Jak grała PlusLiga? – 25. i 26. kolejka

PlusLiga | fot. ipla.tv

Faza zasadnicza PlusLigi dobiegła końca. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i ONICO Warszawa zagrają w półfinałach rozgrywek, bez konieczności gry w ćwierćfinale. Co jeszcze wiemy przed startem fazy play-off? Zapraszamy na tradycyjny raport z ligowych parkietów. 

W 25. kolejce Cuprum Lubin pokonało u siebie Asseco Resovię Rzeszów. Brak punktów w tym meczu spowodował, że rzeszowianie nie zagrają o medale ligi w tym sezonie. U gości z Rzeszowa dobrze spisali się środkowi – Bartłomiej Lemański i David Smith, którzy zdobyli łącznie 23 punkty.  Po tym zwycięstwie pozycja Cuprum w tabeli nie uległa zmianie. Siatkarze Chemika Bydgoszcz pokonali MKS Będzin, pozwalając gospodarzom na wygraną tylko w jednej partii. Bydgoszczanie grali pewnie i zwycięstwo odnieśli bez większych problemów. MKS zamyka tabelę PlusLigi, mając na koncie zaledwie jednocyfrową liczbę punktów.

GKS Katowice to kolejny klub, który stracił szansę na grę w fazie play-off. W tej rundzie spotkań katowiczanie podjęli u siebie ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, a mecz zakończył się bez niespodzianki. Gracze z Katowic wygrali pierwszego seta na przewagi (26:24), ale to prawie niepokonany w tym sezonie lider tabeli rządził na parkiecie w pozostałych partiach. Komplet punktów zdobyty w starciu z drużyną ze Śląska sprawił, że ZAKSA zapewniła sobie zwycięstwo w fazie zasadniczej.

Cerrad Czarni Radom nie stracili punktów w meczu przeciwko ekipie z Gdańska, choć każdy z setów był wyrównany. Graczom Trefla nie można odmówić jednak walki. Na boisku wyróżniał się Michał Filip, zdobywca 18 punktów. Aluron Virtu Warta Zawiercie pokazał w tej fazie rozgrywek bardzo dobrą grę. Bez straty seta pokonał u siebie Indykpol AZS Olsztyn. W meczu zapowiadanym jako hit 25. kolejki PlusLigi zabrakło fajerwerków, choć zmierzyły się ze sobą drużyny zajmujące 2. i 3. miejsce w tabeli. Emocjonujący był tylko pierwszy set, którego na przewagi (27:25) wygrali gracze ONICO Warszawa. W kolejnych odsłonach Jastrzębski Węgiel grał zdecydowanie poniżej oczekiwań. Na warszawskim Torwarze zebrało się ponad 4,2 tys. kibiców.

Wyniki 25. kolejki

Cuprum Lubin – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 MVP – Kert Toobal

MKS Będzin – Chemik Bydgoszcz 1:3 MVP – Bartłomiej Lipiński

GKS Katowice – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 MVP – Łukasz Kaczmarek

Cerrad Czarni Radom – Trefl Gdańsk 3:0 MVP – Michał Filip

Aluron Virtu Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 MVP – Mateusz Malinowski

HIT! ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:0 MVP – Graham Vigrass

Ostatnią rundę fazy zasadniczej otworzył mecz GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel. W dwóch pierwszych setach z roli faworyta wywiązali się podopieczni Roberto Santilliego. Gospodarze byli w stanie wyrwać tylko jedną partię. Jastrzębianie wywieźli z Katowic 3 punkty, zakończyli tę fazę rozgrywek na 3. miejscu, a w ćwierćfinale zagrają z PGE Skrą Bełchatów. GKS o 7. miejsce powalczy z Asseco Resovią, która sprawiła miłą niespodziankę swoim kibicom, pokonując na własnym boisku wyżej notowanych graczy Czarnych Radom. Mecz  stał na niezłym poziomie, ale nie miał on znaczenia dla układu tabeli. Radomianie do kolejnej fazy przystąpią z 5. miejsca i o półfinał powalczą z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie. Zgodnie z przewidywaniami zakończyło się tarcie ONICO Warszawa z Chemikiem Bydgoszcz. Pierwszą partię zdecydowanie wygrali gospodarze (25:13). Pozostałe odsłony meczu były bardziej wyrównane. ONICO czeka teraz krótka przerwa, podczas której zagrają towarzysko z ZAKSĄ.

Cenne 3 punkty zdobyli gracze Warty Zawiercie, którzy w trzech setach pokonali Cuprum Lubin. Dobra gra przez cały sezon zapewniła zawiercianom historyczny awans do fazy play-off. Cuprum zagra z Chemikiem Bydgoszcz o 11. miejsce w lidze. Do niespodziewanego podziału punktów i przegranej zdecydowanego faworyta doszło w Gdańsku. Trefl pewnie wygrał dwa sety spotkania z MKS-em Będzin i nic nie wskazywało na to, że do głosu dojdą goście z Będzina. Na boisku zaczął jednak rządzić Rafał Faryna, który skończył mecz z ponad 70% skutecznością w ataku. MKS odniósł drugie zwycięstwo w sezonie. Gdańszczanie zmierzą się z Indykpolem AZS Olsztyn w meczach, których stawką będzie 9. miejsce w tabeli. W spotkaniu zamykającym fazę zasadniczą PlusLigi zmierzyli się giganci polskich parkietów. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podjęła u siebie PGE Skrę Bełchatów. Siatkarze rozegrali cztery partie, z których trzy były  bardzo zacięte. Drugi set zakończył się kosmicznym wynikiem 38:36 dla ZAKSY. PGE Skra zdołała wyrwać kędzierzynianom jednego seta – triumfowali w partii nr 3. Na żywo mecz obejrzało 2200 sympatyków siatkówki.

Wyniki 26. kolejki

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:3 MVP – Wojciech Ferens

Asseco Resovia Rzeszów – Cerrad Czarni Radom 3:1 MVP – Bartłomiej Lemański

ONICO Warszawa – Chemik Bydgoszcz 3:0 MVP – Konrad Buczek

Cuprum Lubin – Aluron Virtu Warta Zawiercie 0:3 MVP – Krzysztof Rejno

Trefl Gdańsk – MKS Będzin 2:3 MVP – Rafał Faryna

HIT! ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:1 MVP – Sam Deroo

Pary ćwierćfinałowe PlusLigi:

Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów

Aluron Virtu Warta Zawiercie – Cerrad Czarni Radom

Zwycięzca pierwszej pary zmierzy się w półfinale z ONICO Warszawa, natomiast drugiej z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Tabela PlusLigi na koniec fazy zasadniczej:

Aktualna tabela PlusLigi, fot. plusliga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *