Premierowe powroty trójmiejskich teatrów

fot. Przemysław Burda

Nadszedł ten moment! Fotele teatrów, oper, filharmonii, kin, święcące pustkami od listopada, już 12 lutego będą mogły posłużyć swym oparciem widzom. Odmrożenie kultury dla niektórych instytucji było sporym zaskoczeniem i zmianą planów, na którą nie były przygotowane. Na szczęście dla innych był to donośny, piskliwy gwizd, dający znak, że wyścig właśnie się rozpoczął. Trójmiejskie teatry skrupulatnie trenowały przed tym biegiem, by teraz móc dobiec w swoich repertuarowych planach jak najdalej, o ile czas i rząd pozwoli…

Co nowego zobaczymy na scenach trójmiejskich teatrów w lutym 2021 roku?

TEATR WYBRZEŻE

Po miesiącach rozłąki Teatr Wybrzeże na otwarcie przyszykował dla swoich widzów jeszcze ciepłe, pachnące świeżością premiery. Ta trzydaniowa uczta była przygotowywana pod koniec minionego roku i czekała cierpliwie, by wkroczyć z impetem do menu gdańskiego teatru. W walentynkową niedzielę odbędzie się premiera „Sztuki” – komedii, która wyszła spod pióra Yasminy Rezy, znanej francuskiej pisarki (a także aktorki), po której dramaty sięgają twórcy z całego świata. „Sztukę” na warsztat reżyserski wziął dyrektor teatru – Adam Orzechowski, a na scenie będzie można zobaczyć Roberta Ninkiewicza, Piotra Łukawskiego oraz Cezarego Rybińskiego. Teatr na swojej stronie opisuje spektakl słowami: „Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji”.

teatrwybrzeze.pl

Pokazy przedpremierowe odbędą się 13 i 14 lutego na Scenie Malarni w Gdańsku, a po walentynkowej premierze spektakl będzie grany codziennie od 16 do 21 lutego.

Kolejną premierą, a nawet prapremierą, którą Wybrzeże oferuje w swoim repertuarze, są „Emigrantki” Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty. Tytuł sztuki nasuwa jednoznaczne skojarzenie z dramatem Sławomira Mrożka. „Emigrantki” ukażą polską emigrację z perspektywy kobiet. Na deskach Starej Apteki w rolach Zosi, Teresy i Moniki zaprezentują się: Małgorzata Brajner, Katarzyna Figura i Justyna Bartoszewicz. Na pokaz przedpremierowy Teatr zaprasza 19 lutego.

Na deser tej trzydaniowej uczty Wybrzeże zaprasza swoich widzów do Sopotu na Scenę Kameralną. Po „Kordianie”, którego premiera odbyła się w styczniu zeszłego roku, Teatr po raz kolejny sięgnął po tragedię polskiego wieszcza – Juliusza Słowackiego. „Lilla Weneda” w reżyserii etatowego reżysera Teatru Wybrzeże, Grzegorza Wiśniewskiego, będzie miała swoją premierę 21 lutego, natomiast pokazy przedpremierowe będzie można obejrzeć już trzy wieczory wcześniej.

 

teatrgombrowicza.art.pl

TEATR MIEJSKI IM. W. GOMBROWICZA W GDYNI

Teatr przy ul. Bema w Gdyni także zaprasza widzów na swój nowy tytuł w repertuarze, a mianowicie „Arszenik i stare koronki” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Teatr tajemniczo opisuje spektakl, jako „Klasyczną komedię z gatunku czarnego humoru. Dwie urocze staruszki, dużo wina i trupy w piwnicy”. Dawkę „Arszeniku…” będzie można zażyć na Dużej Scenie Teatru 13, 14, 17, 18, 19, 20 i 21 lutego.

Dyrektor Artystyczny, Krzysztof Babicki, w filmiku zaadresowanym do widzów przedstawia plany repertuarowe na najbliższe miesiące. Zapowiada, że jeszcze w lutym w Miejskim będzie możliwość obejrzenia „Trzech Muszkieterów”. Z kolei w marcu na deskach zagoszczą tytuły takie jak: „Rozważna i Romantyczna”, „Prawda. Komedia Małżeńska”, „Nastazja wychodzi za mąż”. Aktualnie w teatrze trwają próby do spektaklu na podstawie wielokrotnie docenianej książki polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” w reżyserii Jacka Bały. Premiera planowana jest na Międzynarodowy Dzień Teatru.

 

TEATR MUZYCZNY IM. D. BADUSZKOWEJ W GDYNI

Muzyczny już w piątek 12 lutego serwuje widzom swoje sprawdzone, komediowe „hity”, czyli „Szalone nożyczki” oraz specyficzną formę musicalu – „Avenue Q”.

Natomiast od piątku 26 lutego Baduszkowa zaprasza na „Rewię 70&France” w reżyserii Bernarda Szyca. Jest to program, który z założenia był przygotowywany jako koncert sylwestrowy, w którego trakcie tradycyjnie zespół teatru, wraz z widzami, miał wkroczyć w nowy rok. Teatr w okresie lockdownu nie zaprzestał prób. Postanowiono domknąć materiał i zakończyć nad nim pracę. W zeszłym tygodniu odbyły się próby generalne, po których zadecydowano by tym właśnie koncertem powitać widzów po miesiącach rozłąki.

fot. Przemysław Burda

Rewia składa się z dwóch części. W pierwszym akcie widzowie będą mieli szansę przenieść się w polskie lata siedemdziesiąte, gdzie powita ich Czterdziestolatek, zachwyci Porucznik Borewicz z „07 zgłoś się”, rozbawi kabaret Olgi Lipińskiej, a także spotkają ABBĘ w Studio 2. W drugiej części koncertu przekroczą polską granicę, by znaleźć się na Polach Elizejskich w stolicy miłości, a następnie ruszyć razem z zespołem aktorskim i tanecznym w małe Tour de France. Usłyszą wykonania najpopularniejszych szlagierów piosenki francuskiej i będą mogli dać się ponieść rytmowi kankana.

 


Oprócz premierowych spektakli w Wybrzeżu, Miejskim i Muzycznym na deskach innych trójmiejskich scen teatralnych można będzie zobaczyć następujące spektakle:

„Czarnoksiężnik z krainy OZ” w Teatrze Miniatura w Gdańsku (13, 14 lutego),

„I… jakoś to będzie” (14 lutego) oraz „Bajka o Księżniczce Popi i smoku Tarabastraku” (21 lutego) w Teatrze Gdynia Główna,

„Stara baba. Tragedia antyczna” w Gdyńskim Konsulacie Kultury (20, 21 lutego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 9 =