Granerud znów najlepszy, Polacy bez błysku

Halvor Egner Granerud ponownie wygrał konkurs lotów narciarskich na skoczni Kulm. To dla Norwega dziesiąte zawody Pucharu Świata z rzędu zakończone na podium. Reprezentanci Polski, mimo że z punktami, to bez większej rewelacji.

Warunki wietrzne na skoczni w Bad Mitterndorf były dosyć stabilne, co umożliwiło sprawne przeprowadzenie konkursu. Zmagania stały na wysokim poziomie i w porównaniu z piątkową czy sobotnią rywalizacją niezwykle rzadko mogliśmy oglądać loty o odległości krótszej niż 200 metrów.

W pierwszej serii najlepiej zaprezentowali się kolejno Halvor Egner Granerud, Stefan Kraft i Timi Zajc. Słoweniec świetnie zrealizował manewr taktyczny trenera Roberta Hrgoty, który nakazał mu skakać z niższej belki od swoich rywali.

Różnica punktowa między pierwszym a trzecim zawodnikiem wynosiła 1,8 punktu. Wszyscy trzej zbudowali ponad dziesięciopunktową przewagę nad czwartym Andreasem Wellingerem, zatem wiele wskazywało na to, że nikt więcej nie zaatakuje miejsca na podium.

I tak też się stało, bo miejsca w pierwszej trójce nikt nie oddał po drugiej serii. Granerud wygrał konkurs, zwiększając swoją przewagę nad Dawidem Kubackim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata do 112 punktów. Timi Zajc zajął ostatecznie drugą pozycję, a na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft.

W rywalizacji wzięło udział czterech polskich skoczków. Wszyscy Biało-Czerwoni zakończyli konkurs z punktami. Najlepszym z podopiecznych Thomasa Thurnbichlera był Piotr Żyła (6. miejsce), który jako jedyny uplasował się w pierwszej dziesiątce zawodów. Pozostali to Dawid Kubacki (17. miejsce), Kamil Stoch (19. miejsce) i Aleksander Zniszczoł (20. miejsce).

Warto wyróżnić występ reprezentanta Ukrainy Jewhena Marusiaka, który w kwalifikacjach ustanowił swój rekord życiowy, skacząc 210 metrów. W konkursie potwierdził swoją dobrą dyspozycję, powtórzył wcześniej osiągnięty rezultat. W drugiej serii wylądował na 200 metrze, co dało mu ostatecznie 26. lokatę. Są to nie tylko debiutanckie punkty w karierze Ukraińca, ale także pierwsze dla reprezentacji Ukrainy od występu Witalija Szumbarecia na skoczni w Klingenthal 3 lutego 2010 roku.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 3-5 lutego w Willingen. W piątek odbędzie się rywalizacja drużyn mieszanych, natomiast w sobotę i niedzielę rozegrane zostaną konkursy indywidualne.