Cóż to jest prawda? Piąta debata filozoficzna

prawda

fot. Maja Bieńkowska

Hermann Hesse, niemiecki pisarz i noblista, powiedział, że „istnieją miliony oblicz prawdy, ale prawda jest tylko jedna”. Ale jak jest naprawdę? Okazja, żeby to sprawdzić, nadarzy się już w najbliższą środę (26 października) podczas debaty filozoficznej w Europejskim Centrum Solidarności.

W otwartej debacie filozoficznej będzie mógł uczestniczyć każdy, kto poszukuje prawdy i zastanawia się nad jej charakterem. Jak zapewniają organizatorzy, mile widziani są zarówno gimnazjaliści, jak i seniorzy. Gośćmi specjalnymi będą wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego – dr Tomasz Kąkol i prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek.

To już piąta edycja debaty filozoficznej w Gdańsku. Spotkanie składać się będzie z dwóch części. Na początku wszyscy zebrani wysłuchają dyskusji zaproszonych filozofów. Dr Tomasz Kąkol oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek rozmawiać będą na temat istoty, natury prawdy oraz tego, czy tak rozumiana prawda jest w ogóle osiągalna. Kolejnym zagadnieniem będzie jej rola w kulturze i życiu społecznym. Następnie filozofowie zastanowią się nad głównymi „grzechami” popełnianymi przeciw jednej z głównych idei Platona.

Po wysłuchaniu dyskusji każda osoba z publiczności będzie mogła zadać pytanie i podzielić się własnymi przemyśleniami.

Organizatorem wydarzenia jest redakcja czasopisma „Filozofuj!”. Od grudnia 2015 roku organizowane są debaty filozoficzne, które dotyczą tematów poruszanych w kolejnych numerach dwumiesięcznika. Zagadnienie prawdy było myślą przewodnią wrześniowego wydania (do pobrania lub poczytania on-line tutaj). Wcześniejsze spotkania zorganizowane były między innymi w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Wrocławiu, Łodzi oraz Poznaniu i dotyczyły problemu demokracji, Boga wiary i Boga filozofii, uchodźców i wolnej woli. – Debaty cieszą się popularnością i to te gdańskie najbardziej, co bardzo nas cieszy. Najliczniejsza była debata poświęcona uchodźcom. Przyszło na nią ok. 150 osób – przyznaje Celina Głogowska, koordynator debat. – Zależy nam na wielu rzeczach, między innymi na popularyzacji filozofii, na krzewieniu rzetelnego myślenia ale także na rozwoju debaty publicznej w Polsce. Temu też nasze debaty służą. Chcemy realizować ideały, jakie przyświecały członkom Szkoły Lwowsko-Warszawskiej: między innymi nauczyć Polaków porządnego myślenia.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Czapkowski, student I roku Filozofii MSU UG. W przygotowaniu gdańskiej edycji biorą udział wykładowcy, studenci i absolwenci kierunku Filozofia na Uniwersytecie Gdańskim oraz członkowie redakcji i sympatycy „Filozofuj!”: Jarek Dalke, Kinga Grabowska, Marcin Kloc, Damian Laskowski, Ewa Lenczewska, Natalia Marcinowska, Izabela Sankowska, dr Artur Szutta, dr Natasza Szutta, Michał Walkowski, Justyna Wasiniewska, Kamil Zadurski oraz Monika Zielińska.

Kiedy: 26 października, godz. 18.00-20.00

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

Wstęp: wolny

Szczegóły: klik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =