Kultura? A cóż to takiego? Szósta debata filozoficzna

kultura-gdansk-990x528Johann Gottfried Herder, niemiecki filozof, pastor i pisarz, powiedział, że „nie ma nic bardziej nieokreślonego niż kultura”. Przeprowadzenie debaty na temat czegoś tak szerokiego i nieokreślonego, czegoś, co obejmuje zarówno wytwory materialne, niematerialne, duchowe i symboliczne, będzie sporym wyzwaniem i interesującym doświadczeniem. Zapraszamy na kolejną debatę filozoficzną już w najbliższy wtorek (6 grudnia) w Europejskim Centrum Solidarności.

Wszyscy jesteśmy twórcami i odbiorcami kultury, w której żyjemy. Kształtuje nas jako jednostki i jako społeczeństwo w ramach procesu kulturyzacji i socjalizacji. Dostrzeżenie tego i zrozumienie wartości i mechanizmów, które funkcjonują w naszym środowisku, ale również zaobserwowanie innych kultur i ich wartości, pomaga lepiej zrozumieć świat.

Gośćmi specjalnymi szóstej debaty filozoficznej będą dr hab. Aleksandra Derra z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Artur Szutta z Uniwersytetu Gdańskiego. Dr hab. Aleksandra Derra zajmuje się problemem płci w nauce i kulturze, fenomenem cielesności w filozofii współczesnej, współczesną feministyczną filozofią nauki oraz studiami nad nauką i technologią. Natomiast dr Artur Szutta specjalizuje się w filozofii społecznej, etyce i metaetyce oraz jest redaktorem naczelnym magazynu „Filozofuj!”.

Filozofowie rozmawiać będą o tym, czym jest kultura, co jest w niej najważniejsze i jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu. Zastanawiać się będą także nad tym, co kultura zawdzięcza filozofii, a co filozofia czerpie z kultury. W kontekście wydarzeń, które rozgrywają się na Bliskim Wschodzie i konfliktów międzykulturowych istotna będzie trzecia kwestia, do której ustosunkują się prelegenci: czy istnieją wartości uniwersalne – wspólne dla wszystkich kultur, czy kultury można oceniać i czy możliwy jest między nimi dialog?

Po wysłuchaniu dyskusji zaproszonych gości każda osoba z publiczności będzie mogła zadać pytanie i podzielić się własnymi przemyśleniami.

Debatę poprowadzi Wojciech Czapkowski, student I roku Filozofii MSU UG. Koordynatorem spotkania jest Celina Głogowska, a w przygotowaniu szóstej debaty filozoficznej biorą udział Marcin Kloc, Natalia Marciszewska, Karolina Mierczak, Izabela Sankowska, Michał Walkowski, Justyna Wasiniewska, Monika Zielińska.

Najnowszy numer czasopisma „Filozofuj!” poświęcony został tematowi kultury. Można go pobrać lub przeczytać on-line pod tym adresem. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia numerów ze specjalną zniżką –  15% lub 20% (z Kartą do Kultury).

Poprzednie spotkania organizowane przez załogę F. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, padło wiele inspirujących słów i pytań, które skłaniały do ponownego zastanowienia się nad sprawami na pierwszy rzut oka oczywistymi. Jesteśmy ciekawi, do jakich wniosków dojdziemy tym razem.

Serdecznie polecamy i do zobaczenia!

Kiedy: 6 grudnia 2016 r., godz. 18.00

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

Wstęp: wolny

Szczegóły: klik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *