Otwarcie dachu Teatru Szekspirowskiego

szekspirWaży 90 ton, otwiera się w ciągu czterech minut i jest jedyną na świecie tego typu podnoszoną konstrukcją. Mowa o dachu powstającego gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W środę, 23 kwietnia odbędzie się pierwsze pokazowe otwarcie jego sklepienia. Konstrukcja ta pozwoli grać spektakle pod gołym niebem. Pretekstem uroczystości jest 450. rocznica urodzin Williama Szekspira.

Genialny dramaturg mógłby być dumny z takiego prezentu. Teatr rodem z epoki elżbietańskiej coraz bardziej zbliża się do otwarcia swoich drzwi dla publiczności. I z pewnością, stanie się miejscem wyjątkowym na skalę europejską. Jesteście ciekawi, co skrywa wnętrze tego wielkiego gmachu? Nie może więc was tam zabraknąć środowego wieczoru. Warto, bo jak powiedział dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon, wydarzenie to ma być nawiązaniem do alegorycznych, renesansowych przedstawień miejskich.

W tym artystycznym happeningu udział weźmie strongman Mariusz Pudzianowski, który spróbuje otworzyć sklepienie budynku, ciągnąc 50-cio metrową linę. Mięśnie najsilniejszego mężczyzny na świecie mogą jednak okazać się za słabe i w takim wypadku Pudzianowskiemu pomoże zastęp kilkudziesięciu tancerzy i aktorów ubranych w stroje z różnych epok. Koniec końców, wspólnym wysiłkiem otworzą dach.

Jak zapewniają organizatorzy, „bryła teatru ożyje i symbolicznie otworzy się – na świat, na sztukę, na wszystkich widzów. Wydobyty z wieczornej scenerii grą świateł i projekcji budynek rozbłyśnie, a okalający go mur opanują akrobaci, tancerze i aktorzy. Przestrzeń wypełni się muzyką, a zbudzone ze snu Tradycja i Sztuka sprawią, że narodzi się nowy teatr”.

W happeningu wystąpią: Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art, aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Za artystyczną formę widowiska, które potrwa niespełna godzinę, odpowiadać będą m.in.: Wojciech Misiuro (choreografia), Zofia de Ines (scenografia), Justyna Łagowska (światła) i Olo Walicki (muzyka).

Widowisko rozpocznie się o godzinie 21.30 i będzie miało miejsce w scenerii Teatru Szekspirowskiego przy ulicy Bogusławskiego w Gdańsku, która na czas wydarzenia zostanie wyłączona z ruchu. Wejścia dla widzów umieszczone będą od strony ul. Bogusławskiego oraz ul. Zbytki.

UWAGA!

Wejść można na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które można nabyć w:

Gdańsk:

Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Targ Rakowy 5/6)

Biblioteka Manhattan (Aleja Grunwaldzka 82)

Instytut Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40)

Palarnia Kawy (ul. Tkacka 7/8)

Cafe Absinthe (ul. Św. Ducha 2)

Sopot:

Klub Atelier (Al. Mamuszki 2)

Młody Byron (Dworek Sierakowskich, Józefa Czyżewskiego 12)

Gdynia:

Śródmieście (ul. Mściwoja 9)

Polecamy!

 

Współpraca: Urszula Korąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =