Car of the Year Polska 2022 – które z aut zwyciężyło tegoroczną edycję?

fot. https://www.caroftheyear.pl/

Za nami trzecia już edycja tego prestiżowego konkursu, jakim jest Car of the Year Polska. 1 grudnia, w środę, został wyłoniony zwycięzca, spośród 37 aut wyprodukowanych w 2021 roku. Które z nich okazało się być najlepszym?

W finałowej piątce tego plebiscytu znalazły się Renault Arkana, Toyota Yaris Cross, Nissan Qashqai, Ford Mustang Mach-E oraz Hyundai Ioniq 5. Każde z tych aut osiągnęło niemały sukces, dostając się do tak ograniczonego grona. Zwycięzca może być tylko jeden i został on wybrany przez 20 jurorów. Każdy z nich jest doświadczonym dziennikarzem motoryzacyjnym, na co dzień obcującym z licznymi modelami samochodów. Członek takiej komisji miał do rozdysponowania 10 głosów pomiędzy wszystkie auta. Na podstawie demokratycznego głosowania zwycięzcą trzeciej edycji Car of the Year Polska 2022 został w pełni elektryczny Ford Mustang Mach-E.

Elektryczny Mustang… Czy to nie jak suszarka, która moczy?

fot. https://www.caroftheyear.pl/

Zgodnie z polityką stopniowego wycofywania samochodów spalinowych, nikt raczej nie jest zdziwiony wyborem elektryka na najlepsze auto roku. Mustang Mach-E jest technologiczną innowacją w ofercie Forda. Nazwa wskazuje na sportowy charakter tego modelu, który, co zaskakujące, jest naprawdę odczuwalny. Racja, brakuje ryku rasowej, pięciusetkonnej V8, lecz osiągami i agresywnym wyglądem elektryczny brat nie odstaje ani na krok. W podstawowej wersji do 100 km/h rozpędzimy się w 6,2 sek., z kolei w tej najbardziej sportowej już w zaledwie 3,7 sek. Jest to zasługa nie tylko 487 km pod maską i momentu obrotowego, wynoszącego 860 Nm, ale również napędu na 4 koła.  Ford nie poskąpił z wersjami wyposażeniowymi. Dostępne są modele z napędem tylko na tylną oś, jak i 4×4. Możemy wybrać, czy zależy nam bardziej na sporcie, czy może na odległości, którą pokonamy na jednym ładowaniu. Może ona wynosić od 400, aż do 610 km. Oznacza to, że naszym Rumakiem bez problemu będziemy mogli wybrać się w dłuższą trasę, a dzięki szybkiemu ładowaniu (150 kWh), jak pisze Ford, w zaledwie 10 minut będziemy mogli doładować sobie 119 km dodatkowego zasięgu. Korzystając natomiast z domowej ładowarki, po 8 godzinach możemy spodziewać się pełnej baterii. Oprócz osiągów i dużego „baku” w Mustangu znajdziemy wyposażenie, któremu nic nie brakuje. Elektryczne i grzane fotele, podgrzewana przednia szyba, kamera cofania, ogromny dotykowy wyświetlacz i wymieniać mógłbym tak jeszcze długo…

fot. https://www.caroftheyear.pl/

Zatem, czy Mach-E jest godzien bycia najlepszym autem roku?

Reasumując: Ford Mustang Mach-E jest bardzo dobrym samochodem, który na tytuł Car of the Year Polska 2022 z pewnością zasłużył. Oferuje nieprzeciętne wrażenia z jazdy i retro-futurystyczny design, nawiązując tym samym do klasyki gatunku, czyli Forda Mustanga. Duży zasięg czyni to auto uniwersalnym — nada się i do miasta, i w podróż. Zarówno na wyposażenie, jak i możliwość konfiguracji złego słowa nie można powiedzieć. Nietuzinkowa niestety jest cena, która przy podstawowych modelach zaczyna się od ponad 223 tys. zł. Warto jeszcze wspomnieć, że na drugim miejscu plebiscytu znalazło się Renault Arkana, przegrywając tylko jednym punktem z droższym o 110 tys. zł Fordem.

fot. https://www.caroftheyear.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =