Praskie graffiti

lennon wall 2 - d.bakuraHradczany straciły na jakości, a most Karola stał się wyłącznie jednym z fragmentów trasy. Gdzie od kilkudziesięciu lat ciągną tłumy turystów i dlaczego kawałek pomalowanego muru stał się jedną z głównych atrakcji Pragi?

„Imagine” czeskiej historii

Lennon Wall to ściana znajdująca się w czeskiej Pradze. Systematycznie od lat 80. XX wieku jest zapełniana licznymi grafikami, których inspiracją stał się John Lennon oraz rosnąca sława zespołu The Beatles. W 1988 r. właśnie ten fragment muru stał się źródłem irytacji dla reżimu komunistycznego Gustáva Husáka. Młodzi Czesi pisali na ścianie liczne skargi, co wpłynęło na ich konflikt ze służbami bezpieczeństwa w okolicach Mostu Karola.

Ruch studentów został ironicznie nazwany “Lennonismem”, a czeskie władze opisywały tych ludzi jako alkoholików, narkomanów oraz agentów zachodniego kapitalizmu. Ściana Lennona jest takim czeskim murem berlińskim, który pod licznymi warstwami farby już od ponad dwudziestu lat zbiera frustracje młodych pokoleń.
Pierwotnie na ścianie znajdował się wielki obraz Johna Lennona, który stopniowo został zamalowany hasłami wszystkich antyrządowych protestów. W 1998 r. rząd, pragnąc zastopować rosnące zainteresowanie Lennon Wall, postanowił wszystkie grafiki zasłonić białą farbą. Wielu bało się, że ściana utraci swoje znaczenie i rezonans polityczny, jednakże młodzież okresu obalenia żelaznej kurtyny ponownie zadbała o to, by Lennon Wall nadal pozostało silnym wspomnieniem przeszłości.

Ściana zmienną jest

Lennon Wall to jeden z zabytków Pragi, który nie gromadzi wokół siebie wycieczek prosto z niemieckiego oddziału geriatrii. To miejsce, gdzie spotyka się młodzież, która na własne oczy chce zobaczyć, jak wyglądał zobrazowany bunt pokolenia ich rodziców. Atmosferę tego miejsca oddają tutejsi grajkowie, którzy wyposażeni w repertuar Johna Lennona umilają czas pobytu turystom, a także zarabiają na tym całkiem niezłe pieniądze.

lennon wall 4 - d.bakura

Podczas zwiedzania Lennon Wall warto zaopatrzyć się w aparat i marker. Ściana jest bowiem idealnym zdjęciowym tłem, które już po kilku dniach staje się zupełnie inne. Wynika to z tego, iż zmienia się ona z tygodnia na tydzień, bo przybywający tam ludzie zawsze pozostawiają po sobie jakieś dzieło sztuki lub chociaż krótką wiadomość. Co ciekawe, mimo niekontrolowanej możliwości składania podpisów, na ścianie nie widnieją żadne wulgaryzmy ani uproszczone portrety własnych genitaliów.

Jak dojechać?

Dojazd do samej Pragi to naprawdę niewielki wydatek. Oczywiście, jeśli bilety zarezerwuje się dostatecznie wcześniej. Najlepiej skorzystać z usług Polskiego Busa. Cena biletu, kiedy zamówimy go ok. 2 miesięcy wcześniej, może wynieść nawet 1zł.Rezerwując jednak bilet kilka dni przed wyjazdem musimy być przygotowani na ceny wahające się od 80 do 100zł w jedną stronę.

Dojście do Lennon Wall nie jest najlepiej oznakowane. Dopiero znajdując się nieopodal, można natknąć się na kilka drogowskazów, które prowadzą do tego miejsca. Dotrzeć do ściany można za pomocą trzech środków transportu. Pierwszym z nich jest metro. Wysiadając na stacji Malostranská do Lennon Wall mamy niecały kilometr. O wiele lepszym rozwiązaniem są natomiast autobus i tramwaj. Jadąc autobusem, najlepiej wybrać linię 292, natomiast tramwajem – 20 i 22. Obydwa środki transportu zatrzymują się w bliskiej odległości od siebie na przystankach Malostranské náměstí, a od Lennon Wall dzielą je cztery minutki spacerem.

Nie tylko Lennonem turysta żyje
lennon wall 3 - d.bakuraWybierając się w stronę Lennon Wall, warto po drodze rzucić okiem także na kilka innych, równie ważnych elementów czeskiej kultury. Możemy zaliczyć do nich barokowy Ogród Vrtbovski znajdujący się w okolicach zamku Praskiego. Fanatycy fauny i flory mogą się także udać do Ogrodu Wallensteina, który należy do najpopularniejszych miejsc odpoczynku w centrum Pragi.

Nieopodal Lennon Wall znajduje się także Kościół Panny Marii Zwycięskiej. Kościół ten w 2009 r. odwiedził sam papież Benedykt XVI. Ciekawostką związaną z tym kościołem jest figurka Praskiego Dzieciątka Jezus, która mierzy 46 cm i, w zależności od dnia roku, postać małego Jezuska ma regularnie zmieniane ubranka.
Najbardziej znanym zabytkiem znajdującym się blisko Lennon Wall i – de facto będącym zarazem częścią trasy do ściany – jest Most Karola. Most ten znajduje się na rzece Wełtawie i łączy dwie dzielnice: Malá Strana i Staré Město. Nie bez przyczyny zaliczany jest do stu cudów, które warto zobaczyć przed śmiercią, i – co ciekawe – jest to najstarszy na całym świecie zachowany most kamienny o takiej rozpiętości przęseł.

Epilog

Ignoranci mogliby to nazwać nic nie znaczącym graffiti. Tymczasem Lennon Wall stało się historycznym manifestem „żelaznego pokolenia”, które, podążając za słowami Johna Lennona „and the world will live as one”, chciało na wiele sposobów podnieść dzielącą Europę kurtynę. Patrząc na tętniące pod tym murem życie, widać, że to przedstawienie nieprędko przestanie tu trwać!

fot. Dominika Bakura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *