Śpiew i taniec na ekranie! Przegląd klasycznych musicali

deszczowa piosenka Łączą w jedno kilka gatunków muzycznych, rozmaite formy taneczne oraz niesamowitą scenografię i stroje. Z takimi podpowiedziami łatwo zgadnąć, że chodzi o musicale, a konkretniej o ich filmowe wersje, które do dziś zachwycają. Przedstawiamy przegląd musicali-klasyków, które na stałe wpisały się do historii kina.

Dźwiękowa rewolucja

Pod koniec lat dwudziestych, w Hollywood następuje przełom. Wytwórnie filmowe przechodzą na produkcje dźwiękowe. Zagrożone są przede wszystkim gwiazdy romansów, czyli Don Lockwood i jego partnerka Liny Lamont, której głos jest daleki od ideału. Rozwiązaniem tej niezręcznej sytuacji jest dubbing aktorki. Zajmuje się tym początkująca aktorka Kathy Selden, która zachwyciła Dona, a on ją.

„Deszczowa piosenka”, bo to niej mowa, to żywiołowy i błyskotliwy musical. Historia odejścia od kina niemego, rujnująca kariery wielu aktorom, jest przedstawiona w sposób dowcipny i ironiczny. Reżyser i odgrywający główną rolę Gene Kelly wykonał niesamowitą robotę. To on chciał, by taniec i piosenki były perfekcyjnie zgrane z akcją filmu. Trzeba też wspomnieć, że tytułowa „deszczowa piosenka” jest najsławniejszą piosenką w historii musicali i to dzięki wersji Kelly’ego.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „Singin’ in the Rain”, „Good Morning”, „Make ‘Em Laugh”.

west side story

Szekspirowska wariacja

Pierwsze przeniesienie tragedii Szekspira „Romeo i Julia” w realia amerykańskie, to niezaprzeczalne „West Side Story”. Akcja rozgrywa się na zachód od Manhattanu (pełniącego rolę Werony), gdzie rywalizują dwa gangi – Jetsi (Amerykanie) i Sharki (Portorykańczycy). Przy takiej otoczce nie trudno o katastrofę, w szczególności gdy Maria (Natalie Wood), siostra przywódcy Sharków, i Tony (Richard Beymer) z Jetsów, zakochują się w sobie. Wieść o ich romansie rozpoczyna falę nieszczęśliwych zdarzeń.

O sukcesie przedsięwzięcia zdecydowała głównie (jak na tamte czasy) nowatorska choreografia. Mimo że obecnie ten musical jest uważany za ckliwy, to właśnie sceny baletowe nadal zachwycają.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „Tonight”, „America”, „Maria”.

My-Fair-Lady

Niecodzienny eksperyment

Często mówi się, że granica między nienawiścią a miłością jest bardzo cienka. Te słowa potwierdza musical „My Fair Lady”. Główni bohaterowie Henry Higgins, stary i zrzędliwy kawaler oraz Eliza Dolittle, prosta dziewczyna z ludu, nie pałają do siebie sympatią. To stopniowo zmienia się w czasie eksperymentu Higginsa, który ma na celu zrobienie z Elizy prawdziwej damy.
W latach sześćdziesiątych XX wieku musical ten stał się wydarzeniem artystycznym. Stało się tak dzięki scenografii i kostiumom oraz niezrównanej grze aktorskiej Rexa Harrisona i Audrey Hepburn.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „I Could Have Dances All Night”, „Loverly”, „I’ve Grown Accustomed to Her Face”.

funny girl1

Barbra

Funny Brice to młoda dziewczyna, która marzy o wspaniałej karierze. W jej przypadku może to być trudne, ponieważ zamieszkuje żydowskie slumsy. Jednak po licznych przesłuchaniach w końcu debiutuje. Nie długo po tym, spotyka Nicka Arnsteina. Zakochują się w sobie i biorą ślub. Z czasem jednak oddalają się od siebie. Mężczyzna więcej czasu poświęca na podróże, a Funny na teatr.

„Funny Girl” to przede wszystkim niesamowita rola Barbry Streisand. Nie tylko pod względem muzycznym. Jej styl i kreacja bohaterki są powalające do tego stopnia, że wiele lat później nadal można spotkać odniesienia do tego musicalu. Chodzi o serial „Glee”, w którym główna bohaterka, Rachel Berry, (Lea Michele) stawia sobie za wzór właśnie Barbre Streisand.
Najsłynniejsze piosenki z musicalu: „Don’t Rain on My Parade”, „My Man”, „Funny Girl”.

skrzypek na dachu

Tradycja!

Wcześniej opisane musicale dotyczyły Ameryki, natomiast ten przenosi do Anatewki, małego miasteczka na terenie Rosji. Akcja „Skrzypka na dachu” rozgrywa się w 1905 roku. W jednej wsi obok siebie żyją Rosjanie i Żydzi, którzy nie pałają do siebie miłością, ale wystarczającą życzliwością, by móc się dogadać. Mieszka tu również Tewje (Chaim Topol) z rodziną, dla których jest to największy czas na zmiany. Tewje bardzo trzyma się tradycji, tak jak i cała okoliczna społeczność. Jednak jego córki proszą o coś, co do tej pory było niedopuszczalne. Chcą zrezygnować z pomocy swatki i same wybrać mężów, aby wyjść za mąż z miłości.
Tak rozpoczyna się musical, który pokazuje i tłumaczy kulturę żydowską. Objaśnia dlaczego w życiu Żydów tak ważna jest tradycja. Szczegółowo i pięknie jest też przedstawiony szabat i ślub żydowski.
Najsławniejsze piosenki z musicalu: „If I Were a Rich Man”, „Do You Love Me”, „Sunrise, Sunset”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *