8 wartościowych profili na Instagramie

fot. pixabay.com

Trzy lata temu Instagram osiągnął miliard aktywnych użytkowników miesięcznie. Obecnie zajmuje piąte miejsce w rankingu najbardziej popularnych mediów społecznościowych, a wyprzedza go tylko Facebook, YouTube, WhatsApp i Messenger. Szybki wzrost platformy spowodował nasycenie się rynku influencerów, których na Instagramie dotknęły pierwsze spadki kluczowych wskaźników. Niżej 8 wartościowych twórców, którzy wyróżniają się w gąszczu milionów monochromatycznych kont.

Wydaje mi się, że zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy nasza codzienność przeniosła się do Internetu ze względu na pandemię, wielu z nas odczuwa przesyt mediami społecznościowymi. Jednym z tych przypadków jestem także ja. Dotarło do mnie, że za pomocą tych platform ludzie tworzą swoje własne ego, którego nie mają w rzeczywistości. Moje samopoczucie i mój czas jest na tyle cenny, że nie mogę marnować go na oglądaniu fałszywego, specjalnie wykreowanego na Instagramie życia innych, a nie żyć swoim własnym życiem. Z tego powodu zaczęłam przywiązywać dużą wagę do tego, co pojawia się na moim feedzie, jak wpływa na moje samopoczucie i co takiego ma mi do zaoferowania. Poniżej zebrałam osiem kont, które są autentyczne, angażują, inspirują, uczą lub poszerzają pole widzenia świata.

@aniamaluje 

Ania prowadzi bloga, ale to na Instagramie spotkamy ją najczęściej. To osoba do bólu szczera, bardzo inteligentna, a treści, które tworzy i udostępnia, pomagają posprzątać swój życiowy bałagan i sprawiają, że często konfrontujemy się z niewygodnymi myślami i poglądami. Tę konfrontację cenię sobie najbardziej, niezmiernie poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na dane kwestie z zupełnie innej perspektywy. Niszczy szkielet zakorzenionego sposobu myślenia i prawd, w które wierzyliśmy, bo było nam tak wygodnie. Książki z jej polecenia kupuję w ciemno − wiem, że będą dla mnie dobre i wartościowe.

@whitepointeshoes

Dominika to osoba, która ma za sobą inspirującą historię. Obecnie jest instruktorem stretchingu, a prywatnie wielką kocią mamą.  W wieku 21 lat zaczęła przygodę z baletem dla dorosłych, będąc wcześniej na bakier z jakimkolwiek sportem. Przekonuje, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Na swoim Instagramie, będąc absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Analizy Bezpieczeństwa Międzynarodowego, prowadzi „lekcje WOS-u” w swoim własnym humorystycznym stylu. Oprócz tego możemy posłuchać jej rozmowy, które powadzi na swoim profilu, a także na innych kontach np. shero.com.pl, m.in. z prawnikiem osób transpłciowych, o zamieszkach w USA, o femiznizmie, kobiecych historiach.

@pieing

Magda opowiada o tym, jak się robi miasto − o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce, psychologii architektury i przestrzeni. Propaguje dobry miejski UX i wskazuje co robić, by przestrzeń wokół nas była lepsza i dlaczego to takie ważne.  Na swoim Instagramie zwraca uwagę na bariery, ograniczenia i wykluczenia w przestrzeni miejskiej, a także kwestie polityki mieszkaniowej państwa − dlaczego nie stać nas ani na najem, ani na zakup mieszkania, skąd to się bierze, dlaczego masowo rodziny wyprowadzają się pod miasto i inne ważne kwestie, które dotyczą nas wszystkich, a których często nie jesteśmy świadomi.

@lifeonwhlz

Wojtek pochodzi z Trójmiasta i od wczesnego dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. To bardzo rzadka i nieuleczalna choroba, która prowadzi do całkowitej utraty władzy nad ciałem. Mimo tych okoliczności Wojtek korzysta z życia w pełni prześcigając w tym wiele osób z łatwiejszym startem.  Jest autentyczny, szczery i niesamowicie inteligentny. Jego posty są jednymi z moich ulubionych − często wywołują uśmiech na twarzy, ale równie często łamią serce. Instagrama postanowił założyć po to, by pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami też czerpią przyjemność z życia, mają takie same pasje, marzenia i problemy jak zdrowi ludzie. Life On Wheelz to projekt inspirujący do działania.

@garyvee

Gary Vaynerchuk to przedsiębiorca i inwestor. Oprócz prowadzenia wielu firm, Gary codziennie dokumentuje swoje życie jako CEO za pośrednictwem swoich kanałów mediów społecznościowych, które mają ponad 30 milionów obserwujących na wszystkich platformach. Jego podcast „The GaryVee Audio Experience” należy do najlepszych podcastów na świecie. Jest autorem pięciu bestsellerów New York Timesa i jednym z najbardziej cenionych mówców publicznych. Na Instagramie oprócz inspiracji i motywacji, pomaga młodym osobom odnaleźć swoje talenty, marzenia, ale przede wszystkim odnaleźć samych siebie.

@biedanizm

Julita udowadnia, że weganizm wcale nie musi być drogi. Opisuje się jako jako wegański poradnik dla biedaków. To konto idealne dla początkujących wegetarian i wegan − jej profilu spotkamy inspiracje i przepisy pysznych i prostych dań wegańskich w ekonomicznej wersji,  a to wszystko okraszone we wciągające i zabawne opisy, a także zbiór perypetii  z wypraw polowniczych do Biedronki. Najbardziej obiecujące są jednak koszty jedzenia − to wydatek tylko kilku złotych na talerz pełen dobroci bez okrucieństwa wobec zwierząt.

@thetravellingonion

Magda czuje się obywatelką świata. Zwiedziła 50 krajów na 4 kontynentach, mieszkała na stałe we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Podróżowanie i tworzenie bloga podróżniczego to jej największa pasja, a od niedawna również i praca. Magda organizuje warsztaty i wyjazdy zagraniczne dla kobiet, które lubią się rozwijać, poznawać nowych ludzi i uczyć się nowych rzeczy. Jej profil to nie tylko dziennik z podróży, ale także miejsce na refleksję i angażujące treści, poszerzające horyzonty.

@ladypasztet

Kasia jest feministką i przedsiębiorczynią, członkinią Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Pisze o poważnych sprawach w lekki sposób i pomaga zrozumieć feminizm. Propaguje ideę siostrzeństwa wśród kobiet. „Od wielu lat piszę o tym, dlaczego potrzebujemy feminizmu. Udowadniam, że jest istotny dla każdej osoby, która opowiada się za równością. Oprócz bloga prowadzę konto na Instagramie, które edukuje, bawi i pokazuje, że feminizm przejawia się w codziennych aspektach naszego życia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *