PRZEGLĄD WYDARZEŃ MAJÓWKOWYCH

SopockaMajówkaW tym roku majówka „wypada” w weekend, więc mieszkańcy Trójmiasta nie będą mogli narzekać na nudę. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla tych, którym pogoda może zepsuć grilla, wycieczkę rowerową, czy spacer, a także dla wszystkich, którzy po prostu weekend chcą spędzić na mieście. Sprawdźcie przygotowaną przez nas listę atrakcji, odbywających się podczas tegorocznej majówki.

GDAŃSK

Gdańsk jak zwykle nie zawiedzie. Mieszkańcy mogą spędzić czas na przykład w Centrum Hewelianum, gdzie organizatorzy przygotowali m.in. science show – ,,Zamrażanie na zawołanie”, zajęcia dla dzieci w ,,Laboratorium Pana Kleksa”, warsztaty o kodowaniu ,,Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, czy interaktywne wystawy tj. np.: „Energia, Niebo i Słońce”, „Dookoła Świata”, „Łamigłówka” i „Na zdrowie”.

CDN1Przy klubie B90 ma zostać otwarta Ulica Elektrykównowe miejsce na alternatywnej mapie gdańska. W programie otwarcia przewidziano instalacje artystyczne Gosi Golińskiej i Roberta Sochackiego, stoiska z płytami winylowymi, konwój foodtrucków (kuszące m.in. burgerami, jedzeniem meksykańskim i francuskim), imprezy didżejskie na świeżym powietrzu oraz wieczorne koncerty. W piątek zagra m.in. Olo Walicki i zespół Pedal Distorsionador.

Na Wyspę Sobieszewską polecamy się wybrać wszystkim fanom motoryzacji, gdyż w piątek i sobotę odbędą się tam II Międzynarodowe Mistrzostwa Unimoto Lotor Cup. Będą to wyścigi pojazdów zbudowanych na bazie motocykli, z napędem na tylne koło i płozą zastępującą przednie. W programie znalazły się również koncerty (Lizard Head, Repulsor, Zdrowa Woda, Drive, Banau, Lamia Reno, Drive After, Trans-Formacja, Procez), pokazy, zabawy i konkursy z nagrodami.

unimoto-lotor-cupMiłośników przygód zapraszamy także na 18. Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe Gdańsk – Czeski Krumlow 2015. Wielki start zaplanowano na pierwszy dzień maja, na godz. 11:00 pod budynkiem Domu Harcerza w Gdańsku.

W Żaku, 1 maja, odbędzie się Amerykańska Domówka. W programie przewidziany jest m.in. turniej ping ponga, badminton i boule. Organizator w swoim komunikacie wspomina także o leżakach i „rześkich trunkach”.

Majówka w Gdańsku to także czas na sport. Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, 3 Maja zmierzą się miłośnicy rowerów, pływania i biegania. Triathlon Gdańsk o Puchar Rektora AWFiS będzie pierwszym tegorocznym trójbojem w Trójmieście zorganizowanym częściowo na otwartej przestrzeni. W basenie uczestnicy będą musieli przepłynąć 600 metrów, w lesie – pokonać na rowerze 15 kilometrów, a na stadionie lekkoatletycznym przebiec 3 kilometry. Zgłoszenia na oficjalnej stronie internetowej zawodów: www.triathlongdansk.pl do 30 kwietnia. (Koszt: 100 złotych)

Warto dodać, że w Gdańsku podczas Majówki dodatkową atrakcją będą biało-czerwone iluminacje wyświetlane na kilku obiektach (m.in. na Nowym Ratuszu oraz na budynkach: dyrekcji Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku, Olivii Bisiness Centre i Radia Gdańsk). W ten sposób miasto po raz kolejny weźmie udział w organizowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcji „Majówka z Polską”.

GDYNIA

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” zapraszają wszystkich mieszkańców Gdyni na „Błyskawiczną Majówkę”, która rozpocznie się 1 maja o godz. 13.00 na nabrzeżu pomorskim wzdłuż burty Okrętu. W programie przewidziano m.in.: występ orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, pokaz musztry paradnej, czy przemarsz podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

MajówkaExperymentGdynianie weekend mogą spędzić także w Infoboksie. Stowarzyszenie Traffic Design zaprasza tam m.in na warsztaty „Typowe miasto”, wycieczkę po galerii murali i zajęcia o mobilnym sitodruku (podczas których chętni będą mogli własnoręcznie nadrukować artystyczne grafiki na przyniesione przez siebie ubrania i materiały lub na ekologiczne torby). Muzykę na żywo zagra znana trójmiejska DJ’ka DIA, która przygotuje letni set inaugurujący majówkowy weekend.

Także Experyment dla majówkowiczów przygotował wiele atrakcji. W ich weekendowym programie znajduje się m.in. gra – ścieżka edukacyjna, elektryczna układanka, aktywności na świeżym powietrzu, (w tym bańki mydlane i malowanie kredą), a także warsztaty, których tematem będą odnawialne źródła energii oraz nietypowe sposoby jej otrzymywania. Specjalną atrakcją będzie także budowa zabawek elektrycznych i robotów zasilanych energią słoneczną.

Teatr Gdynia Główna zaprasza na prawdziwy maraton teatralny. Codziennie od 1 do 3 maja teatr będzie prezentował bajki dla najmłodszych i wieczorne spektakle dla dorosłych. W programie sztuki dla dzieci, tj. np.: „Wielkie Ciasto”, „Śpiąca Królewna” i „Braciszek i Siostrzyczka” i dorosłych: „Bjóro”, „Pan Kot” i „Epitafium dla władzy”. Ceny biletów to 15 zł (spektakle dla dzieci) i 20/30 zł w przypadku sztuk dla dorosłych.

SOPOT

W majówkowym rankingu atrakcji jak co roku króluje jednak Sopot. Od piątku do niedzieli tradycyjnie odbywać się tu będzie „Sopocka Majówka”. Obfity program wydarzenia rozpoczynają warsztaty teatralne i modelarskie w Kawiarni Artystycznej Młody Byron w Dworku Sierakowskich. Będzie można pomalować torby i koszulki, wspólne z innymi pisać „niekończącą się historię”, czy wziąć udział w rodzinnym turnieju piłki koszykowej. Kto interesuje się historią, będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę dzięki specjalnej ofercie Majówki na Grodzisku, gdzie można będzie zwiedzić Osadę z Epoki Kamienia. W samo południe z Placu Konstytucji wyruszy wyjątkowa Parada Zwierząt „Król Lew i jego drużyna”. Artyści Teatru Sfinks oraz właściciele zwierzaków wraz ze swoimi podopiecznymi przejdą sopockim Monciakiem. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka datków dla sopockiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt oraz aukcja ich podopiecznych. Na zakończenie na scenie ustawionej na Placu Przyjaciół Sopotu wystąpi zespół Asia i Koty. Zwieńczeniem całości będzie wernisaż wystawy „Motywy Zwierzęce” w Klubie Dwie Zmiany. Na Placu Przyjaciół Sopotu ponownie zabrzmi w tym dniu muzyka za sprawą zespołów Rogulus x Szwelas und Gos oraz MARIA KA. Wieczorne godziny będzie można spędzić w Teatrze na Plaży oglądając Rewię „Jutro będzie lepiej”, spektakl muzyczny z piosenkami z lat 20-tych i 30-tych lub w Klubie Atelier na imprezie „GRAMOFONOMANKA”.

Drugiego dnia organizatorzy przewidzieli Targ Śniadaniowy, a także projekt „Zdrowy styl życia, sposobem na szczęście”. Zwolennicy sportu będą mogli wziąć udział w imprezie PKO Sopot Półmaratonbiegu centralnymi ulicami Sopotu albo w turniejach siatkówki plażowej na plaży oraz piłki nożnej na Błoniach. W ramach wspólnego piknikowania na Sopockich Błoniach 10572215_642181619215685_5134069612323923170_obędzie można wziąć udział również w aktywnych zajęciach na świeżym powietrzu: crossfit, tai chi i zumba. Muzyczny akcent podczas pikniku zapewnią zespoły Band_A i SopotAllStars. Najmłodszym i ich rodzicom organizatorzy polecają „Pchłę Szachrajkę w Sopocie”, kabaretowo-edukacyjne przedstawienie teatralne na podstawie utworu Jana Brzechwy. Inne propozycje rodzinnego spędzenia czasu to warsztaty z budowania latawców, konkurs na budowę zamków z piasku i turniej gier rodzinnych, które odbędą się na plaży przy Zatoce Sztuki. Święto Narodowe Trzeciego Maja uświetni Piknik Militarny na Placu Przyjaciół Sopotu. Miłośników kina organizatorzy zapraszają w tym dniu na Wniebowzięty Sopot”, filmowy spacer po Sopocie, a zainteresowanych artystyczną historią miasta na „Sopocki Montparnasse” – wędrówkę szlakiem kultury i sztuki.

Majówka w Sopocie to także „Molo Fest” – impreza odbywająca się od piątku do niedzieli, od 11 do 18 przy Placu Zdrojowym przy Molo. Będzie możliwość zrobienia zakupów w strefie prezentowanej przez wystawców różnych dziedzin, sprawdzenia swojej kondycji podczas zajęć ruchowych i aktywności umysłowej w strefie gier.

Wszystkim klubowiczom polecamy także imprezę pt. „Majówka faszyn from raszyn”, która odbędzie się w sopockiej Mewie Towarzyskiej. Liczą się wyjątkowe stroje, a pierwszeństwo mają osoby przebrane (bilet wstępu: 10 złotych, dla nieprzebranych: 15 złotych). Wstęp od 21 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + siedemnaście =