Projekt „Tabula Rasa”, czyli jak poradzić sobie ze stereotypami?

Już w tym miesiącu rusza nowy projekt pod nazwą „Tabula Rasa”, który powstał z inicjatywy studentek Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ma on na celu łamanie krzywdzących założeń i pokazanie, że nie ma pytań, których należałoby bać się zadać. W rozmowach z gośćmi prowadzące poruszą kontrowersyjne tematy z zamiarem pokonania niewiedzy. Rozmowy, których będzie można posłuchać już niebawem, będą jak proces zapisywania czystej karty.

Niewiedza jest powodem do niechęci, strachu, a czasami także nienawiści. Inicjatorki chcą pokazać młodym (ale nie tylko!) osobom, że warto wychodzić poza swoją strefę komfortu i podejmować ryzyko, aby spełniać swoje marzenia. Głównym celem jest podejście do tematu z wolną głową, bez wcześniejszych przekonań, żeby jak najlepiej zrozumieć gościa reprezentującego daną grupę, środowisko czy pogląd na jakiś temat.

Goście projektu będą wywodzić się z różnych dziedzin i reprezentować grupę, której dotyczą dane stereotypy. Poza tym zaproszone zostaną także inspirujące osoby, które w bardzo młodym wieku podjęły ważne decyzje dotyczące ich życia. Ich udział pokaże, że czasem warto zaryzykować i „skoczyć na głęboką wodę”, ale przy okazji nie „stracić głowy” i mieć plan B.

Każdy miesiąc to inny motyw przewodni. Grudniowym hasłem jest „Usłyszycie nasz głos”. Już niedługo w Neptun TV ukaże się rozmowa z pierwszym gościem – „Młodą Zarazą”. Jest to nieformalna, apartyjna grupa młodych aktywistów. Organizują wydarzenia kulturalne, happeningi, strajki i marsze. Zaraz po tym odbędzie się wywiad z „Fundacją Widzialne”. Fundacją, której celem jest, aby każda kobieta miała poczucie podmiotowości i wpływu na rzeczywistość. Hasło, pod którym młode kobiety działają, udowadniając, że nikt, ani nic nie pozostaje im obojętne, to: „Zmiana jest kobietą”. Dobór bohaterów tego tygodnia nie jest przypadkowy. W rozmowach z nimi prowadzące projektu zderzą ze sobą dwie tezy: „Młodzi ludzie wypowiadają się na tematy, o których nie mają pojęcia” oraz „Młodzi ludzie w ogóle nie interesują się współczesnym światem”. O tym, jaka jest prawda, przekonajcie się sami i posłuchajcie podcast na Spotify Radia MORS z inspirującymi bohaterami nowego projektu studenckiego „Tabula rasa”.

Rozmowy z gośćmi udostępniane będą w Radiu MORS, Neptun TV, a zapowiedzi wszelkich rozmów publikowane będą na stronie CDN. Projekt ma również swojego Instagrama: @projekt.tabula.rasa. Dostępne tam będą najświeższe informacje związane z całą inicjatywą. Twórcami projektu są: Zuzanna Dzwilewska, Kaliksta Bucholc, Wiktoria Kowalik, Paulina Kubsik oraz Zuzanna Biczkowska

Na najbliższą rozmowę zapraszamy już niedługo! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *