Pogadać jak student ze studentem – Targi Akademia 2020

Podczas Targów uczelnia zawsze ożywa. Pochłonięci na co dzień swoimi obowiązkami studenci zbierają się przy stoiskach, rozmawiają, pomagają sobie nawzajem. Tłumy licealistów odwiedzają Uniwersytet Gdański, by uzyskać pomoc przy wyborze przyszłego kierunku kształcenia. Tegoroczne Targi Akademia nie były jednak takie, jak zawsze.

Ideą Targów Akademia, a jednocześnie dni otwartych Uniwersytetu Gdańskiego jest zachęcenie uczniów do aplikowania na różne kierunki. Swoje stoiska na Targach mają także inne uczelnie. Studenci tłumaczą, jak dostać się na dany kierunek i dlaczego warto go wybrać. Takie informacje można oczywiście znaleźć na stronach internetowych i w broszurach, ale najlepiej szukać ich u źródła. Dowiedzieć się czegoś o wykładowcach, prywatnych odczuciach i doświadczeniach na danym kierunku studiów. O plusach i minusach mogą powiedzieć tylko ci, którzy codziennie mają z nimi styczność i to od nich właśnie można otrzymać cenne rady na przyszłe lata nauki.

Na Wydziale Nauk Społecznych zawsze dużo się dzieje. Przyszli studenci mogą zwiedzić wydział, zajrzeć do studia telewizyjnego, pracowni fotograficznej – zobaczyć jak w praktyce to wszystko wygląda i przekonać się, że studia to nie tylko wiedza w teorii. Podczas każdej edycji Targów, gdy uczniowie zapoznają się już z wymogami, jakie należy spełnić, aby dostać się na wymarzony kierunek, mogą skorzystać z pomocy przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Na Wydziale Prawa i Administracji odbyły się wykłady, na których uczniowie dowiedzieli się jak dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości z polskiego, matematyki, angielskiego, biologii i chemii. Następnie można było wziąć udział w maturach próbnych. Ze swojego doświadczenia wiem jak wiele pytań pojawia się podczas zbliżających się matur i jak ważną decyzją jest wybór odpowiedniej szkoły i kierunku. Jest to jeden z powodów, dla których warto brać udział w takich wydarzeniach, bo rozwiewają one wiele wątpliwości i zachęcają do działania. Dla osób chętnych, by poczuć się jak prawdziwi studenci, prowadzone były wykłady z psychologii, kryminalistyki, lotnictwa, czy handlu.

Zainteresowanych Targami nie brakowało. Już od rana teren Uniwersytetu pełny był licealistów, jak i studentów, którzy chętnie odwiedzali przeróżne stoiska. I nie tylko po to, by częstować się ciasteczkami czy podbierać darmowe długopisy, lecz by dowiedzieć się u źródła, czy warto aplikować na dany kierunek i po ludzku porozmawiać o studenckich problemach.

Tegoroczna edycja Targów Akademia zaplanowana była na dwa dni (10 i 11 marca), jednak z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 drugi dzień Targów został odwołany, podobnie jak inne wydarzenia masowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − cztery =