Rozmowy o fotografii – Tomek Zerek

tomek zerekZdjęcia przede wszystkim się ogląda, ale nie zapominajmy, że o fotografii można także rozmawiać. Tym razem Gdańska Galeria Fotografii zaprosiła do dialogu Tomka Zerka, fotografa, który przy pomocy aparatu fotograficznego dokumentuje skomplikowaną relację człowieka do przestrzeni.
Spotkanie podzielone zostanie na dwie części. Pierwsza będzie nawiązywać do aktualnej wystawy w Gdańskiej Galerii Fotografii – „Ostańce Próśb”. Celem tego projektu jest dokumentacja wybranych obiektów sakralnych z Polski, Norwegii i Islandii oraz rozpowszechnianie wiedzy na ich temat. Kolekcja składa się ze zdjęć polskich kapliczek przydrożnych oraz kościołów islandzkich. Tomek Zerek opowie o swoim indywidualnym podejściu do realizacji tematu, uwzględniając wątek fotografii obiektów architektonicznych, w tym właśnie tworzenia zdjęć kościołów farmerskich na Islandii, a także zdjęć z serii Polska 1 oraz fotografii z budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Druga część wydarzenia będzie stanowiła rozwinięcie pierwszej. Fotograf opowie o swoim zainteresowaniu symboliczną ingerencją człowieka w środowisko: czy to w przypadku kapliczek, które obrazują potrzebę sakralizacji przestrzeni naturalnej; czy zabawek w projekcie Plac zabaw ze śmiercią; czy wreszcie zabawek i wszelkich pozostałości, które dzięki artystycznej wizji mogą stworzyć instalację, której przykładem jest Heidelberg project w Detroit.

Wykład odbędzie się w siedzibie Gdańskiej Galerii Fotografii, na II pietrze w sali wystawowej nr 501 w Zielonej Bramie.

Tomek Zerek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Miał wystawy indywidualne między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sztuki Harn w Gainesville (Floryda, USA), Galerii Fotohof w Salzburgu (Austria), Muzeum Blekinge w Karlskronie (Szwecja) czy na Festiwalu Fotografii w Kownie (Litwa). Jest nauczycielem i kierownikiem Sekcji Fotografii i Multimediów w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni. Prace Tomka Zerka można obejrzeć na jego stronie.

Wstęp wolny!

Kiedy: 08.03 (wtorek), godz. 17.00
Gdzie: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama ul. Długi Targ 24 (sala wykładowa nr 501, II piętro)
Szczegóły dostępne na Facebooku

Serdecznie zapraszamy!

 fot. Tomek Zerek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *