Poznaj bogactwo Erasmusa

esnDecyzja o wyjeździe na Erasmusa nie należy do łatwych. Jednak zarówno wyjazd, jak i kontakt z tymi, którzy przyjeżdżają do Polski, niesie wiele cennych doświadczeń. Wszystkiego o programie dowiesz się dzięki organizacji studenckiej ESN. Jej sekcja na UG w grudniu obchodziła swoje dziesięciolecie. To dobra okazja, by przyjrzeć się działalności studentów.

Erasmus Student Network to…

ogólnoeuropejska studencka organizacja, która tworzy i realizuje wiele pożytecznych projektów służących zagranicznym wymianom oraz praktykom studenckim. W Europie najpopularniejszym programem wymiany i międzynarodowych praktyk jest Erasmus. W związku z tym to właśnie on jest najważniejszy dla ESN-u.

W całej Polsce prężnie działają 33 sekcje organizacji. W Gdańsku, oprócz tej funkcjonującej na uniwersytecie, aktywnie rozwija się też o 2 lata starsza filia ESN na Politechnice. Sekcja UG powstała w 2003 roku i, podobnie jak inne tego typu instytucje, składa się z zarządu i poszczególnych grup z senior koordynatorami na czele. Realizowane przez członków stowarzyszenia działania ułatwiają życie przyjeżdżającym zza granicy, ale także pomagają polskim studentom podjęć decyzję o wyjeździe.

Jak zostać Mentorem

Przez dziesięć lat swojej działalności ESN UG angażował się w wiele ogólnopolskich projektów. Jak mówi Martyna Zakrocka – senior koordynatorka ds. PR ESN UG – najważniejszym z nich jest Mentor. Towarzyszy sekcji od początku. Obejmuje on opieką przybywających do Trójmiasta Erasmusów. Zazwyczaj nie znają oni kraju, ani języka. Problemem staje się nawet przyjazd lotniska. W aklimatyzacji pomagają im właśnie Mentorzy. Aby zostać jednym nich nie trzeba należeć do ESN-u. Kryterium jest bycie studentem UG. Zaangażowanie zapewnia wiele korzyści dla każdej ze stron. Bycie Mentorem to przede wszystkim niesamowite doświadczenia, szansa na nowe przyjaźnie, podszlifowanie języka i naprawdę super zabawa – mówi Zakrocka. Nad wszystkim czuwa koordynator, który pomaga rozwiązywać problemy. Nabór Mentorów odbywa się na początku każdego semestru. Więcej o projekcie, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.ug.esn.pl.

kajakiPodróż kajakiem przez Pomeranię

Kolejnym ważnym projektem polskiego ESN-u jest Erasmus Travel. Obejmuje on podróże, które mają za zadanie pokazać studentom z rożnych krajów najpiękniejsze zakątki naszej ojczyzny. Często są to wycieczki do Warszawy, czy Krakowa. Sekcje z innych część kraju odwiedzają Trójmiasto.

Poznanie Trójmiasta i okolic to podstawa autorskiego projektu ESN UG – Get to know Pomerania. Erasmusi odwiedzają miejsca w naszym regionie, o których nie mieli pojęcia, a do których często potem wracają sami, np. Park Oliwski. Innym autorskim projektem sekcji uniwersyteckiej jest ESNKayak, czyli weekendowe spływy kajakowe.

esn lasNie taki Erasmus imprezowy…

Ogólnopolski program ESN-u – SocialErasmus służy zmianie negatywnego stereotypu zagranicznego studenta. Istnieje pogląd, że studenci z wymiany zajmują się jedynie imprezowaniem. Wspomniany projekt angażuje „zagraniczniaków” w życie lokalnych społeczności. Erasmusi uczą dzieci w szkołach, zbierają prezenty dla dzieci z domów dziecka, czy też sadzą las – wymienia Martyna Zakrocka. Przyjezdni wykazują się odpowiedzialnością, poznają realia naszego życia i kulturę.

Pora na Erasmusa

Pod tą nazwą kryje się kolejna i zarazem najistotniejsza inicjatywa ESN UG. Dotyczy szkoleń prowadzonych dla polskich studentów zainteresowanych wyjazdem. Wykładowcami podczas zajęć są studenci, którzy wzięli udział w programie Erasmus i najlepiej wiedzą jakie informacje będą przydatne. Mówimy m.in. o tym jak nie zwariować w obcym mieście, jak sobie poradzić z różnymi problemami kiedy już wyjedziemy, a także co zrobić po powrocie, ponieważ każda osoba która wraca z Erasmusa ma problemy z odnalezieniem się w Polsce – zdradza Zakrocka.

erasmusWymienione projekty to tylko garstka z tych, które realizuje ESN. Wstąpienie w szeregi organizacji wiąże się z kreatywną pracą, ale także przyjemnością. Zapewnione są przyjaźnie w całej Europie, jak i podróże, imprezy, wspomnienia. ESN UG Gdańsk daje mi przede wszystkim miejsce, w którym mogę się wykazać i zdobyć przydatne w przyszłej pracy zawodowej doświadczenie. A wszystko to w otoczeniu fajnych ludzi i przy dobrej zabawie. Przyjemne z pożytecznym! Idealne połączenie! –  przekonuje senior koordynatorka ds. PR.

Już w styczniu ruszy rekrutacja do ESNu UG oraz nabór na Mentora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ESNie lub rozważasz wyjazd na Erasmusa odwiedź stronę  www.ug.esn.pl albo funpage organizacji facebook.com/esn.ug.gdansk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *