Najlepsze seriale europejskie

Mit, że to Amerykanie stoją za najlepszymi produkcjami serialowymi, został już chyba dawno obalony. Seriale europejskie cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Poniżej kilka dowodów.

Z pewnością większość słyszała o „Dark”, który pod koniec 2017 roku skradł serca widzom na całym świecie. To niemiecka 10-odcinkowa realizacja, której kontynuacja pojawi się jeszcze w tym roku. Innym cenionym serialem z Europy jest „The Crown”, którego twórcy zgarnęli Złoty Glob w kategorii „najlepszy serial dramatyczny”. Takich produkcji jest więcej, ale nie o wszystkich można usłyszeć. Na czym warto się skupić swoją uwagę?

„Broadchurch”, Wielka Brytania, 3 sezony

Wydawałoby się, że w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości nie może zdarzyć się nic złego. Mieszkańcy Broadchurch przekonują się, że nie ma nic bardziej mylnego, kiedy zostaje zamordowany chłopiec. Ellie Miller (Olivia Colman) i Alec Hardy (David Tennant) nie są dla siebie nawzajem wymarzonymi partnerami policyjnymi, ale muszą stanowić zgrany duet, by rozwikłać sprawę. Z czasem wytwarza się między nimi specyficzna więź i wspólnie rozwiązują inne, brutalne zbrodnie.

„Marcella”, Wielka Brytania, 2 sezony

Kobieta w średnim wieku, której mąż właśnie oznajmił, że odchodzi, zmagająca się z napadami agresji i dziurami w pamięci, postanawia po wielu latach wrócić do pracy w policji. Marcella (Anna Friel) słynie z niekonwencjonalnych metod śledczych, które nie zawsze podobają się kolegom z pracy. Czy dzięki nim uda się jej schwytać morderców?

„Dom z papieru”, Hiszpania, 2 sezony

Osiem osób niemających nic do stracenia i nieznających nawzajem swoich tożsamości, zostaje zwerbowanych przez enigmatycznego Profesora (Alvaro Morte) do napadu na madrycką mennicę. Mają zabarykadować się tam z zakładnikami, wytworzyć jak największą sumę pieniędzy i uciec tajemnym przejściem. W tym czasie pomysłodawca całej operacji ma wodzić policję za nos. Nikt nie spodziewa się komplikacji, które nadchodzą już na samym początku. Czy plan, na pozór idealny, a w rzeczywistości mający wiele skaz, ma szansę się udać?

„Szkoła dla elity”, Hiszpania, 1 sezon

Do elitarnej szkoły, gdzie uczęszczają dzieci bogatych i wpływowych, przychodzi trójka uczniów z niższej warstwy społecznej. Nieśmiały Sam (Itzan Escamilla), wychowana w duchu muzułmańskich wartości Nadia (Mina El Hammani) i z dystansem do życia Christian (Miquel Herran) wywracają życie uprzywilejowanych nastolatków do góry nogami. Pewnego dnia w placówce dochodzi do zabójstwa. Kim jest morderca? Kto jest ofiarą?

„Modliszka”, Francja, 1 sezon

25 lat temu Jeanne Deber (Carole Bouquet) została skazana na dożywocie za serię brutalnych morderstw. Po długim okresie spokoju dochodzi do podobnych zbrodni. Ktoś zafascynowany mordami dokonanymi przez Modliszkę postanawia je odtworzyć. Kobieta, która miała spędzić resztę życia w więzieniu, postanawia pomóc policji w ujęciu sprawcy i pojednać się z synem, który prowadzi sprawę.

„Pachnidło”, Niemcy, 1 sezon

Kiedy policja bada sprawę morderstwa Kathariny (Siri Nase), jej przyjaciele z młodości spotykają się na jej pogrzebie. Każdy uważa, że morderca jest w ich gronie. Co takiego wydarzyło się przed laty, że są wobec siebie tak podejrzliwi? Blisko odpowiedzi na to pytanie jest policjantka Nadja Simon (Friederike Becht), która wpada na nieoczekiwany trop zapachu i perfum.

„Ślepnąc od świateł”, Polska, 1 sezon

Kilka dni z życia Kuby (Kamil Nożyński), który zarabia na życie handlując narkotykami. Wydaje się, że wszystko ma pod kontrolą i nie musi niczego się obawiać, do momentu spotkania z groźnym gangsterem. Dario (Jan Frycz) nie uznaje kompromisów i nie podoba mu się spokojna aura i maniery perfekcjonisty dilera. Zmęczony Kuba marzy tylko o tym, by wyjechać z Warszawy. Czy uda mu się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *