Przegląd kanałów YouTube: edukacja

Czy od youtuberów można się czegoś nauczyć? Druga część przeglądu – której tematem są kanały edukacyjne – udowadnia, że tak! Oto pięć kanałów, dzięki którym zabłyśniecie wiedzą wśród znajomych.

polimaty logoPolimaty

Nazwa kanału pochodzi od greckiego słowa polymathēs, oznaczającego „wiedzącego wiele”, co stanowi jednoznaczną zapowiedź tego, że oglądając Polimaty, zyskacie wszechstronną wiedzę. Twórcą kanału jest Radosław Kotarski, który dzięki sukcesowi na YouTube, zaczął pojawiać się również w telewizji.
Każdy temat filmu przestawiony jest rzetelnie, w oparciu o różne źródła naukowe (w opisie pod materiałami znajduje się bibliografia). Polimaty poruszają rozmaite kwestie, od historii strojów plażowych, przez tajemnicę polskich skarbów, aż do problemu z kleszczami. – Jestem przekonany, że o każdej dziedzinie wiedzy można opowiadać tak, że będzie to ekscytująca podróż po jej zagadnieniach – zapewnia na swojej stronie Radosław Kotarski. Ponadto, filmy urozmaicone są o dodatkowe materiały i sceny oraz nagrywane w scenerii adekwatnej do omawianego tematu.

 

mowiac inaczej logo2

Mówiąc Inaczej

Kanał Mówiąc Inaczej stworzyła, absolwentka polonistyki, Paulina Mikuła. Program wystartował w 2013 roku i szybko zdobył popularność. Tematem Mówiąc Inaczej są błędy językowe, które pojawiają się w mowie i piśmie Polaków. Prowadząca przedstawia częste pomyłki i rzeczowo tłumaczy, które formy są poprawne. W każdym odcinku omówiony zostaje poszczególny problem, na przykład powtórzeń lub anglicyzmów. Często poruszany temat jest odpowiedzią na pytania widzów, którzy zagubili się w gramatyce języka polskiego. Dodatkową zaletą programu jest jego forma – filmom nie brakuje humoru, co jest zasługą charyzmatycznej Pauliny.

sci fun logoSciFun

Popularnonaukowy program SciFun, porusza tematy związane z naukami ścisłymi. Twórca kanału – Darek Hoffmann, prywatnie brat innego youtubera, pokazuje widzom interesujące eksperymenty lub prezentuje informacje i naukowe hipotezy. Zatem, program przedstawia zarówno zabawy z ciekłym azotem, jak i „10 niezwykłych faktów o Czarnobylu”. SciFun oferuje również odcinki, w których widzowie mogą przeprowadzić własne eksperymenty, na przykład sprawdzić jak działa ich wzrok. Filmy nagrywane są w studiu lub w różnych miejscach, również za granicą. Na potrzeby odcinków Darek Hoffmann pojechał między innymi do Czarnobyla oraz wsi Smiljan (Chorwacja), gdzie znajduje się dom, w którym wychował się Nikola Tesla.

Emce kwadratemce kwadrat logo

Tematy z różnych dziedzin naukowych przedstawia kanał Emce kwadrat. Prezenterką programu jest sympatyczna Huyen, która jest rodowitą Wietnamką. Jednak nie trzeba znać języka wietnamskiego, żeby zrozumieć treść odcinków. Huyen świetnie mówi po polsku, ponieważ od lat mieszka w naszym kraju.
Program wyjaśni wam, dlaczego człowiek czuje pożądanie lub dlaczego się starzeje. Mimo że Emce kwadrat wystartował w 2014 roku, zdobył już ponad 100 tysięcy subskrybentów. Zapewne jest to zasługa przystępnej formy filmów oraz interesujących tematów. Jeżeli jesteście ciekawi ile powinniście spać na dobę lub czy możecie uniknąć kaca, koniecznie obejrzyjcie Emce kwadrat.

nauka to lubie logo

Nauka. To lubię

Fizyk Tomasz Rożek jest twórcą kanału Nauka. To lubię, dotyczącego nauk ścisłych. Prowadzący w krótkich filmach prezentuje interesujące tematy, a niekiedy wytyka absurdy naszych przyzwyczajeń („Po co zmieniamy czas?”). Ponadto, na kanale pojawiają się różne eksperymenty. Na przykład w jednym z odcinków, twórca sprawdza, jak można zwiększyć zasięg urządzenia do otwierania centralnego zamka w samochodzie. Dodatkiem do programu w serwisie YouTube, jest strona Nauka. To lubię, na której znajdują się teksty uzupełniające do filmów, a także artykuły wykraczające poza tematy z kanału.

A czy wy oglądacie edukacyjne youtubowe kanały? Koniecznie napiszcie w komentarzu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *