Śpiew i taniec na ekranie! Przegląd klasycznych musicali
4 min readŁączą w jedno kilka gatunków muzycznych, rozmaite formy taneczne oraz niesamowitą scenografię i stroje. Z takimi podpowiedziami łatwo zgadnąć, że chodzi o musicale, a konkretniej o ich filmowe wersje, które do dziś zachwycają. Przedstawiamy przegląd musicali-klasyków, które na stałe wpisały się do historii kina.
Dźwiękowa rewolucja
Pod koniec lat dwudziestych, w Hollywood następuje przełom. Wytwórnie filmowe przechodzą na produkcje dźwiękowe. Zagrożone są przede wszystkim gwiazdy romansów, czyli Don Lockwood i jego partnerka Liny Lamont, której głos jest daleki od ideału. Rozwiązaniem tej niezręcznej sytuacji jest dubbing aktorki. Zajmuje się tym początkująca aktorka Kathy Selden, która zachwyciła Dona, a on ją.
„Deszczowa piosenka”, bo to niej mowa, to żywiołowy i błyskotliwy musical. Historia odejścia od kina niemego, rujnująca kariery wielu aktorom, jest przedstawiona w sposób dowcipny i ironiczny. Reżyser i odgrywający główną rolę Gene Kelly wykonał niesamowitą robotę. To on chciał, by taniec i piosenki były perfekcyjnie zgrane z akcją filmu. Trzeba też wspomnieć, że tytułowa „deszczowa piosenka” jest najsławniejszą piosenką w historii musicali i to dzięki wersji Kelly’ego.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „Singin’ in the Rain”, „Good Morning”, „Make 'Em Laugh”.
Szekspirowska wariacja
Pierwsze przeniesienie tragedii Szekspira „Romeo i Julia” w realia amerykańskie, to niezaprzeczalne „West Side Story”. Akcja rozgrywa się na zachód od Manhattanu (pełniącego rolę Werony), gdzie rywalizują dwa gangi – Jetsi (Amerykanie) i Sharki (Portorykańczycy). Przy takiej otoczce nie trudno o katastrofę, w szczególności gdy Maria (Natalie Wood), siostra przywódcy Sharków, i Tony (Richard Beymer) z Jetsów, zakochują się w sobie. Wieść o ich romansie rozpoczyna falę nieszczęśliwych zdarzeń.
O sukcesie przedsięwzięcia zdecydowała głównie (jak na tamte czasy) nowatorska choreografia. Mimo że obecnie ten musical jest uważany za ckliwy, to właśnie sceny baletowe nadal zachwycają.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „Tonight”, „America”, „Maria”.
Niecodzienny eksperyment
Często mówi się, że granica między nienawiścią a miłością jest bardzo cienka. Te słowa potwierdza musical „My Fair Lady”. Główni bohaterowie Henry Higgins, stary i zrzędliwy kawaler oraz Eliza Dolittle, prosta dziewczyna z ludu, nie pałają do siebie sympatią. To stopniowo zmienia się w czasie eksperymentu Higginsa, który ma na celu zrobienie z Elizy prawdziwej damy.
W latach sześćdziesiątych XX wieku musical ten stał się wydarzeniem artystycznym. Stało się tak dzięki scenografii i kostiumom oraz niezrównanej grze aktorskiej Rexa Harrisona i Audrey Hepburn.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „I Could Have Dances All Night”, „Loverly”, „I’ve Grown Accustomed to Her Face”.
Barbra
Funny Brice to młoda dziewczyna, która marzy o wspaniałej karierze. W jej przypadku może to być trudne, ponieważ zamieszkuje żydowskie slumsy. Jednak po licznych przesłuchaniach w końcu debiutuje. Nie długo po tym, spotyka Nicka Arnsteina. Zakochują się w sobie i biorą ślub. Z czasem jednak oddalają się od siebie. Mężczyzna więcej czasu poświęca na podróże, a Funny na teatr.
„Funny Girl” to przede wszystkim niesamowita rola Barbry Streisand. Nie tylko pod względem muzycznym. Jej styl i kreacja bohaterki są powalające do tego stopnia, że wiele lat później nadal można spotkać odniesienia do tego musicalu. Chodzi o serial „Glee”, w którym główna bohaterka, Rachel Berry, (Lea Michele) stawia sobie za wzór właśnie Barbre Streisand.
Najsłynniejsze piosenki z musicalu: „Don’t Rain on My Parade”, „My Man”, „Funny Girl”.
Tradycja!
Wcześniej opisane musicale dotyczyły Ameryki, natomiast ten przenosi do Anatewki, małego miasteczka na terenie Rosji. Akcja „Skrzypka na dachu” rozgrywa się w 1905 roku. W jednej wsi obok siebie żyją Rosjanie i Żydzi, którzy nie pałają do siebie miłością, ale wystarczającą życzliwością, by móc się dogadać. Mieszka tu również Tewje (Chaim Topol) z rodziną, dla których jest to największy czas na zmiany. Tewje bardzo trzyma się tradycji, tak jak i cała okoliczna społeczność. Jednak jego córki proszą o coś, co do tej pory było niedopuszczalne. Chcą zrezygnować z pomocy swatki i same wybrać mężów, aby wyjść za mąż z miłości.
Tak rozpoczyna się musical, który pokazuje i tłumaczy kulturę żydowską. Objaśnia dlaczego w życiu Żydów tak ważna jest tradycja. Szczegółowo i pięknie jest też przedstawiony szabat i ślub żydowski.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „If I Were a Rich Man”, „Do You Love Me”, „Sunrise, Sunset”.