Dariusz Gzyra z wykładem na Akademii Sztuk Pięknych

Fot. Diego San, Źródło: https://unsplash.com/photos/pink-pig-on-brown-wooden-cage-tlJ_5jVHMF4

W piątek 22 marca Dariusz Gzyra wystąpi na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z wykładem ,,Sztuka rozpamiętywania. Twórcze strategie upamiętniania pozaludzkich ofiar”. Wydarzenie odbędzie się w baszcie w Wielkiej Zbrojowni, na ul. Targ Węglowy 6 o godz. 12.

— Wykład poświęcony jest czasochłonności, emocjom i wątpliwościom procesu twórczego, poświęconego na rozpamiętywanie, kontemplację i żałobę po zwierzęcych ofiarach — zapowiada Dariusz Gzyra.
Podczas spotkania Gzyra zaprezentuje i omówi takie prace, jak stworzone z kości zwierząt Bone-Stones: Relics of Our Wreckage (2020) autorstwa Linnei Ryshke oraz Istoty ludzkie i nieludzkie (2022) autorstwa Karoliny Wajdy, a także wyjątkowy namalowany ustami obraz Chicken Truck (2007).  Jego twórczyni, Sunaury Taylor, to amerykańska niepełnosprawna artystka i aktywistka, eksplorująca intersekcjonalne przestrzenie na przecięciu dyskryminacji osób z niepełnosprawnością oraz opresji i krzywd, jakie zadawane są zwierzętom pozaludzkim.
Pokazana i poddana refleksji zostanie również twórczość polskich artystek działających w nurcie ekofeminizmu, Michaliny W. Klasik oraz Elwiry Sztetner. W ramach wydarzenia odbędzie się także performatywne czytanie poezji Konrada Góry.
Dariusz Gzyra to filozof, aktywista, podcaster, wykładowca i publicysta. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, a także filozoficznych studiów doktoranckich na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Jest twórcą podcastu Ważne Nieważne, a także autorem książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), wielu artykułów publicystycznych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim antropozoologię, czyli dyscyplinę akademicką badającą relacje między ludźmi a zwierzętami pozaludzkimi. Jest przy tym jednym z koryfeuszy tego obszaru badań w Polsce. Współtworzy również kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Redaguje dział ,,etyka praw zwierząt” w czasopiśmie naukowym Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies. Członek wielu ciał, m.in. Polskiego Towarzystwa Etycznego i Rady Eksperckiej Green REV Institute. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 7 =