Szachy: Sergey Karjakin wykluczony z Turnieju Kandydatów!

Źródło: fide.com

Sergey Karjakin został zawieszony przez FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) na okres 6 miesięcy za jawne popieranie agresji Rosji na Ukrainę. W rezultacie opuści najważniejszy turniej szachowy — Turniej Kandydatów, który uprawnia do gry o mecz o mistrzostwo świata!

Karjakin jawnie wspiera swoją nową ojczyznę w zasadzie od początku wojny. Aktywnie udziela się na Twitterze, gdzie sieje propagandę i dezinformację. Do tego skierował list otwarty do Władimira Putina, zachęcając go do dalszych działań. Dlaczego nową ojczyznę? Szachista urodził się w Symferopolu, czyli na Ukrainie (!). Rosję reprezentuję dopiero od 2009 roku.

32-latek słynie od lat z proputinowskich poglądów. W 2014 roku publicznie poparł aneksję Krymu przez Rosję, umieszczając w sieci zdjęcie, na którym ma koszulkę z Putinem i podpisem: Naszych nie zostawiamy.

FIDE wtedy nie ukarało zawodnika. Jednak dzisiaj zdecydowało się zabrać głos dopiero po miesiącu od rozpoczęcia wojny, co wydaje się mocno zastanawiające. Wygląda na to, że federacja ugięła się pod krytycznymi głosami społeczności szachowej nawołującej do wykluczenia Karjakina. Zawieszenie będzie obowiązywało do 21 września br.

Inni zawodnicy z Rosji nie poparli wojny, co pokazuje że Karjakin nie został zmuszony  siłą przez władzę do napisania swoich wiadomości, jak niektórzy sądzili. Swoje zdanie na temat wojny wyraził na Twitterze inny rosyjski arcymistrz — Jan Niepomniaszczij, arcymistrz z Briańska, nieopodal granicy z Białorusią i Ukrainą. W swojej wiadomości napisał o tym, że historia widziała już wiele czarnych czwartków, ale ten jest najgorszy (wojna wybuchła w czwartek). Na końcu wiadomości umieścił popularny hashtag #niedlawojny.

Swoimi komentarzami Karjakin w zasadzie zakończył już swoją karierę szachisty. Zaproszenie na turnieje poza egidą światowej federacji będzie już traktowane jako spore faux paus, a na grę w turniejach FIDE nie ma już co liczyć. O co mu więc chodzi? Być może Karjakin zostanie politykiem, gdyż szachiści w Rosji są traktowani jak celebryci. W tym kraju każdy gra w tę grę… Do tego stopnia, że w miastach można ujrzeć rozstawione szachownice w parkach, a przy nich sporo starszych, ale też młodych osób rozgrywających między sobą partie. Za czasów ZSRR szachy były traktowane propagandowo, wkładano w nie ogromne środki finansowe.

Źródło: Twitter.com/SergeyKaryakin

Karjakin to niesamowity talent szachowy. Nauczył się grać, kiedy miał 5 lat. W 2002 roku jako najmłodszy zawodnik w historii uzyskał tytuł arcymistrza (w wieku 12 lat!), a w 2016 roku był bliski wygrania mistrzostwa świata. Wygrał Turniej Kandydatów rozgrywany 2 lata wcześniej i stanął do rozgrywki przeciwko obrońcy tytułu. Jego przeciwnikiem był Magnus Carlsen. W pewnym momencie Karjakin objął nawet prowadzenie w meczu, ale ostatecznie to Norweg zwyciężył i obronił swój tytuł, który dzierży do dziś. Rok 2016 jest tym bardziej szczególny dla Rosjanina, że wygrał wtedy mistrzostwo świata w szachach szybkich. Było to jego największe osiągnięcie w karierze.

Turniej Kandydatów 2022 odbędzie się w Madrycie między 16 czerwca a 7 lipca. Do gry z Magnusem Carlsenem będzie pretendowało 8 zawodników, a wśród nich pierwszy raz w historii nasz rodak — Jan-Krzysztof Duda czy wspomniany wcześniej Niepomniaszczij, wicemistrz świata z zeszłego roku. A kto zastąpi Karjakina? Jeszcze nie wiadomo. Będzie to zawodnik z najwyższym rankingiem FIDE w maju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *