Neptunalia na Uniwersytecie Gdańskim!

neptunaliaWraz z końcem maja kończą się też festiwale studenckie w Trójmieście. Ale nie martwcie się, najlepsze zostało na koniec! Wisienką na torcie wszystkich ostatnich weekendowych imprez będą Neptunalia na Uniwersytecie Gdańskim. W czasie dwóch dni zagrają dla was kultowe zespoły polskiej sceny muzycznej.

 

Dzień I – 30 maja

Bednarek, czyli po prostu Kamil Bednarek jest polskim wokalistą reggae, kompozytorem, instrumentalistą jak i autorem tekstów. W roku 2008 założył zespół Star Guard Muffin. Jednak dopiero dzięki udziałowi w znanym talent show w 2010 roku, jego kariera nabrała rozpędu. Zasłynął coverami znanych utworów takich jak Dni, których nie znamy i Tears in heaven. Krótko po tym wydał swój debiutancki krążek „Szanuj”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez publiczność, głównie dzięki utworom 1 2 w górę ręce, Dancehall Queen czy Anioły. Następnie powstała kolejna płyta prosto z Jamajki. Została nagrana przy współpracy z tamtejszymi muzykami jak i członkami kapeli Shaggy’ego. Album jest esencją tamtejszego klimatu na co dowodem są kawałki Jamaica Trip oraz Roots Man soul. Nagrania dotarły aż do 3. miejsca listy OLiS (Oficjalna Lista Sprzedaży – przyp. red.). Kamil wziął udział również w znanym programie Bitwa na głosy, w którym wraz z zespołem zdobył 1. miejsce. Wygraną przeznaczył na cele charytatywne. Obecnie kontynuuje działalność artystyczną bez zespołu Star Guard Muffin i na bieżąco tworzy z nową formacją coraz lepsze utwory takie jak Cisza  czy Chodź ucieknijmy.

KULT to zespół grający alternatywny rock, którego założycielami są wokalista Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Ich kariera rozpoczęła się po odejściu z punkrockowej kapeli Poland w roku 1982. Debiutancka płyta, Kult poruszała tematy religijne: Krew Boga czy Religia Wielkiego Babilonu oraz tematy miłosne jak w Do Ani. W 1993 roku nagrana została płyta Tata Kazika – pierwszy z dwóch utworów poświęconych twórczości ojca Kazika – Stanisława i to na niej znalazły się kultowe utwory: Baranek i Kurwy wędrowniczki. Płyta osiągnęła status złotej płyty. Rok później zespół wydał kolejny udany krążek, Muj wydafca, który był wzbogacony o covery Pasażer (Passenger Iggyego Poppa) oraz Dziewczyna o perłowych włosach (Gyöngyhajú lány Omegi). Tytuł jak i okładka odnosiły się do poprzednich doświadczeń Kazika, popularnością cieszyła się również ballada Lewe lewe loff z tekstem w formie listu.

Kolejna złota płyta to rok 1998 i album pt. Ostatecznego krachu systemu korporacji (tytuł Kazik zaczerpnął z wypowiedzi lidera Dead Kennedy’s Jello Biafry), niestety trzy tygodnie przed premierą zmarł nagle Szymańczak (perkusista od roku 1991) – płyta została zadedykowana jego pamięci. Ostatni czternasty z kolei album z roku 2013 Prosto osiągnął status platynowej płyty i tu pojawia się utwór do filmu Układ warszawski o tym samym tytule.


Dzień II – 31 maja

imprezyFarben Lehre

Zespół powstał we wrześniu 1986 roku z inicjatywy Wojtka Wojdy i Marka Knapa. Jak sami o sobie piszą – Zamknęli się w garażu i postanowili śpiewać prawdziwe piosenki. Po raz pierwszy w swoim życiu poczuli się szczęśliwi i niezależni. W ten oto sposób powstał zespół grający punk rockowa muzykę z domieszką reggae i rocka. Dopiero po pięciu latach koncertowania i grania po całej Polsce wydali swoją debiutancką płytę, Bez pokoryRok 1996 po dziesięciu latach na scenie był bardzo obfitym dla zespołu okresem. Powstała Zdrada (prowokacyjny tytuł płyty odzwierciedlał również jej klimat). Kolejny album uznawany za najbardziej pozytywny to Pozytywka Piosenka tytułowa, Pankregeparty oraz Magia są bardzo energetyczne, pozytywne i przyjemne. Od lat muzycy z Płocka zarażają energią na koncertach granych w całej Polsce i jako zespół są głównym wykonawcą koncertowej reggae trasy Punky Reggae Live

T.love to Wychowanie, Warszawa, King, Potrzebuję wczoraj, Kosmos, Chłopaki nie płaczą, Stokrotka, Ajrisz, Gnijący świat”. Te tytuły to tylko garść nieśmiertelnych utworów zespołu. Zimą ’82 Zygmunt Staczczyk (Muniek) wraz z trzema kolegami zadebiutował podczas koncertu w IV liceum ogólnokształcącym w Częstochowie. Od tego momentu rozpoczęła się historia zespołu, która trwa do dziś. Zespół wykonuje alternatywną muzykę rockową. Początki nie były łatwe. Pomimo udanego występu w Jarocinie ’84 zespół zawiesił swoją działalność z powodu wyjazdu wokalisty. Po powrocie Muńka z Wielkiej Brytanii zespół został reaktywowany, ale z zupełnie nowym składem. Dziś tworzą go Maciej Majchrzak i Jan Pęczak (gitara), Paweł Nazimek (gitara basowa), Sidney Polak (perkusja), Michał Marecki (instrumenty klawiszowe) i Tom Pierzchalski (saksofon).

Koncerty zaczynają się o godzinie 18.00, na oliwskim Kampusie UG, obok Biblioteki Głównej. Wstęp wolny. Przed koncertami głównymi w piątek i sobotę wystąpi Laureat przeglądu DokRock. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące, informacje szczegółowe na plakacie. Widzimy się na Neptunaliach!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + trzynaście =