Teatralny rejs na „Wyspę Marivaux”

wyspaW jego twórczości można znaleźć inspiracje Shakespearem czy Molierem, ale przy tym dzieła spod jego pióra odznaczają się oryginalnością. Trzy teksty Pierre’a de Marivaux, znakomitego francuskiego dramaturga i pisarza XVIII wieku, bo o nim mowa, zagoszczą na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże.

W spektaklu zostały wykorzystane trzy teksty: „Wyspa niewolników”, „Spór” i „Triumf miłości”. Reżyser, Ivo Verdal o spektaklu: „Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód – to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką”. Co ciekawe, obsadę spektaklu wzbogaciły na scenie Wybrzeża dwie aktorki – Katarzyna Figura i debiutująca Monika Janeczek.

Pierre de Marivaux pisał komedie dla Comédie-Française i Comédie-Italienne. Gatunek, w jakim się specjalizował, zbliżony był do komedii salonowej. Styl, jakim się posługiwał (połączenie uczuciowości, dowcipu i ironii), został nazwany od jego nazwiska „marivaudage”. Do jego najważniejszych dzieł zalicza się „Pułapkę miłości” i „Igraszki trafu i miłości”.

Premiera zaplanowana jest na 21 marca na Scenie Kameralnej o godz. 19.00 i obowiązują na nią tylko zaproszenia. Następne spektakle: 22, 23, 24 marca oraz 21, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 kwietnia. Bilety w cenach 30 zł i 45 zł są dostępne w kasie teatru.

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 6 =