciwko Francji. Po zaciętym i wyczerpującym boju biało-czerwoni zapisali na swoim koncie zasłużone zwycięstwo. W pierwszej fazie turnieju Polacy pokonali jeszcze Niemców i gospodarzy — Turków. Reprezentacja Polski do drugiego etapu mistrzostw awansowała z pierwszego miejsca w grupie. Tam czekali już Hiszpanie — ówcześni obrońcy tytułu. To spotkanie, po pasjonującej walce, zakończyło się w tie-breaku na korzyść Polski. Kolejne, tym razem ze Słowacją, nasi siatkarze również rozstrzygnęli w pięciu setach. Awans do strefy medalowej przypieczętowaliśmy natomiast meczem z Grecją. Polacy z kompletem zwycięstw przystępowali więc do walki o medale. Reprezentacja Polski przed szansą medalową na ME stanęła pierwszy raz od 26 lat. Na drodze do finału mierzyliśmy się z Bułgarami, którzy nie byli w stanie się przeciwstawić i równą walkę nawiązali tylko w jednym secie. W finale rywalem była Francja. Ta Francja, którą po pasjonującym meczu, polscy siatkarze pokonali na początku turnieju. Pierwszy set starcia o złoto zwyciężyliśmy na przewagi. Druga partia również padła naszym łupem. Wtedy Trójkolorowi wrócili do gry i doprowadzili do czwartego seta. Końcówka finałowej partii była nerwowa, ale Piotr Gruszka opanował emocje i zakończył spotkanie dwoma udanymi atakami. To właśnie do niego powędrowała statuetka MVP. Wcześniej nasza reprezentacja aż pięciokrotnie sięgała po srebrny medal mistrzostw Europy.

Polska: Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek , Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek, Michał Ruciak, Piotr Nowakowski, Paweł Woicki.

#3 Liga Światowa 2012

Historyczne zwycięstwo w Lidze Światowej | fot. sport.onet.pl

W 2012 roku reprezentacja Polski sięgnęła po pierwsze, historyczne zwycięstwo w Lidze Narodów. Pod wodzą Andrei Anastasiego nasza kadra w końcu osiągnęła upragniony sukces w tych rozgrywkach. Polacy swoje mecze rozgrywali w grupie B. W pierwszym turnieju w Kanadzie pokonali gospodarzy oraz Brazylijczyków. Ulegli natomiast Finlandii. Kolejny turniej biało-czerwoni rozgrywali przed własną publicznością. Wówczas odnieśli zwycięstwa we wszystkich spotkaniach, pokonując po raz kolejny Brazylię. Następny turniej, który odbywał się u Canarinhos, nie był dla Polaków już tak udany. W starciu z gospodarzami zdołali ugrać tylko seta i stracili pozycję lidera w grupie B. Na pierwsze miejsce w tabeli udało im się jednak wrócić po finlandzkim turnieju, w którym ponownie pokonali wszystkich rywali. Reprezentacja Polski przed turniejem finałowym prezentowała niezwykle dobrą formę i była jednym z pretendentów do złota w całych rozgrywkach. W fazie grupowej finałowego turnieju pokonaliśmy Kubańczyków oraz ponownie Brazylijczyków. W półfinale bez straty seta biało-czerwoni triumfowali nad gospodarzami turnieju — Bułgarią. Wielki finał Polacy zagrali przeciwko Amerykanom. Mimo kłopotów na początku pierwszej partii nasza kadra wyszła z niej obronną ręką, pokonując rywali do 17. Pierwsze minuty drugiego seta były już bardziej wyrównane. Po grze na przewagi Polska zamknęła seta wynikiem 26:24. Trzecia odsłona spotkania przebiegała pod dyktando reprezentacji naszego kraju. Bezradni Amerykanie ulegli 20:25, przegrywając całe spotkanie 0:3. Nagroda MVP trafiła wówczas do przyjmującego — Bartosza Kurka. Miesiąc przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Londynie biało-czerwoni rozbudzili apetyt kibiców. Niestety turniej ten zakończyli na ćwierćfinale.

Polska: Łukasz Żygadło, Paweł Zagumny, Zbigniew Bartman, Jakub Jarosz, Bartosz Kurek, Michał Winiarski, Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Krzysztof Ignaczak, Grzegorz Kosok, Michał Ruciak, Michał Kubiak, Łukasz Wiśniewski, Dawid Konarski,

4#Mistrzostwa Świata 2014

Kibice w 2014 roku oszaleli z radości | fot. pzps.pl

6 lat temu w wyjątkowych okolicznościach zdobyliśmy złoty medal mistrzostw świata. Turniej rozgrywany w Polsce był największym sportowym wydarzeniem w kraju w 2014 roku. Biało-czerwoni pod wodzą Stephana Antigi wygrali wówczas dwanaście z trzynastu spotkań. W każdym meczu mogli liczyć na polskich kibiców, którzy również spisali się na medal. Inauguracyjne spotkanie przeciwko Serbii odbyło się na wypełnionym po brzegi Stadionie Narodowym. Śledziło je niemal 65 tysięcy widzów. Reprezentacja Polski rozbiła wówczas przeciwników z Bałkanów bez straty seta. Przez fazę grupową nasza kadra przebrnęła bez żadnych problemów. Wyższość gospodarzy musiały uznać: Australia, Wenezuela, Kamerun i Argentyna. W meczach z tymi rywalami Polacy nie stracili ani jednego seta. W II fazie turnieju naszedł trudniejszy moment. Reprezentacja USA na czele z Mattem Andersonem pokonała wówczas biało-czerwonych 3:1. Przegrana nie podcięła jednak skrzydeł polskim zawodnikom. Kolejne 3 mecze zapisali bowiem na swoim koncie. W III fazie turnieju trzeba było stawić czoła trudniejszym przeciwnikom. Reprezentacja Polski w emocjonujących pięciosetówkach pokonała niezwykle silną Brazylię i zawsze groźną Rosję. W półfinale czekał więc teoretycznie łatwiejszy rywal — Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi postawili jednak trudne warunki, ale po zaciętym boju to Polacy cieszyli się z wygranej 3:1. W finale znów trzeba było mierzyć się z Brazylią. Na przestrzeni zaledwie pięciu dni Polska pokonała Canarinhos po raz drugi. Mecz zakończył się po czterech setach, a zwycięstwo przypieczętował MVP turnieju — Mariusz Wlazły.

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Fabian Drzyzga, Mateusz Mika, Paweł Zatorski, Paweł Zagumny, Dawid Konarski, Michał Kubiak, Krzysztof Ignaczak, Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Rafał Buszek,

#5 Mistrzostwa Świata 2018

Polacy drugi raz z rzędu wywalczyli złoto MŚ| sportowefakty.wp.pl

2 lata temu Polacy dokonali czegoś niesamowitego. Wygrali drugie mistrzostwa świata z rzędu. Tytuł obronili pod wodzą nowego szkoleniowca — Vitala Heynena. Przed startem tamtego sezonu na biało-czerwonych stawiało jednak niewielu. Nowy trener wprowadził wiele niekonwencjonalnych metod treningu, które jak się później okazało, przyniosły efekty. Walkę w światowym czempionacie Polacy rozpoczęli od kompletu zwycięstw w fazie grupowej. W Warnie pokonali kolejno: Kubę, Portoryko, Finlandię, Iran i Bułgarię. Po łatwej przeprawie w pierwszej części turnieju biało-czerwoni zostali sprowadzeni na ziemię. W drugiej rundzie problemy zdrowotne miał kapitan drużyny — Michał Kubiak. Reprezentacja Polski natomiast niespodziewanie uległa Argentynie, oddając niemal wygrany mecz. Później doznaliśmy porażki z Francją. Na koniec tej fazy turnieju kadra odzyskała jednak swój rytm i w meczu o wszystko pokonała pewnych awansu Serbów. Finałowy etap turnieju biało-czerwoni rozgrywali w Turynie. Polacy ponownie pokonali Serbów a awans do strefy medalowej, przypieczętowali zwycięstwem nad Bułgarami. W półfinale czekali groźni Amerykanie. Wielu twierdziło, że to właśnie oni zamkną nam drogę do walki o złoto. Polacy jednak wygrali z USA po emocjonującym, pięciosetowym spotkaniu. W finale z Brazylią zagrali na najwyższym poziomie. Pierwszy set był wojną nerwów. Jednak to reprezentacja Polski z końcówki na przewagi wyszła zwycięsko. W drugiej partii nasi siatkarze utrzymywali dystans aż do końca. W trzeciej odsłonie biało-czerwoni od początku zmierzali po wygraną. W końcówce było trochę nerwów, ale ostatecznie to MVP turnieju — Bartek Kurek, zakończył spotkanie skutecznym atakiem. Polacy, którzy nie byli stawiani w rol faworytów, zaskoczyli wszystkich przeciwników i pokazali siłę polskiej siatkówki.

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski, Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz, Damian Wojtaszek, Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka.