Staż czyni mistrza

praktyki-i-stazeW dzisiejszych czasach wyższe wykształcenie nie chroni przed bezrobociem. Na rynku pracy najbardziej liczy się doświadczenie. Doskonałym sposobem na zdobycie umiejętności zawodowych są staże i praktyki. Gdzie szukać ofert, jak napisać dobre CV i jak po stażu zostać w firmie na stałe?

Gdzie szukać?

Każdy student ma wyznaczoną ilość godzin na odbycie praktyk zawodowych. Należy jak najlepiej wykorzystać ten czas, ponieważ ma on nas oswoić z naszymi przyszłymi obowiązkami.

W poszukiwaniu dobrej posady pomocne są Biura Kariery, dostępne dla studentów na każdej uczelni. Można tam znaleźć ciekawe oferty staży, praktyk czy wolontariatu. Warto uczestniczyć w organizowanych przez uczelnie Targach Pracy. Bardzo często podczas ich trwania odbywają się szkolenia, na których możemy uzyskać wiele przydatnych informacji odnośnie rekrutacji czy działania danego przedsiębiorstwa.

Powinniśmy również na bieżąco monitorować oferty, które są nadsyłane do urzędów pracy. Jest wiele dostępnych dla studentów instytucji, które przyjmują na bezpłatne praktyki. W poszukiwaniach interesujących pracodawców przydatny jest również Internet.

Co roku miasto Gdańsk organizuje program wakacyjnych staży. Zgłoszenia trwają od połowy kwietnia do połowy maja. Wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie http://wakacyjnystaz.gdansk.gda.pl.

targipracy

Jak dostać się na dobry staż?

Dostanie się na dobry staż jest równie trudne jak znalezienie pracy. Na początek musimy przygotować listę interesujących nas firm i sprawdzić, czy aktualnie trwa nabór na praktykantów.

Korporacje zapisy na letnie staże zaczynają już w marcu. Rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach jak przy ubieganiu się o stałą posadę. Wymaga przesłania CV i listu motywacyjnego, do których mile widziane jest dołączenie swojego zdjęcia. Niektórzy pracodawcy zapraszają kandydata na rozmowę kwalifikacyjną lub wyłaniają stażystę przez organizacje studenckie.

Starajmy się stworzyć CV, które będzie prezentować potencjalnemu szefowi, że mamy umiejętności, których od nas będzie wymagał na stażu. Czasami może to oznaczać stworzenie kilku szablonów CV, zależnie od tego, gdzie będziemy je rozsyłać. Inspiracje można znaleźć chociażby na fanpage’u „101 genialnych CV, które musisz zobaczyć”, a w wykonaniu pięknej „cefałki” pomoże strona https://interviewme.pl. Warto zadbać o to, by nasza aplikacja nie wyglądała sztampowo, bo pracodawcy otrzymują dużo zgłoszeń i mają niewiele czasu na zapoznanie się ze wszystkimi. Szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy tylko jedną.

Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej należy zdobyć jak najwięcej informacji na temat przedsiębiorstwa, bo może paść pytanie na temat branży lub firmy. Poza tym pokażemy w ten sposób nasz profesjonalizm.

Warto również pamiętać o schludnym wyglądzie i nie spóźnieniu się. W praktyce oznacza to, że warto założyć garnitur (panowie) lub marynarkę oraz spódnicę (panie), a w siedzibie firmy trzeba pojawić się 15 minut przed rozmową i zgłosić w sekretariacie, że przybyliśmy.

Great bargainDlaczego warto?

Pracodawcy organizują staże, ponieważ już na tym etapie wyłaniają swoich przyszłych pracowników. Praktyki są metodą sprawdzenia młodego pracownika pod kątem jego umiejętności i przydatności dla firmy. Staż to wyzwanie, które ma nas przygotować do późniejszej pracy zawodowej. Student rzadko może liczyć na duże wynagrodzenie czy stałe zatrudnienie. Najważniejsze jest jednak to, że podczas praktyk zdobywamy doświadczenie. Potrzebne nie tylko w pracy, ale i przy jej dalszym poszukiwaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *