Podaruj zwierzakowi – nie podaruj zwierzaka

Helena Lopes. źródło: pexels.com

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, schroniska są oblegane przez osoby poszukujące wyjątkowego prezentu świątecznego. Pomimo wielu kampanii, artykułów i wypowiedzi specjalistów, którzy sprzeciwiają się takiemu postępowaniu, ludzie kontynuują ten nieetyczny zwyczaj. Dlaczego, pomimo dobrych chęci, podarowywanie pod choinkę zwierząt nie jest dobrym pomysłem?

Przyprowadzenie do domu psa, kota czy żółwia to moment magiczny dla wszystkich miłośników zwierząt. To rodzaj wspomnienia, które chcielibyśmy, aby nasi bliscy kojarzyli ze świętami, jako czas pełen miłości i wyjątkowych wrażeń. Niestety przez chęć zadowolenia drugiej osoby, zapominamy, że zwierzę to żywa istota, a nie zabawka. Tym samym, podjęcie decyzji o adopcji musi być dokładnie przemyślane i nie możemy traktować tego jak zakupów w sklepie z zabawkami. Osoby, które będą mieszkać ze zwierzęciem, powinny przejść badania, aby sprawdzić, czy ktoś nie posiada alergii na pupila. Poza tym trzeba uwzględnić, czy osoba obdarowywana będzie w stanie zapewnić mu pokarm, opiekę weterynaryjną, aktywność fizyczną, miejsce w domu lub mieszkaniu, a także odpowiednią ilość uwagi, której zwierzęta bardzo potrzebują od swoich właścicieli. Nie wszyscy biorą również pod uwagę, że malutkie szczeniaki z czasem staną się dużymi psami, które będą miały zdecydowanie większe potrzeby.

Przez ludzką impulsywność i nieprzemyślane decyzje w styczniu możemy zaobserwować zwiększoną liczbę zwierząt, które trafiają lub wracają do schroniska. Jest to scenariusz wbrew pozorom optymistyczny, gdyż wielu nieudanych właścicieli wyrzuca zwierzęta na ulicę, gdzie zwierzęta mają marne szanse na przetrwanie. Zwierzęta są odrzucane z wielu powodów, jednak najpoważniejszym zarzutem wobec ludzi jest krótkowzroczność, z jaką podejmują decyzje dotyczące żywej istoty.

W tym roku gdańskie schronisko „Promyk” ponownie postanowiło przeciwdziałać. Od 17 grudnia do 3 stycznia, władze instytucji zawiesiły adopcje. Ma to zapobiec nagłym adopcjom przedświątecznym. Osoby, które rozpoczęły proces adopcyjny przed 17 grudnia, będą mogły go kontynuować. Natomiast osoby szczerze zainteresowane adopcją również mogą odwiedzić schronisko w poszukiwaniu nowego członka rodziny. Okres z wyłączoną możliwości adopcji daje możliwość upewnienia się i przemyślenia swojej decyzji, która zapewni pupilowi nowy, kochający dom.

Jeżeli jesteście miłośnikami zwierząt, gorąco zachęcamy Was do pomocy materialnej naszym czworonożnym przyjaciołom. Aktualnie trwa 14. edycja akcji „Nakarm psa” na OLX, w której każdy nakarmiony pies lub kot otrzymuje 20 kg karmy do schroniska. Oprócz tego na Wydziale Nauk Społecznych, koło głównego wejścia, znajduje się pudło, do którego można przynosić pokarm i akcesoria dla zwierząt, które również zostaną przekazane do schroniska. Trzecią opcją jest stworzenie i doręczenie paczki samodzielnie. Być może to w trakcie tej wizyty odnajdziecie wśród czworonogów, swojego nowego przyjaciela!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + trzy =