Tydzień z Teatrem Ósmego Dnia

t8d

fot. Maciej Zakrzewski, mat. promocyjne

Teatr Ósmego Dnia przybywa do Trójmiasta. W dniach 23-29 października głodni teatralnych wrażeń będą mogli w Sopocie poznać kultowy zespół od podszewki. To pozycja obowiązkowa dla fanów teatru!

Teatr Ósmego Dnia to niepodważalna legendą polskiej kontrkultury i ikona teatru alternatywnego. Założony w Poznaniu w 1964 roku jako teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Od 1979 działa jako teatr zawodowy. Realizowane spektakle były niezwykle ostrymi, ironicznymi komentarzami na temat PRL-u. Podczas stanu wojennego zespół występował na ulicach i w kościołach. Do dziś T8D odważnie komentuje otaczającą rzeczywistość.

Rezydencji Teatru Ósmego Dnia będzie towarzyszyć debata, której uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na kilka pytań: Czy oprócz autocenzury i dwubiegunowej cenzury ekonomicznej mamy jeszcze w Polsce cenzurę? Czy kultura jest najłatwiejszym polem dzielenia łupów? Czy o kulturze decydują delegaci z ramienia czy wybrańcy, eksperci czy strażnicy interesów? Jak można kształtować relacje między władzą a kulturą? Jak kształtują się wewnętrzne, branżowe mechanizmy władzy? Pragmatyzm czy tylko idee?

PROGRAM:

23.10 (piątek) klubogaleria Dwie Zmiany
18.00 – happening Teatru 3,5 z Dzierzgonia,
18.30 – I wieczór KinoTeatr Ósmego Dnia (+ spotkanie z artystami T8D),
“Teatr Ósmego Dnia”, reż. Joanna Helander i Bo Persson, Szwecja 1993, 67 min (polski lektor).
20.00 – otwarcie wystawy plakatów oraz zdjęć ze spektakli T8D.

24.10 (sobota) klubogaleria Dwie Zmiany
18.00 – II wieczór KinoTeatr Ósmego Dnia (+ spotkanie z artystami T8D).
Zapisy wybranych przedstawień Teatru Ósmego Dnia zrealizowanych w latach 1993-2014.

25.10 (niedziela) Teatr na Plaży
18.00 – Pokaz spektaklu „Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej” (+ spotkanie z artystami i zaproszonymi gośćmi).

26.10 (poniedziałek) klubogaleria Dwie Zmiany
19.00 – III wieczór KinoTeatr Ósmego Dnia (+ spotkanie z artystami T8D).
“Teczki Teatru Ósmego Dnia” – spektakl telewizyjny, reż. Mariusz Malec, TVP Kultura 2008, 79 min.

27.10 (wtorek) Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
19.00 – Pokaz spektaklu „Osadzeni. Młyńska 1” (+ spotkanie z artystami i zaproszonymi gośćmi).

28.10 (środa) Dworek Sierakowskich w Sopocie
18.00 – Debata: „Kultura a władza” z udziałem zaproszonych gości oraz artystów T8D.

29.10 (czwartek)
Ewaluacja wydarzenia, śniadanie / brunch / lunch / obiad artystyczny – więcej informacji wkrótce.

WARSZTATY MISTRZOWSKIE z artystami T8D:
Termin: 24, 26 i 28 października, godz. 11.00-13.30, 15.30-18.00
Miejsce: Sala szkoleniowa UKS Navigo Sopot
Zgłoszenia: udział bezpłatny, formularz dostępny tutaj

Tydzień z Teatrem Ósmego Dnia jest organizowany w ramach projektu Teatr Na Nowe Czasy, pod mecenatem Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, rezerwacji miejsc na spektakle można dokonywać pod adresem  teatrnanoweczasy@gmail.com

Mile widziane są osoby (powyżej 16 roku życia) z pewnym przygotowaniem aktorskim lub reżyserskim, które mogą wziąć udział we wszystkich spotkaniach. Mogą to być jak najbardziej próby amatorskie, np. w teatrach szkolnych, także bez ujawnień publicznych. Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu.

Polecamy!