Startuje nowy sezon juniorskich serii. Formuła 2 i 3 rusza już w ten weekend

f2 format

fot. fiaformula2.com

Wraz ze startem nowego sezonu Formuły 1, powracają również serie juniorskie. W najbliższy weekend poza królową motorsportu na tor Bahrain International Circuit wyjadą również zawodnicy Formuły 2 oraz Formuły 3. Młodzi kierowcy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności, które w przyszłości mogą im pomóc w awansie do najwyższej klasy.

Obie serie w przerwie zimowej przeszły przez szereg zmian. Dotyczą one m.in. kalendarza, formatu weekendu czy też punktacji za poszczególne wyścigi. Tuż przed startem nowego sezonu sprawdzamy, co dokładnie uległo modyfikacji względem poprzedniego roku.

Formuła 2

Nowy kalendarz liczyć będzie 13 rund, począwszy od Bahrajnu w ten weekend, kończąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w listopadzie. Niezmiennie wszystkie weekendy wyścigowe pokrywają się z Formułą 1, jako iż F2 oraz F3 są formalnie seriami towarzyszącymi F1. Tory Autodromo Enzo e Dino Ferrari (Imola) i Circuit Zandvoort zadebiutują w tegorocznym kalendarzu tej serii. Przechodząc już do formatu weekendu wyścigowego, dla zwycięzcy kwalifikacji przysługiwać będą 2, a nie tak jak dotychczas 4 punkty do klasyfikacji generalnej. Ujednolicono kwestie wyścigów sprinterskich. W zeszłym sezonie w ciągu jednego weekendu odbywały się dwa, w tym będzie tylko jeden. Zmianie nie ulegnie nic w kwestii wyścigu głównego, który odbywać się będzie w niedzielny poranek. Ustawienie na starcie według piątkowych kwalifikacji, a punktować będzie czołowa dziesiątka, podobnie jak w F1. Do sobotniego wyścigu sprinterskiego zawodnicy ruszą z odwróconą czołową dziesiątką czasówki, a „oczka” zdobędzie najlepszych ośmiu zawodników. Na liście zgłoszeń do sezonu znajduje się 11 ekip, czyli 22 kierowców. Spośród całej stawki, aż dziesięciu to debiutanci, w tym m. in. mistrz serii F3 z zeszłego roku. Jednak ciekawym przypadkiem jest Cem Bolukbasi. Turek jeszcze cztery lata temu startował F1 Esports, czyli esportowej wersji rozgrywek Formuły 1. Od dwóch lat jednak ściga się profesjonalnie, zostając mistrzem Formuły Renault w 2020 i wicemistrzem europejskiej serii GT4 w 2021 roku. Teraz awansował do F2, startując w barwach Charouz Racing. Przed kibicami fascynujący sezon zaplecza królowej motorsportu. Kto za 8 miesięcy będzie mógł cieszyć się z mistrzowskiego tytułu? Kto z obecnej stawki dostanie angaż w F1? Bolidy na torze ujrzymy już w piątkowe przedpołudnie!

Formuła 3

Niemniej ważna jak Formuła 2 jest również Formuła 3. To już jest prawdziwa juniorska seria z krwi i kości. Wielu młodych adeptów ścigania stawiać tu będzie swoje pierwsze profesjonalne kroki. To również szansa na zwrócenie na siebie uwagi i ewentualny kontrakt w akademii jednego z zespołów F1. Wielki świat stoi otworem. Wróćmy jednak do tego, co nowe w kwestii regulacji w nadchodzącym sezonie. Kalendarz składać się będzie z 9 rund, początek w Bahrajnie, a finał we wrześniu w świątyni prędkości — Monzy. Kwestia kwalifikacji oraz wyścigu głównego jest taka sama jak w Formule 2. Tak więc za Pole Position zawodnik otrzyma dwa „oczka” na swoje konto, a wyniki kwalifikacji będą ustawieniem na starcie w niedzielę. Do wyścigu sprinterskiego zawodnicy ruszą z odwróconą czołową dwunastką z piątkowych kwalifikacji, a punkty otrzyma najlepsza dziesiątka. Lista startowa na sezon obejmuje 10 ekip. Pamiętać trzeba jednak, że w F3 każdy zespół może wystawić aż trzy bolidy. Stąd stawka obejmuje nawet 30 kierowców. W niej zdecydowanie najgłośniejszym nazwiskiem jest Arthur Leclerc — brat kierowcy F1 Charlesa Leclerca. Wśród zawodników mamy 17 debiutantów. Formuła 3 ponownie daje się poznać jako spory miks narodowościowy z racji tak szerokiej stawki. Kierowców tej serii po raz pierwszy w akcji obejrzymy w piątek rano.

Wyścigiem otwierającym sezon każdej z trzej serii — F1, F2 oraz F3 będzie Grand Prix Bahrajnu. Szczegółowy terminarz weekendu dostępny jest pod tym linkiem. Wszystkie sesje będą transmitowane na żywo w F1 TV Pro.  Wyścigi F2 i F3 będą również dostępne z polskim komentarzem na antenach Polsatu Sport Extra oraz Polsatu Sport News. Formuła 1 niezmiennie zagości w Eleven Sports 1.

 

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *